Taras z wodą [Metamorfoza]

Warto się postarać, by taras był wizualną kontynuacją domowej przestrzeni, tworzył z nią estetyczną i funkcjonalną całość.
Taras w trakcie przebudowy. Taras w trakcie przebudowy. Fot. Ewa Stryczek-Smolakowska

Tak było

Taras w trakcie przebudowy - nie rosła przy nim jeszcze ani jedna roślina, betonowe koryto zbiornika czekało na wodę, a drewniana posadzka - na pergolę, parasol i wygodne meble.

Strefa przenikania Strefa przenikania Fot. Lilianna Sokołowska

Strefy przenikania

Działka, na której znajduje się taras, ma około 1000 m˛, z czego połowę zajmuje ogród. Jego sercem jest bez wątpienia taras - tak zaaranżowany, by stylem pasował do mieszkalnego wnętrza. Widać tu rękę fachowca - Ewa Stryczek-Smolakowska, projektantka tarasu i zarazem właścicielka posesji, z zawodu jest architektem wnętrz. Jak twierdzi, starała się utrzymać tutaj styl tzw. ekologicznego minimalizmu, w którym materiałem wykończeniowym nie są zimna stal i beton, lecz ciepłe drewno. Na tarasie dominuje jednak typowa dla minimalistycznego stylu prosta forma.

Konstrukcja pergoli podkreśla podział przestrzeni tarasu na dwie strefy: zadaszoną jadalnię i słoneczną plażę.Fot. Lilianna Sokołowska

Konstrukcja pergoli podkreśla podział przestrzeni tarasu na dwie strefy: zadaszoną jadalnię i słoneczną plażę.

Warto wiedzieć:

Gdy wnętrza tarasu i domu wzajemnie się przenikają, każde z nich wydaje się dużo większe. Nic dziwnego więc, że coraz częściej oddziela się je od siebie jedynie szklaną taflą. Dzięki temu nawet podczas jesiennej słoty czy mroźnej zimy, siedząc w domowym fotelu, bez przeszkód można podziwiać świat za oknem.

W tafli zbiornika wodnego przeglądają się kępy traw posadzonych obok tarasu i elewacja domu. W tafli zbiornika wodnego przeglądają się kępy traw posadzonych obok tarasu i elewacja domu. Fot. Lilianna Sokołowska

Woda w ramach

Taras ma 10 m długości i 3 m szerokości, dłuższym bokiem przylega do szklanej tafli oddzielającej go od mieszkania. Charakterystycznym elementem aranżacji, jednocześnie dodającym jej wiele uroku, jest długi zbiornik z wodą, która przepływa pod pomostem. Wodna struga biegnie dalej pod pracownią (w bocznym skrzydle domu) i dociera do części ogrodu od frontu. Woda krąży w obiegu zamkniętym. Nie mieszkają w niej rośliny ani ryby, lecz dolomitowe otoczaki ułożone na betonowym dnie. Usytuowanie zbiornika tuż przy ścianie domu to dobre rozwiązanie - promienie słońca tańczące w wodnej tafli dają ciekawe refleksy na suficie salonu. Woda chłodzi też elewację domu podczas upałów.

Na zdjęciu powyżej: W tafli zbiornika wodnego przeglądają się kępy traw posadzonych obok tarasu i elewacja domu.

Część jadalna, a tuż za nią wypoczynkowa - z leżakami pod dorodnym bambusem. Część jadalna, a tuż za nią wypoczynkowa - z leżakami pod dorodnym bambusem. Fot. Lilianna Sokołowska

Kącik kawowy i plaża

Projektantka wyodrębniła na tarasie dwie strefy: pierwsza - ze stołem, z siedziskami i parasolem, zadaszona pergolą - pełni funkcję letniej jadalni. Druga - z leżakami ustawionymi pod dorodnym bambusem - to "kącik plażowy". Na granicy dwóch stref znajduje się pomost prowadzący wprost do domowego salonu.

Posadzka tarasu wyłożona jest poprzecznie ułożonymi deskami. Drewno widzimy też na elewacji domu, w pergoli i meblach. Powtarzające się drewniane elementy spajają aranżację w całość. Wkrótce pergola zostanie zadaszona jasną tkaniną dającą cień w czasie upałów. Na razie tylko optycznie wydziela przestrzeń, a cień na tarasie daje jasny parasol, w domowym salonie zaś - zewnętrzne żaluzje umocowane do przeszklonych drzwi.

Na zdjęciu powyżej: Część jadalna, a tuż za nią wypoczynkowa - z leżakami pod dorodnym bambusem.

Wysokie kępy traw ozdobnych dodają tarasowi kameralności, a przy okazji osłaniają od wiatru. Wysokie kępy traw ozdobnych dodają tarasowi kameralności, a przy okazji osłaniają od wiatru. Fot. Lilianna Sokołowska

Bambus i miskanty

Właścicielce brakuje czasu na pielęgnację roślin. Dlatego w gruncie obok tarasu posadziła (wspólnie z zaprzyjaźnionym ogrodnikiem) mało wymagające trawy ozdobne (głównie wysokie miskanty), kosodrzewinę i wrzosy. Nieco "potargane" źdźbła traw ładnie kontrastują z prostą formą aranżacji, dodają jej dynamiki i lekkości. Oczkiem w głowie właścicielki jest jednak dorodny bambus w kąciku plażowym, który - jak dotąd - dobrze znosi nasze mrozy nawet bez zimowego okrycia.

Na zdjęciu powyżej: Wysokie kępy traw ozdobnych dodają tarasowi kameralności, a przy okazji osłaniają od wiatru.

Ekspert radzi. Ekspert radzi. Fot. Lilianna Sokołowska

Ekspert radzi

Ewa Stryczek-Smolakowska

architektka,projektantka tarasu, www.er-studio.pl

Taras to ważna przestrzeń integrująca dom z ogrodem. Jeśli dostęp do tarasu jest utrudniony, rzadziej z niego korzystamy. Tutaj oddzielony jest od domowego salonu dużą (2,90×2,90 m) przesuwną taflą szkła - po jej otwarciu taras staje się częścią pokoju dziennego. Efekt ten podkreśla fakt, że deski tarasowe biegną w kierunku identycznym co domowy parkiet, równoległym do fasady, i mają podobny kolor. Również mostek, po którym przechodzi się do salonu nad zbiornikiem wodnym, znajduje się na tym samym poziomie co podłoga tarasu i domu.

Więcej o:
Komentarze (2)
Taras z wodą [Metamorfoza]
Zaloguj się
  • Gość: kris

    Oceniono 1 raz 1

    Nie jestem pewna -czy woda wokol domu ,to dobry pomysl.(moze latem-ale co zima ???wtedy zamarznieta woda-lod p[racuje i co dzieje sie ze sciana ???Ja tak nie zrobilabym .Uroki wody mozna doceniac -gdy bedzie kilka metrow od budynku.Chyba ze technika izolacji murow przed wilgocia jest teraz tak dobra,ze nie ma sie czego obawiac .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX