Kino domowe na tarasie

Jak zagospodarować zacieniony wietrzny taras miłośników roślin i filmów? Najlepiej urządzić na nim... plenerowe kino.

Stan zastany

Taras przed realizacją projektu : podłoga i barierka obłożona drewnem bangkirai, meble z drewna i technorattanu. Mało efektowny betonowy słup niebawem zostanie opleciony pnączami.

Powierzchnia: 10 m kwadratowych styl: naturalny, lokalizacja: siódme piętro bloku w Warszawie. Warunki: półcień przez znaczną część dnia, hulające wiatry. Znak szczególny: betonowy słup w centrum aranżacji. Tyle pokrótce można powiedzieć o tym tarasie. Żeby jednak w pełni poczuć jego klimat, trzeba rozsiąść się wygodnie w fotelu i... obejrzeć choćby jeden film. Właściciele tego tarasu są bowiem prawdziwymi kinomaniakami. Marzyli, aby w wolnych chwilach móc oddawać się swojej pasji - najchętniej pod chmurką.

Na zdjęciu powyżej: Podniebna sala kinowa kusi dorodną zielenią i miękkimi fotelami. Po prawej stronie opleciony dzikim winem betonowy słup (czyli stojak na ekran)

Salon z wygodami

Gospodarze mają stresującą pracę i w chwilach wolnych nade wszystko cenią sobie relaks. Taras służy im za kącik kawowy, jadalnię, miejsce spotkań z przyjaciółmi z wygodami: miękkimi fotelami i stolikiem, gdzie można stawiać szklanki z napojami i drobne przekąski. Po zmierzchu dodają mu uroku umieszczone w skrzyniach reflektorki podświetlające rośliny od dołu.

Projektantka tarasu Eliza Różowicz i realizatorka projektu Izabela Linke Sierańska (z firmy Sztuka w Ogrodzie) pozostawiły tu już istniejące drewniane elementy (posadzkę, barierkę) i pasujące do aranżacji meble z technorattanu. Musiały się jednak zmierzyć z kilkoma problemami: kiepskimi warunkami świetlnymi (taras położony jest od północy), często wiejącymi tu silnymi wiatrami (pierwotnie meble przyczepione były do posadzki szelkami, by nie odfrunęły). Trzeba było także włączyć do aranżacji brzydki słup w centrum kompozycji. Projektantki zręcznie wybrnęły z tego problemu, oplatając słup dzikim winem i lokując tuż obok dużą drewnianą skrzynię dla roślin (w kształcie litery C). Przydzieliły też betonowej kolumnie funkcję stojaka na ekran.

Na zdjęciu powyżej: Atmosfere sprzyjającą relaksowi tworzą też detale: kwiaty w doniczkach, owoce oraz kubełek do schładzania napojów

Prymat dzikiego wina

Dzikie wino, dzisiaj jeszcze młode, w przyszłości będzie odgrywało główną rolę - otuli nie tylko słup, ale też cały taras (łącznie z sufitem). Natomiast skrzynię już teraz zdobi rabata w stylu łąki kwietnej z niskiej trawy rozplenicy japońskiej 'Hameln' i bylin (m.in. dzwonków, rozwaru). W ceramicznych donicach na posadzce szumią wyższe trawy: dobrze znoszący cień śmiałek darniowy i turzyca cienista. Tworzą delikatną osłonę przed wiatrem, nie przesłaniając widoku na Wisłę i ogrody Kępy Potockiej. Aranżacja, już teraz bardzo efektowna, będzie pięknieć wraz z upływem czasu i rozrastaniem się pnączy.

Na zdjęciu powyżej: Dzikie wino odgrywa tutaj główną role: oplata barierkę tarasu, wspina się po ścianach i suficie

s s Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta

Czy wiesz, że...

Pnącza uprawiane na balkonach wymagają dużych donic, częstego nawożenia i podlewania. Podłoże musi bowiem zaspokoić wszystkie potrzeby roślin.

Aby szybko uzyskać efekt obfitości roślin, oplećmy ściany i pionowe elementy szybko rosnącymi pnączami: wieloletnimi (np. dzikie wino) lub sezonowymi ( kobea).

Na zdjęciu powyżej: Jak przystało na plenerowe kino, barierkę tarasu zdobi plakat z ulubionego filmu właścicieli.


s s Fot. Arkadiusz ?cichocki / Agencja Gazeta

Ekspert radzi - Eliza Różowicz - architekt krajobrazu, RóżaOgrody, www.roza-ogrody.com

W stworzeniu na cienistym tarasie rabaty w stylu łąki kwietnej pomogą nam trawy i byliny tolerujące cień. Moi faworyci to m.in. dzwonek szerokolistny, serduszka okazała, naparstnica zwyczajna i purpurowa, omieg wschodni, ciemiernik, liliowce, wieczornik damski, rutewka orlikolistna, żywokost wielkokwiatowy i przywrotnik żółtawozielony o złocistych liściach i kwiatach. Spośród traw ciemny zakątek ożywi m.in. turzyca ptasia łapka, rozplenica japońska 'Hameln', śmiałek darniowy, manna mielec, kosmatka śnieżna.

Na zdjęciu powyżej: Donice z turzycą ptasia łapka, rozplenica japońska 'Hameln', śmiałek darniowy, manna mielec, kosmatka śnieżna

Więcej o: