Trawnik z fantazją

Idealnie zielona i gładka jak stół murawa to trawnikowy kanon. Ale nie musimy się do niego ograniczać. Trawiasta powierzchnia jest świetnym elementem różnorodnych ogrodowych aranżacji
Trawnik jak zielona wyspa. Półkula i misa to aranżacja tylko na pokaz, ponieważ trudno utrzymać ją w takim stanie przez dłuższy czas. Była atrakcją brytyjskiej wystawy Hampton Court Palace Flower Show w 2011 roku Trawnik jak zielona wyspa. Półkula i misa to aranżacja tylko na pokaz, ponieważ trudno utrzymać ją w takim stanie przez dłuższy czas. Była atrakcją brytyjskiej wystawy Hampton Court Palace Flower Show w 2011 roku Fot. Lilianna Sokołowska

Zielone wyspy

Półkula i misa to aranżacja tylko na pokaz, ponieważ trudno utrzymać ją w takim stanie przez dłuższy czas. Była atrakcją brytyjskiej wystawy Hampton Court Palace Flower Show w 2011 roku.

Kubiki obrośnięte trawą z rolki  - to pomysł z Chelsea Flower Show może być inspiracją do aranżacji w każdym ogrodzie. Trawiaste "pudła" nawet w małym rozmiarze zrobią wrażenie!

KUBIKI OBROŚNIĘTE TRAWĄ Z ROLKI - to pomysł z Chelsea Flower Show może być inspiracją do aranżacji w każdym ogrodzie. Trawiaste ?pudła? nawet w małym rozmiarze zrobią wrażenie! W następnym numerze ?Magnolii? pokażemy, jak je wykonać

Zygzaki ze stokrotek na trawniku - nawet latem, gdy kwiatów jest mało, wyraźnie kontrastują z zielenią trawy. Wiosną, w pełni rozkwitu, prezentują się jeszcze ładniej Zygzaki ze stokrotek na trawniku - nawet latem, gdy kwiatów jest mało, wyraźnie kontrastują z zielenią trawy. Wiosną, w pełni rozkwitu, prezentują się jeszcze ładniej Fot. Lilianna Sokołowska

Trawnik w desenie i kwiatki

Na dużych powierzchniach zieleń trawy warto ozdobić kolorowym wzorem z gatunków jednorocznych, np. begonii, werben, aksamitek, żeniszków. Deseń powinien być stosunkowo prosty, by nie komplikował koszenia trawy. Mogą to być np. pasy, kwadraty. Wytyczone miejsca jesienią przekopujemy, odchwaszczamy i nawozimy. Wiosną wysiewamy nasiona lub sadzimy na nich rozsadę. Kwiaty będą ozdobą ogrodu do jesieni. W następnym sezonie możemy zmienić wzór.

Natomiast jeśli jesienią posadzimy w trawie cebulki, np. krokusy, narcyzy, ranniki lub tulipany botaniczne, trawnik rozkwitnie wiosną. Gdy płatki kwiatów cebulowych opadną, a liście zaschną, bez problemu można kosić całą murawę. Cebulki te mogą rosnąć w trawie kilka lat. Trzeba tylko wiosną zasilać je nawozami do roślin kwitnących, a w sierpniu - jesiennymi, i unikać ścinania liści przed ich samoistnym zaschnięciem.

Modne jest też zakładanie proekologicznych łąk kwietnych. Mieszankę nasion traw i gatunków łąkowych wysiewa się niezbyt gęsto, bo część kwiatów kiełkuje wolniej niż trawa. Takie trawniki kosi się zwykle tylko dwa razy w sezonie.

SZACHOWNICA z trawy, warzyw i ziół - modne połączenie ogrodu ozdobnego i użytkowego. Dominuje zieleń, ale jest też kolor, zapach i coś do pokosztowania

Fot. Lilianna Sokołowska

Trawę możemy strzyc na różnych wysokościach, tworząc z niej desenie: ornament na wysokości około 7 cm, tło trawnika (czyli większą jego część) 3-4 cm ponad ziemią, jeśli zaś są ścieżki, to kosimy je około 1 cm nad gruntem. Aby wzory były trwałe i wyraźne, murawę trzeba strzyc co 7-10 dni. Należy ją też regularnie podlewać i zasilać. Najtrudniejsze jest pierwsze koszenie, podczas którego formujemy wzór.

 

Turf mown labyrinth in lawnSLOWA KLUCZOWE:Baum Garten Gras Muster Rasen Turf gem ht historisch lange

Fot. Flora Press

Trawnik w szachownicę. Odcienie trawy też tworzą wzór - odcieniem zieleni znacznie różnią się od siebie zwłaszcza odmiany kostrzewy czerwonej, np. ciemnozielona 'Nimba' lub 'Leo' i jasnozielona 'Areta' Trawnik w szachownicę. Odcienie trawy też tworzą wzór - odcieniem zieleni znacznie różnią się od siebie zwłaszcza odmiany kostrzewy czerwonej, np. ciemnozielona 'Nimba' lub 'Leo' i jasnozielona 'Areta' Fot. Flora Press

Modne strzyżenie trawnika

Równa murawa może się przeistoczyć w pasiak, szachownicę, w kobierzec z motywem strzyżonych okręgów, a nawet z ornamentami nawiązującymi do XVIII-wiecznych ogrodów francuskich. Wszystko zależy od sposobu koszenia; różnice w odcieniach uzyskamy, tnąc trawę na różnej wysokości. Przy ziemi liście mają bowiem inny odcień niż ich części wierzchołkowe (w większości kosiarek można bez trudu regulować wysokość koszenia).

W uzyskaniu efektu pasiaka czy szachownicy pomoże też prowadzenie kosiarki w różnych kierunkach (liście będą ścięte i pochylone pod innym kątem). Niektóre modele kosiarek wyposażone są w specjalny wałek, który wzmacnia ten efekt. Strzyżenie okaże się łatwiejsze, jeśli linii brzegowej nadamy prosty kształt, a szerokość wzorów będzie równa szerokości roboczej kosiarki.

Płaska powierzchnia trawnika jest najłatwiejsza w pielęgnacji. Czasem jednak, np. gdy pozostała nam ziemia po wykopach, warto teren urozmaicić, usypując pagórki, tworząc niecki, stopnie, wysokie klomby. Jest to praktyczne, a zarazem malownicze rozwiązanie, które pozwala wyeksponować urodę zielonej murawy.

Trawnik - zielony wał zastąpi murek lub żywopłot. Jeśli ma przynajmniej metrową wysokość, osłoni kącik wypoczynkowy przed wiatrem, hałasem i wzrokiem ciekawskich Trawnik - zielony wał zastąpi murek lub żywopłot. Jeśli ma przynajmniej metrową wysokość, osłoni kącik wypoczynkowy przed wiatrem, hałasem i wzrokiem ciekawskich Fot. Lilianna Sokołowska

Ukształtowanie powierzchni trawnika

Płaska powierzchnia trawnika jest najłatwiejsza w pielęgnacji. Czasem jednak, np. gdy pozostała nam ziemia po wykopach, warto teren urozmaicić, usypując pagórki, tworząc niecki, stopnie, wysokie klomby. Jest to praktyczne, a zarazem malownicze rozwiązanie, które pozwala wyeksponować urodę zielonej murawy.

 

Klomby z trawy. Podwyższenie ich poziomu rozwiązuje problem słabej lub podmakającej ziemi. W obrębie obrzeżenia łatwo stworzyć trawie dobre warunki.

Fot. Lilianna Sokołowska

Więcej o: