Ogród XXI wieku w Łazienkach

Poznajcie zwycięski projekt międzynarodowego konkursu architektonicznego na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem, który pozwoli na organizację w Warszawie dużych wystaw czasowych.
Finansowany ze środków UE projekt pt. "Konserwacja i remont Pałacu na Wyspie wraz z otoczeniem w Muzeum Łazienki Królewskie" jest właśnie na półmetku. Prócz prac konserwacyjnych i budowlanych, (obejmują one remonty budynków, konserwację obrazów i zabytkowych kolekcji oraz budowę nowoczesnej infrastruktury), Muzeum dokonuje etapami rewitalizacji Ogrodów Łazienkowskich. Pielęgnowane i odświeżane są XVIII wieczne ogrody królewskie, XIX wieczny park krajobrazowy, ogród modernistyczny czy zielone otoczenie pomnika Chopina. Niebawem powstanie w Parku niewielki ogród chiński ze stylowymi altanami.

Lecz najciekawsze jeszcze przed nami.

14 listopada 2013 roku ogłoszono bowiem wyniki Konkursu na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawowym. Tutejsze muzea cierpią na brak nowoczesnych przestrzeni na potrzeby wystawiennicze. Realizację projektu zaplanowano na lata 2014 - 2020 ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, funduszy Europejskich, a także Funduszu Ochrony Środowiska.Do konkursu zgłosiło się 80 zespołów projektowych, w tym 16 międzynarodowych. Z 48 prac studialnych do drugiego etapu zakwalifikowano 5 propozycji prezentujących różne koncepcje ogrodu i architektury.

Międzynarodowy sąd konkursowy, któremu przewodniczył arch. Krzysztof Ingarden przyznało dwie nagrody i trzy równorzędne wyróżnienia.

Zwycięską koncepcję zaprezentował zespół polsko-holenderski, w składzie: Mecanoo International B.V, Jojko+nawrocki architekci s.c. Marcin Jojko, Jojko+nawrocki architekci s.c.Bartłomiej Nawrocki, Michael van Gessel i DELVA Landscape Architects.W nagrodzonym rozwiązaniu w szczególny sposób potraktowano relację budynek - otoczenie, a może raczej architektura - ogród. Projektowany pawilon wystawowy zagłębiony w ziemi i przykryty zielonym dachem przenika się bowiem z krajobrazem. Na dachu zaprojektowano łąkę kwietną o powierzchni 1800 m kw. Jej pofalowana, pocięta ścieżkami powierzchnia ujęta jest w ramy sadzonych szpalerami drzew, które wyznaczają granice ogrodu. Z jednej strony to tzw. Aleja chińska (jedna z osi Łazienkowskiego Parku układająca się na kierunku Pn - Pd), której rząd kasztanowców wzmocniony zostaje drugim rzędem drzew, z drugiej - drzewa oddzielające ogród od ul Spacerowej. Ogród XXI wieku ma z założenia stanowić osobną całość.

Rośliny, jakie zostaną wprowadzone w łąkową przestrzeń będą wyłącznie gatunkami krajowymi. Chodzi o to, by łatwo się tu zadomowiły, były dostosowane do naszego klimatu i odporne. W efekcie opieka nad nimi powinna być mniej pracochłonna. Koncept ten ma również znaczenie edukacyjne (co podkreśliło w swoim werdykcie jury konkursowe). Dodatkowe plusy zebrał projekt za inne proekologiczne rozwiązania , gromadzenie wody opadowej, odzyskiwanie do celów nawadniania także tzw. Szarej wody, gruntowe wymienniki ciepła, czy oświetlanie obiektu energią słoneczną. Zielony dach, który jest doskonałym izolatorem znajdujących się w budynku pomieszczeń obniży także koszty ogrzewania pawilonu wystawowego.Przenikający się z krajobrazem/ogrodem pawilon wystawowy nie będzie dysonansem w Parku, gdzie jest moc historycznych budowli. Odwrotnie, z platformy widokowej ulokowanej w najwyższej partii dachu - łąki będzie można z daleka podziwiać niektóre zabytkowe obiekty.

Wynik konkursu na cieszy dyrektora Łazienek. Pan Tadeusz Zielniewicz, (zarazem jeden z jurorów) przypomina; obcowanie z pięknem sprawia, że człowiek staje się lepszy. To marzenie epoki Oświecenia jest aktualne również dzisiaj.

Rewitalizacja zaniedbanego obszaru o powierzchni 2,5 ha, który służył niegdyś jako zaplecze gospodarcze Parku powiększy i wzbogaci Łazienki. Ogród XXI wieku stanie się wspaniałym obiektem do zwiedzania. Podniesie rangę nie tylko Parku, ale też Warszawy, która dzięki nowym salom wystawowym stanie się uczestnikiem dużych wystaw czasowych i partnerem światowych wydarzeń kulturalnych.

Komentarze (5)
Ogród XXI wieku w Łazienkach
Zaloguj się
 • piataziuta

  Oceniono 63 razy 57

  Co za popieprzony kraj.
  W miejscach które aż proszą się o współczesne realizacje, typu Park na Woli, robi się wtórne, nie wnoszące niczego parki krajobrazowe, na które wydaje się 40 mln złotych.
  A w historycznym klasycystycznym parku, w którym objęte ochroną konserwatorską są nie tylko budynki, ale też całe układy kompozycji, wprowadza się holenderskie betonowe brutalistyczne bunkry.
  Żal za dupę ściska.
  A Longin Majdecki - któremu 10 lat zajęło zrewaloryzowanie Łazienek według jego historycznego układu -przewraca się w grobie.

 • piataziuta

  Oceniono 34 razy 28

  Co za popieprzony kraj.
  W miejscach które aż proszą się o współczesne realizacje, typu Park na Woli, zakłada się wtórne, niczego nie wnoszące krajobrazowe parku, na które wydaje się 40 mln.
  A w historycznym klasycystycznym parku, w którym objęte ochroną konserwatorską są nie tylko budynki, ale całe układy kompozycji, wprowadza się betonowe brutalistyczne bunkry.
  Żal za dupę ściska.
  Longin Majdecki - któremu 10 lat zajęło zrewaloryzowanie Łazienek zgodnie z ich historycznym układem - przewraca się w grobie.

 • sacc77

  Oceniono 2 razy 2

  Jakimże trzeba być idiotą, aby z jednej strony dewastować park likwidując utwardzoną nawierzchnię alejek pod pozorem powrotu do stanu pierwotnego, zgodnego z duchem epoki z której wywodzi się Par Łazienkowski a zarazem dewastować Park do kwadratu oszpecając go jakimś debilnym betonowym klocem.
  Pieniądze publiczne utopione na realizacje fantasmagorii debila dyrektora, który swój tytuł profesorski dostał chyba za doskonałe wyniki w rimmingu, wyrzucone w błoto - i to dosłownie - podczas gdy na przykład żeliwne ogrodzenie Parku rozpada się ze starości zżerane rdzą podobnie jak rozpada się murowana ogrodzenia podmurówka gdyż cegły murszeją...
  To co się dzieje w oraz wokół Parku Łazienkowskiego to jest sprawa dla NIK oraz Prokuratury.

 • ziemiagn

  0

  Cóż za eklektyczna wizja pięknego, starego parku :( Jeżeli wyjdzie tak "uroczo" jak nie pasujący do niczego pawilon chiński ze SZTUCZNYMI nenufarami na stawie i tandetnymi plastikowymi lampionami, to ... serdecznie pozdrawiam Pana Dyrektora.

 • kajaanna

  0

  Jeszcze więcej betonu i kostki bauma! Posadzić iglaki, a resztę zalać asfaltem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX