Gatunki iglaste do posadzenia przed domem

Część reprezentacyjna ogrodu od frontu budynku musi być efektowna przez cały rok. Dlatego poza kwitnącymi krzewami i drzewami oraz rabatami wypełnionych bylinami bądź kępami roślin cebulowych warto pomyśleć o posadzeniu drzewa iglastego. Dobór uzależniamy od stanowiska, charakteru budynku i stylu ogrodu.
Pamiętajmy również, by dobrze dopasować docelowe rozmiary rośliny do miejsca, jakim dysponujemy. Aby zapewnić roślinom iglastym ładny wygląd i zdrowy rozwój warto zasilić je nawozami. Substral przeciwko brązowieniu igieł to nawóz interwencyjny o dużej zawartości magnezu, który wzmacnia rośliny iglaste i nadaje im intensywną barwę. Inny nawóz godny polecenia to Substral Osmocote o długotrwałym działaniu. Preparat ten stosujemy tylko raz w sezonie; uwalnia się w małych dawkach codziennie nawożąc rośliny.

W eksponowanych miejscach, na żyznym, wilgotnym podłożu, gdzie jest mało miejsca i sporo słońca ładnie prezentują się jodły - do 2-3 metrów dorasta jodła koreańska 'Compacta' i 'Silberlocke' oraz górska 'Compacta' o srebrzystoniebieskich igłach. Nieco wyższa (5 m wysokości) jest jodła hiszpańska 'Glauca'. Mniejsze wymagania w stosunku do gleby mają cyprysiki (Chamaecyparis). Wymagają jednak osłoniętych miejsc i słońca. Sadząc te niezwykle malowniczo wyglądające krzewy trzeba się liczyć z tym, że nieraz igły niektórych odmian brązowieją. Ładnym stożkowatym pokrojem charakteryzuje się cyprysik Lawsona 'Golden King' i 'Stewartii', a także cyprysik nutkajski 'Aurea'. Wśród niskich krzewów okrywowych można również posadzić cyprysik nutkajski 'Gloria Polonica' lub 'Pendula' o płaczącej sylwetce. W miejscach suchych i na piasku sprawdzają się jałowce - najwyższe rozmiary (2-2,5 m) osiągają jałowiec pospolity 'Bruns', 'Meyer' i 'Hibernica'. Natomiast zacieniony przedogródek to idealne miejsce dla cisa pospolitego lub pośredniego 'Hicksii'. Wysokim i wąskim pokrojem wyróżnia się również świerk serbski oraz jego 3 metrowa odmiana 'Nana'.

Na dużej przestrzeni, w słońcu lub półcieniu można posadzić jodłę szlachetną 'Glauca' lub szybko rosnącą jodłę Veitcha czy metasekwoję chińską. Pełnego słońca i kwaśnej gleby potrzebują malowniczo wyglądające sosny - limba, czarna, wejmutka, himalajska oraz drobnokwiatowa 'Glauca. W cieniu najlepiej rosnąć będzie choina kanadyjska.

Więcej o:
Komentarze (1)
Gatunki iglaste do posadzenia przed domem
Zaloguj się
  • basia4ab

    Oceniono 3 razy 1

    Bardzo dobry artykuł.Ja mam przed domem posadzone tuje szmaragdowe.Bardzo ładnie rosną, chociaż sadziłam je z pewną obawą.Podłoże jaki u nas występuje, to lity piach.Mało tego, że piach to wierzch jest pokryty pyłem, który nie chce zbytnio przyjmować wody, tylko po nim spływa.Chcąc by coś urosło, to trzeba się bardzo napracować, a efekt nieraz jest marny.jak zauważyłam na podłożu jakie u nas występuje dobrze się mają tuje,wierzba,kwiaty a z owocowych węgierka, orzech laskowy.Mimo że mam piękny winogron,jeżynę,maliny, to okupione to jest niesamowitym nakładem pracy.Ogród z roku na rok, zaczyna mi się kurczyć,gdyż nie mam już tyle siły, by w nim pracować.Basia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX