Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rośliny w łazience

Aldona Zakrzewska

Kiedy bierzemy prysznic lub pławimy się w kąpieli, łazienka często przypomina saunę. A to odpowiada wielu roślinom.

Urządzając łazienkę, często zapominamy o roślinach. A szkoda, gdyż dodają one tym nieco sterylnym wnętrzom przytulności i uroku. W dodatku większość kwiatów doniczkowych rośnie w łazience bujniej niż w innych wnętrzach, a ich pielęgnacja nastręcza mniej kłopotów. O stworzeniu roślinom jak najlepszych warunków w łazience należy jednak pomyśleć już w trakcie urządzania tego pomieszczenia.

Szykujemy lokum

Warto wydzielić w łazience specjalne miejsca (np. półki, szerokie obrzeże wanny czy parapet), gdzie można ustawić donice z kwiatami lub zawiesić ample. Rośliny nie powinny bowiem krępować swobody ruchów ani być stale potrącane w czasie codziennych czynności. Nie wolno też dopuścić, by miały kontakt ze środkami czyszczącymi. Jeśli nasza łazienka jest ciemna (o północnej wystawie lub z małym oknem), należy ją zawczasu rozjaśnić, wykładając ściany i podłogę jasnymi kafelkami. Innym sposobem poprawienia warunków świetlnych we wnętrzu jest umieszczenie odbijających światło luster. Ale nawet w łazience bez okna nie musimy rezygnować z roślin - pod warunkiem, że zainstalujemy specjalne lampy, które zastąpią słońce (rysunek). Można też kupić dwa okazy roślin dobrze znoszących półcień (np. sansewierię i skrzydłokwiat): jeden trzymać w ciemnej łazience, drugi w pomieszczeniu z oknem, a po tygodniu zamieniać je miejscami.

Zieloni lokatorzy

W łazience najlepiej uprawiać gatunki bagienne oraz lubiące wilgotne powietrze (ramka). Można w niej też umieścić na pewien czas rośliny, które - rosnąc w innych wnętrzach - zaczęły przysychać. Po pobycie w takim sanatorium powinny wrócić do pełni sił. Mikroklimat łazienki nie będzie za to odpowiadać kaktusom i pozostałym sukulentom, które w naturze rosną na suchych terenach. Lepiej też nie umieszczać tu (zwłaszcza w sąsiedztwie wanny lub umywalki) roślin, których liście w kontakcie z wodą pokrywają się plamami (np. fiołki afrykańskie). Kwiaty w łazience podlewamy i nawozimy zgodnie z ich wymaganiami. Zraszanie nie jest konieczne z uwagi na wysoką wilgotność powietrza. Trzeba jednak usuwać opadłe liście i kwiaty, ponieważ w takich warunkach szybko pleśnieją.

Sztuczne oświetlenie

Jeśli w łazience brak okna, rośliny należy doświetlać. Najlepiej nadają się do tego celu energooszczędne świetlówki kompaktowe (można też zastosować zwykłe świetlówki). Powinny być włączone przez 10-12 godzin na dobę. Lampę należy tak umiejscowić, by światło padało na roślinę z góry, z odległości 30-50 cm.

Rośliny polecane do łazienki

adiantum, afelandra, aglonema, alokazja, anturium, begonie o dekoracyjnych liściach, bluszcz, cantedeskia, cibora, cissus, dipladenia, diffenbachia, dizygoteka, dracena, eschynantus, fikus pnący, fitonia, kaladium, kalatea, kolumnea, kordylina, kroton, ktenante, maranta, medinilla, monstera, paprocie, pellionia, pisonia, pokrzywiec, reo, sagowiec, scindapsus (epipremnum), sitowie, skrzydłokwiat, storczyki, syngonium, tillandsja, widliczka, zielistka



Skomentuj:

Rośliny w łazience