Niesamowite ogrody - na wiaduktach, dachach, ścianach, barkach.

We współczesnych zatłoczonych miastach każde miejsce jest dobre, by odzyskać trochę zieleni. Zobaczcie niesamowite ogrody.
1 Park miejski na wiadukcie kolejki. High Line Park na Manhattanie Park miejski na wiadukcie kolejki. High Line Park na Manhattanie Fot. David Barkowitz / flicr.com

Park miejski na wiadukcie kolejki. High Line Park na Manhattanie

Park miejski High Line Park ciągnie się od Gansevoort Street  od 30th Street gdzie kolejka skręca na zachód wzdłuż rzeki Hudsona. Park długości 2,3 km powstał na nieczynnym, zaniedbanym wiadukcie kolei przemysłowej. Otwarcie południowej części ( od Gansevoort Street do 20th Street) miało miejsca 8 czerwca 2009, a kolejnego odcinka od  20th do 30th Street nastąpiło 7 czerwca 2011.

Projekt powstał dzięki lokalnej społeczności - grupie zapaleńców, którym udało się przekonać władze miasta i bogatych sponsorów do wykorzystania tej opuszczonej i zaniedbanej kolei. Inspiracją do założenia parku stała się przyroda, która sama opanowała ten teren. Wykorzystano więc dzikie trawy i drzewa samosiejki i wkomponowano je w industrialną konstrukcję wiaduktu.

 

Park miejski na wiadukcie kolejki. High Line Park na Manhattanie

Fot. David Barkowitz / flicr.com

Promenada na wysokości trzeciego piętra  stała się miejscem wytchnienia i relaksu. Umożliwia podziwianie miasta i odcięcie się od zgiełku ulicy. Są tu ławki, alejki dla pieszych, powstają kawiarenki i miejsca spotkań, gdzie latem organizowane są różnego rodzaju warsztaty, pokazy i programy edukacyjne.

Park miejski na wiadukcie kolejki. High Line Park na Manhattanie

Fot. David Barkowitz / flicr.com

W Europie podobny park powstał nieco wcześniej w Paryżu.

2 Ogrody na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego Ogrody na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego Fot. Wojciech Surdziel / AG

Ogrody na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Fantastyczny ogród na dachu nowej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego otworzono w 2002 roku. Składa się z dwóch części: górnej (o powierzchni 2 tys. m kw.) i dolnej (o powierzchni 15 tys. m kw.), połączonych strumieniem z kaskadowo spływającą wodą. Całość zajmuje w sumie ponad 1 ha powierzchni.

Ogród górny jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Podzielono go na kilka części różniących się kolorem (części: złota, srebrna, karminowo-różowa i zielona), formą i nastrojem. Wszystkie połączone są ścieżkami, mostkami i pergolami, które tworzą na dachu budynku pełen przytulnych zakamarków, fantastyczny labirynt.

 

09.06.2008 WARSZAWA - SPACEROWNIK - LATA 90. - SPACER PIERWSZYN/Z OGRODY BUWFOT. ALINA GAJDAMOWICZ / AGENCJA GAZETADODATEK 2008 CZERWIEC 26 SPACEROWNIK WARSZAWA LATA 90SLOWA KLUCZOWE:ARCHITEKTURA OGRODY KSIAZKI

Fot. Alina Gajdamowicz / AG

W ogrodzie dolnym znajduje się między innymi sztuczny kamień z kaskadą, zarybiony staw, nad którym zamieszkały kaczki, krzewy i drzewa.

Ogród na dachu można zwiedzać od 1 kwietnia do 31 października.

3

Ogrody na ścianach - ogrody wertykalne.

Jednym z najważniejszych ogrodów wertykalnych jest ten, który zdobi mury Muzeum Quai Branly w Paryżu. Jego projektantem jest Patric Blanc, prekursor zakładania ogrodów pionowych.

Żywe rośliny zasadzono w skrzynkach przytwierdzonych do elewacji. Dzięki takiej konstrukcji metr kwadratowy waży aż 30 kg, ale rośliny doskonale izolują przed działaniem czynników atmosferycznych.

Zobacz inne ogrody wertykalne

4 Ogrody na barkach nad Tamizą. Londyn Ogrody na barkach nad Tamizą. Londyn Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta

Ogrody na barkach nad Tamizą. Londyn

Kilkanaście starych barek przycumowanych do nabrzeża Tamizy w pobliżu Muzeum Wzornictwa (Design Museum) tworzy osobliwe osiedle mieszkalne z pięknym widokiem na Towerr Bridge. Jest to jednocześnie oaza zieleni pełna bujnych krzewów, wysokich drzew i kwitnących róż. Rośliny rosną w stalowych pojemnikach o głębokości około 40 cm, umiejscowionych wzdłuż ścieżek przebiegających przez środek każdej barki.

Zieleń na poszczególnych barkach różni się charakterem. Na jednej rosną rośliny sucholubne (rozchodniki, śródziemnomorskie zioła, czosnki ozdobne i trawy ozdobne), na innej starannie przycinane bukszpany i rozpięte na podpórkach wiciokrzewy i róże. Jest też barka z paprociami, geraniami, irysami i bergeniami.

O każdej porze roku barki mienią się innymi kolorami kwiatów i liści.

 

26.05.2011 LONDYN , WIELKA BRYTANIA , TAMIZA , OGRODY NA BARKACH - DRZEWA AKACJI , RABATA Z PAPROCIAMI , CZOSNKAMIFOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETAPUBLIKACJA OGRODY NR 8 (148) - 8 2011SLOWA KLUCZOWE:RZEKA OGROD ROSLINA DRZEWOZDJĘCIE DO WKŁADKI:PUBLIKACJA OGRODY NR 8 (148) - CZASOPISMA

Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG

Komentarze (5)
Niesamowite ogrody - na wiaduktach, dachach, ścianach, barkach.
Zaloguj się
 • photoreporter

  Oceniono 7 razy 5

  przyjedźcie do zielonych niegdyś Kielc, gdzie w czasie 2-3 kadencji prezydenckich, zieleń wycięto w pień i zastąpiono betonem i kamieniem. Każdy skrawek zieleni, wiele drzew, przestało istnieć. Ostatnia oaza zieleni, przy Paderewskiego ma zostać zabudowana halą targową w niby spółce miejsko-niemiejskiej, w której udziały ma jeden z radnych. Park się jeszcze został, choć jak długo? Wszak kadencja trwa jeszcze...

 • beataa_1976

  0

  ogrody wertykalne są wspaniałe! ;) w mojej okolicy jest taki jeden, projektowała go firma błahut wojas garden design :)

 • adobesoftware

  0

  Jak ja bym chciała mieszkać w takim domu (nr 3/5).... !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX