Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowe kwiaty na rabaty

Magda Narkiewicz

Amatorzy ogrodowych nowości mogą czuć się usatysfakcjonowani. Modne ostatnio jeżówki i żurawki pojawiły się w wielu ciekawych odmianach. Wśród innych rabatowych gatunków, zarówno bylinowych jak i jednorocznych, też znajdziemy prawdziwe perełki. Na ich widok zaświecą się oczy każdego miłośnika kwiatów.

Rudbekia owłosiona 'Cherry Brandy' (Rudbeckia hirta). Takiej jeszcze nie było! Jej ogromne, średnicy prawie 10 cm, wiśniowe kwiaty pojawiają się od lipca do przymrozków. Dorasta do 50 cm wysokości. Jest, niestety, krótkowieczną byliną.
Rudbekia owłosiona 'Cherry Brandy' (Rudbeckia hirta). Takiej jeszcze nie było! Jej ogromne, średnicy prawie 10 cm, wiśniowe kwiaty pojawiają się od lipca do przymrozków. Dorasta do 50 cm wysokości. Jest, niestety, krótkowieczną byliną.
Fot. Agnieszka Waszak
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)

Ta szorstka bylina o prostych sztywnych pędach jest wspaniałą ozdobą letnich i jesiennych rabat. Osiąga nawet metrową wysokość, jej koszyczki występują w różnych odcieniach różu, purpury i pomarańczu, mogą być też żółte i białe. Oprócz typowych ze "zjeżonym" środkiem, ostatnimi laty pojawiły się bardzo interesujące odmiany o tzw. kwiatach anemonowych. Prym w ich hodowli wiodą firmy amerykańskie - nic dziwnego, to przecież kwiat tamtejszych dzikich prerii. Jeżówki mają niewielkie wymagania. Dobrze rosną w słońcu lub półcieniu i na umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych glebach. Wykazują odporność na suszę i mróz (wiele z nich może być uprawiane nawet w rejonach, gdzie temperatura spada do -40 st. C). Ścięte kwiaty długo utrzymują świeżość w wazonie, a te, które pozostawimy na roślinie, mogą przemienić się w szczotkowate owocostany, które będą zdobić ogród w zimie (głównie dotyczy to odmian o typowych kwiatach).

Żurawka (Heuchera) i żuraweczka (Heuherella)

Rośliny te mają podobną urodę. Ich mieszańcowe odmiany zaskakują kolorami i kształtem liści, a także efektownym rysunkiem unerwienia. Tworzą zwarte kępy wysokości 20-40 cm, które u wielu odmian są częściowo zimozielone. Nad nimi, w czerwcu i lipcu pojawiają się delikatne kwiaty na wysokich łodyżkach. Byliny te, zależnie od odmiany, wymagają stanowiska w słońcu, cieniu lub półcieniu i podłoża umiarkowanie wilgotnego, o pH 6,2-7. Podczas bezśnieżnych zim mogą przemarzać, należy więc je okrywać. Co kilka lat można je rozmnażać przez podział rozrośniętych kęp.
 
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail:
    Więcej o:

Skomentuj:

Nowe kwiaty na rabaty