Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stokrotki. Idealne rośliny na balkon

Tekst: Alicja Gawryś, KJ

Stokrotki na balkonie należą do roślin bezproblemowych. Już teraz mogą zagościć na balkonie i rabacie, a nawet na trawniku. Przetrzymają niepogody i jeszcze same się rozsieją.

stokrotka Habanero Red
stokrotka Habanero Red
Fot. Wikimedia Commons

Stokrotki w doniczce

Można je teraz kupić w doniczkach w postaci sadzonek, które właśnie rozpoczynają kwitnienie i mają mnóstwo pączków. Takie stokrotki będą kwitnąć do lata. Jeśli nie zetniemy z nich kwiatostanów, zawiążą nasiona, które mogą same się wysiać w ogrodzie lub w skrzynce.
 

Stokrotki nasiona

W sklepach ogrodniczych dostępne są także nasiona stokrotek - wysiejemy je w czerwcu.

Stokrotki

Dziko rosnące stokrotki mają kwiatostany zwane koszyczkami, z żółtym środkiem. Ten środek złożony jest z krótkich kwiatków rurkowych, a otaczają go białe kwiaty języczkowe (które wydają nam się tylko płatkami).
 

Takie stokrotki widujemy na łąkach i czasem miejskich trawnikach (niektóre mieszanki traw mają domieszkę nasion stokrotek). Trawnik ze stokrotkami można spokojnie kosić przy ustawieniu wysokości noży na 4-5 cm. Rozety liści stokrotek są bardzo niziutkie i jeśli nawet zetniemy kosiarką kwiatki, to z rozet szybko wyrosną nowe, które ślicznie wyglądają na tle murawy.

Stokrotki - sadzonki

Jeśli nie uda się kupić mieszanki zawierającej nasiona stokrotek to, przy najbliższym pobycie na łące można wykopać z korzeniami 2-3 rozetki i posadzić je pośród trawy na trawniku. Wykopujemy dołki i podsypujemy trochę ziemi do kwiatów, w niej sadzimy malutkie stokrotki, podlewamy. W następnym roku będziemy mieć już kilkanaście stokrotek na zielonym dywanie, a w kolejnych latach - setki. W taki sposób "zastokrotkowałam" przed kilku laty mój trawnik przed domem i teraz kwiatki żyją własnym życiem. Są odporne na mróz, a w ciągu ostatniej zimy przerwały kwitnienie tylko na okres zalegania pokrywy śniegowej. Właściwie kwitną cały rok.
 

Stokrotki na balkonie wiosna - sadzimy w marcu

W skrzynkach i pojemnikach balkonowych sadzimy najczęściej stokrotki o pełnych kwiatach: czerwonych, różowych , białych, biało-różowych, niektóre odmiany mają żółte środki. Ich kwiatostany mają średnicę 2-3 cm. One także nie boją się zimna i na pewno nie zaszkodzi im plucha śniegowo-deszczowa. Możemy je sadzić ze spokojnym sumieniem już teraz.

Te szlachetniejsze odmiany stokrotek nie kwitną tak długo - najwyżej do lipca. Potem trzeba je wymienić np. na pelargonie.

Stokrotki po przekwitnięciu

Starych stokrotek nie trzeba koniecznie wyrzucać, można je przesadzić do ogrodu, gdzie zawiążą nasiona i same się rozsieją. Do jesieni będziemy mieć sporo siewek w postaci małych rozetek liściowych, które zakwitną w następnym roku. Z tym, że kwiaty, które wydadzą te młode siewki mogą się nieco różnić o kwiatów odmiany zakupionej w tym roku. Dzięki temu będzie ciekawiej.

Zresztą różne odmiany stokrotek łatwo się ze sobą krzyżują. Na moim trawniku rosną stokrotki w typie łąkowych, ale także z kwiatkami średniej wielkości w lekko różowym kolorycie - wyraźne krzyżówki ze szlachetnymi odmianami. Po prostu pszczoły latają i zapylają, a materiał genetyczny się krzyżuje.

Stokrotki na balkon z wysiewu w czerwcu

W każdym sklepie ogrodniczym na półce z nasionami znajdziemy torebki z nasionami stokrotek w różnych odmianach. Pora ich wysiewania przypada w czerwcu. Możemy przygotować specjalny zagonek - przekopać go z kompostem, zagrabić, wyznaczyć rowki (głębokości 1 cm) i wysiać w nich nasiona (niezbyt gęsto). Wschodzące siewki podlewamy i systematycznie czyścimy z chwastów. Pod koniec sierpnia siewki przesadzamy na miejsce przeznaczenia - na rabatę lub obrzeże trawnika.

Stokrotki zimowanie

Na zimę rośliny warto przykryć gałązkami krzewów iglastych.

Wiosna stokrotki zakwitną, gdy tylko przez kilkanaście dni utrzyma się temperatura powyżej zera.

To właśnie dlatego, ze stokrotki zakwitają w drugim roku po posianiu, nazywamy je roślinami dwuletnimi.

    Więcej o:

Skomentuj:

Stokrotki. Idealne rośliny na balkon