Domek dla owadów. Jak go samodzielnie zrobić w ogrodzie? [Krok po kroku]

Owady zapylają kwiaty i pomagają nam zwalczać szkodniki. Zbudujmy im więc w ogrodzie domek, by zachęcić je do zamieszkania tu na stałe.
1 Budka dla owadów pożytecznych Budka dla owadów pożytecznych Fot. A. Żelazko

Dlaczego warto budować domki dla zapylaczy?

Ogromna rzesza owadów co roku bezskutecznie szuka miejsc do wylęgu. Niektóre składają jaja w małych otworkach w drewnie wydrążonych wcześniej przez inne owady, w pustych łodygach roślin, jamkach w ziemi. W naszych wypielęgnowanych ogrodach coraz trudniej o takie miejsca. Owady nie mają się gdzie schronić, warto więc zbudować im domek. Jeśli dobrze wybierzemy miejsce, chętnie osiedlą się w nim pożyteczne owady, m.in. zapylające kwiaty, a przy tym niegroźne dla ludzi dzikie pszczoły, znane z pracowitości murarki rude oraz biedronki, złotooki i tępiące uporczywe insekty łowiki. Znajdą one schronienie także na kawałku zaniedbanego trawnika, w stercie gałęzi lub liści. Ale pamiętajmy, że do ogrodu przyciągną je również rośliny nektarodajne (np. lipa, wrzos, macierzanka) oraz dzika łączka kwietna.

2 Materiały potrzebne do wykonania projektu Materiały potrzebne do wykonania projektu Fot. A. Żelazko

Z czego można zrobić domek dla owadów?

Budkę dla owadów można zrobić niemal ze wszystkiego. Nam wystarczyła drewniana skrzyneczka, kawałki sklejki (różnej grubości), bambusowe tyczki i gruba gałąź przycięta na głębokość skrzynki (materiały są na zdjęciu poniżej). Do tego małe śrubki, kątowniki i bejca w dwóch kolorach...

Zawsze trzeba jednak pamiętać, że materiał do budowy domku musi być suchy i jak najtrwalszy (np. drewno dębu, buku, robinii). Można też do budowy wykorzystać gałęzie forsycji, maliny i bzu czarnego, suche łodygi bylin, bambusa czy traw ozdobnych. Owadzi "hotelik" należy umieścić w zacisznym, słonecznym miejscu, dobrze chronionym przed deszczem - np. pod okapem dachu.

3 Krok 1 Krok 1 Fot. A. Żelazko

Domek dla owadów. Krok 1 i 2

1.Kiedy materiały są już skompletowane (patrz ramka po prawej), przystępujemy do zbijania dwuspadowego daszku domku. W tym celu odmierzamy i przycinamy dwa kawałki grubszej sklejki (ich szerokość powinna być równa głębokości skrzynki) i mocujemy je ze sobą kątownikami pod kątem prostym.

 

Hotelik dla owadówFot. A. Żelazko

2. Daszek solidnie przykręcamy śrubkami do skrzynki, która będzie odgrywać rolę osnowy konstrukcji przyszłego domku. Nie stosujemy przy tym kleju - jego zapach i zawarte w nim chemiczne substancje mogą działać odstraszająco, a nawet toksycznie na skrzydlatych mieszkańców domku.

4 Krok 3 Krok 3 Fot. A. Żelazko

Domek dla owadów. Krok 3 i 4

3. Teraz przystępujemy do tworzenia pięter i 'meblowania' owadziego hotelu. W tym celu wycinamy z cieńszej sklejki dwie półeczki (o szerokości równej głębokości skrzynki). Na podłodze domku układamy ściśle pierwszą warstwę rurek bambusowych. Na koniec przykrywamy ją półeczką.

Hotelik dla owadówFot. A. Żelazko

4. Z grubszej sklejki wycinamy frontową ściankę domku. Planujemy w niej otwory i wycinamy je wiertłem (o gr. 6 mm). Możemy je układać w różne wzory, będą bowiem nie tylko służyły owadom, ale też zdobiły nasz domek. Podobne kanaliki (o szer. 6 mm i dł. 8 cm) wywiercamy również w pieńku.

5 Krok 5 Krok 5 Fot. A. Żelazko

Domek dla owadów. Krok 5 i 6

5. Za pomocą śrubokręta, śrubek i kątowników łączymy (pod kątem prostym) pokrytą otworkami przednią ściankę domku z drugą półeczką (wyciętą wcześniej z cieńszej sklejki) i przykręcamy do bocznych ścianek domku. Na powstałej półeczce układamy (aż pod sufit domku) bambusowe rurki.

Hotelik dla owadówFot. A. Żelazko

6. Na 'stryszku' domku, pod dwuspadowym daszkiem, umieszczamy nawiercony pieniek i ściśle otaczamy go bambusowymi rurkami, tak by całość była stabilna. Na koniec malujemy budkę z zewnątrz nietoksycznym lnianym olejem do drewna, dzięki czemu będzie bardziej trwała. Jeśli zamierzamy zawiesić domek na murze, przykręcamy zawieszkę.

6 Owadzie blokowisko Owadzie blokowisko Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agen

Inne pomysły na domek dla owadów

Owady chętnie zamieszkają w każdej suchej łodydze czy otworku w drewnie. Można im więc przygotować kawałki suchego drewna z nawierconymi kanalikami (o śr. 5-8 mm i gł. 6-10 cm), powiązane drutem wiązki trzciny lub pustych łodyg (z równo przyciętymi końcami), czy po prostu wydrążoną gdzieś  w zaroślach dziurę w ziemi, przykrytą deską z wyciętym otworem wejściowym. Owadzi hotel można też ulepić z gliny, robiąc w niej rurkowate otworki. Takie domki mogą mieć różne formy i być wypełnione rozmaitym materiałem ? przykłady pokazujemy obok.

Hotelik dla owadówFot. Gardenarium

Hotelik dla owadówFot. Gardenarium

7 Pszczoły w ogrodzie Pszczoły w ogrodzie Fot. Shutterstock

Zaadoptuj pszczołę

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji "Adoptuj pszczołę " organizowanej przez Greenpeace. Jej celem jest wybudowanie w parkach polskich miast 100 hoteli i uratowanie zagrożonych gatunków zapylaczy.
Weź udział w akcji>>>

Akcja adoptuj pszczołeFot.adoptujpszczole.pl

Skomentuj:
Domek dla owadów. Jak go samodzielnie zrobić w ogrodzie? [Krok po kroku]
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX