Eksperyment, który pokazał, że wrony rozumieją prawa fizyki. A zaczęło się od starożytnej bajki

Jelbert SA, et al (2014) published in PLOS ONE
01.08.2015 13:36
W VI wieku p.n.e. Ezop, grecki niewolnik i pisarz, napisał o bajkę spragnionej wronie, która dzięki intuicyjnej znajomości praw fizyki, ugasiła swoje pragnienie. Opowiastka kończyła się stwierdzeniem: ''potrzeba jest matką wynalazków''. Ponad 2500 lat później naukowcy sprawdzili, czy taki scenariusz jest rzeczywisty.
Komentarze (20)
Zaloguj się
 • faustxyz

  Oceniono 62 razy 30

  Ludzie, wyjdźcie czasem w plener, to nie jest wrona tylko GAWRON. Niedługo nieliczni będą potrafili odróżnić dzięcioła od bociana...

 • drupal

  Oceniono 27 razy 25

  nadaje się do sejmu albo na ministra. bystrzak.

 • wj_2000

  Oceniono 17 razy 17

  Wrona ma dwa podgatunki: wrona siwa - tylko ją można spotkać w całej Polsce i wrona czarna (zwana też wrońcem) pojawiająca się na zachodnich kresach naszego kraju, a z kolei niemal wyłączna w Europie Zachodniej.
  Wrony czarne nie mają wiele wspólnego z gawronami, mogą się natomiast krzyżować z wronami siwymi.
  Eksperyment nie jest robiony w Polsce, czy na Wschód od nas, więc widzimy w nim wronę czarną.
  Ale te siwe są identycznie inteligentne. Sam byłem świadkiem, na ulicy Karolkowej jak wrona wzlatywała z orzechem włoskim i rzucała go na asfalt. Ponieważ się nie rozbił to wyleciała WYŻEJ i powtórzyła sztuczkę. Za trzecim razem orzech pękł i zadowolona poleciała gdzieś z nim w bezpieczne miejsce.
  Widzę też z okna jak sobie radzą z dobieraniem się do karmików sporządzonych przez sąsiada dla małych ptaszków.
  Ani gołębie, ani gawrony, ani sroki kręcące się w okolicy nie próbują nawet ukraść ziaren z owych butli plastikowych z małymi otworami, a wrony (siwe, oczywiście) kombinują tak długo, aż im się uda jakimiś ekwilibrystykami wykręcić tę butlę zawieszoną na sznurku i wysypać smakowite ziarenka słonecznika, by potem wydziobać je z ziemi.

 • c_studio

  Oceniono 15 razy 15

  fajne ptaszyska :) a u mnie sroki i sójki potrafią tak pokręcić kulką zawieszoną na gałęzi wokół niej , aż uda im się wygodnie wydziobać zawartość.... ile ja się kulek dla ptaków nawieszam, żeby starczyło dla małych i dużych :))))))

 • aldo666

  Oceniono 5 razy 5

  Golab cwaniak warszawski

  10 lat temu bylem w Warszawie, idac ulica w centrum widze jakas budke z plackami ziemniaczanymi , dwa stoly na zwnatrz, siadam i jem, talerzyk oczywiscie papierowy, 3 metry ode mnie na parkanie siedzi golab i bacznie mi sie przyglada
  nie wiem czy z szcunku dla mnie czy ze znajomosci praw fizyki czeka az na talerzyku beda resztki czyli bedzie to wszystko lekkie
  kiedy zostaja tylko okruchy golab zrywa sie do lotu, kiedy jest dokladnie nad talerzem bardzo mocno trzepie skrzydlami i talerz z okruchami laduje na ziemi
  wie cwaniak ze talerz z ziemi podniose zeby wyrzucic do kosza na smieci ale okruchami nie bede sie zajmowal
  odchodzac patrze sie za siebie, golab wsuwa okruchy az mu sie uszy trzesa
  na zdrowie

 • money.eu

  Oceniono 1 raz 1

  Ta czarna wrona jest po tresurze i widac to natychmiast.ma tez obraczke na lapie.Niemniej to co pokazuje jest zdumiewajace.

 • kms2x

  Oceniono 15 razy 1

  Zanajomość którego to prawa fizyki zostało zaprezentowane przez wronę?
  Wrona wykazała sie inteligencją, sprytem i pomysłowościa (lub tym wszystkim w jednym), ale nie znajomością praw fizyki, ani Newtonowskiej, ani Einsteinowskiej, czy jakiejkolwiek innej.
  A autor tłumaczenia i artykułu wykazał się inteligencja być może i niższą niż owa wrona. Bo nie umie zrozumieć otaczającej rzeczywistości a chciałby "kształcić" innych w sposób "popularno-naukawy"

 • pajanko

  Oceniono 30 razy 0

  Tak samo jest ze swiniami i innym zwierzetamy, ktore zrecie! Zwierzeta sa inteligentne i rozumieja wiecej niz nam sie wydaje. Snia, czuja maja emocje takie jak my... No ale czlowiek jedne kocha a inne zzera mowiac o nich ,,nasi mniejsi bracia,,... Od 2 lat jestem weganem. Polecam

 • banan125

  Oceniono 41 razy -33

  to nie jest żaden eksperyment - to niczym w cyrku !
  welkie mi 'halo!'
  - wytresowany ptak i tyle !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX