Jak Polacy przygotowali się do jesieni

Do oficjalnej inauguracji tegorocznej jesieni pozostało zaledwie klika dni, niebawem wkroczymy więc w okres najbardziej intensywnych prac ogrodowych. Jak pokazują dane zebrane przez Porównywarkę Cen Okazje.info, wielu Polaków do metamorfozy, jaką nowa pora roku szykuje dla ich ogrodów i działek, zaczęło przygotowywać się już w czasie urlopu.

Zainteresowanie kategorią -Narzędzia w miesiącach wakacyjnych

Pierwsze miesiące jesieni to okres najintensywniejszych ogrodowych porządków, wakacje stanowią więc najlepszą porę na to, by odpowiednio się do nich przygotować. Ponadto, osoby kompletujące wyposażenie swojego ogrodowego domku z narzędziami, zazwyczaj wychodzą z założenia, że nowy sprzęt powinien służyć dłużej niż jeden sezon, jego zakup musi być więc dokładnie przemyślany. W wirze codziennych obowiązków trudno znaleźć czas na zapoznanie się z rynkowymi nowinkami, preferowanymi parametrami, czy sugestiami innych użytkowników. Można przypuszczać, że z tego właśnie powodu liczne grono Internautów odkłada zakupy tego typu sprzętu dopiero na czas urlopu. Z zebranych danych wynika, że w lipcu i sierpniu 2012 produktów z kategorii 'Urządzenia mechaniczne' poszukiwano niemal dwukrotnie częściej, niż we wrześniu i październiku. Tegoroczne statystki pozwalają zakładać, że jesienią zainteresowania tą grupą produktową, w stosunku do spektakularnych wyników z miesięcy wakacyjnych, również spadnie.

Narzędzia ręczne kontra urządzenia mechaniczne

Analiza przeprowadzona przez Okazje.info dowodzi również, że Polacy zdążyli już maksymalnie zmechanizować proces swoich jesiennych prac w ogrodzie. W kategorii 'Narzędzia', 'Urządzenia mechaniczne' wygenerowały 24% odsłon, czyli sześć razy więcej niż ?Narzędzia ręczne? (4%). Prawdopodobnie jedną z głównych przyczyn tak wyraźnej dysproporcji, także w tym przypadku jest kwestia czasu. ?Urządzenia mechaniczne? pozwalają na przeprowadzenie podstawowych prac w ogrodzie zdecydowanie sprawniej, niż przy wykorzystaniu wyłącznie tradycyjnych ręcznych narzędzi.

Najpopularniejsze produkty z kategorii 'Urządzenia mechaniczne'

W lipcu i sierpniu, w kategorii 'Urządzenia mechaniczne' zainteresowanie poszczególnymi ich rodzajami rozkładało się dość równomiernie - żaden typ urządzenia nie zyskał zdecydowanej przewagi, co pozwala sądzić, że Polacy cenią sobie różnorodność posiadanego sprzętu i do zajęć w ogrodzie lubią się przygotować pod niemal każdym względem. Najczęściej poszukiwanymi przez Internautów 'Urządzeniami mechanicznymi' były rozdrabniarki do gałęzi, które wygenerowały 5% odsłon w swoje kategorii. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się elektryczne nożyce ogrodnicze oraz dmuchawy do liści - wybierane przez 4% konsumentów. Urządzenia te w szczególności przydadzą się właścicielom nieco większych posesji i działek, na których posadzone są drzewa oraz krzewy. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również łuparki do drewna, dzięki którym już w pierwsze mroźne wieczory, można się ogrzać w blasku kominka.

Potwierdzenie tego, że gwarancja jakości jest najważniejszym kryterium wyboru 'Urządzeń mechanicznych' stanowi między innymi ranking top producentów. W sierpniu, pierwsze miejsce na podium przypadło w udziale jednemu z najbardziej prężnie działających, krajowych dystrybutorów sprzętu ogrodniczego - firmie NAC, którą wybrało 11% Internautów. Drugą lokatę ex aequo, z wynikiem 10% odsłon zajęli: AL-KO - niemieckie przedsiębiorstwo z ponad 80-letnią tradycją oraz znana firma Stihl. Trzecie miejsce przypadło w udziale niemieckiej marce Viking, która zdobyła zaufanie 9% użytkowników.

Preferencje cenowe w kategorii 'Urządzenia mechaniczne'

'Urządzenia mechaniczne' do ogrodu to dość szeroka kategoria, ceny dla poszczególnych ich rodzajów mogą się więc mieścić w różnych przedziałach. Z tego właśnie powodu jednoznaczne określenie, jakie kwoty Polacy są w stanie wydać na sprzęt tego typu jest trudne. Zebrane dane pozwalają jednak założyć, że właściciele ogrodów i działek stawiają raczej na jakość, trwałość i tym samym są gotowi zainwestować w sprzęt. 59% z nich wybierało urządzenia droższe niż 500 zł, 32% - w cenie od 300 do 500 zł, a zaledwie 9% - te, których cena nie przekracza granicy 300 zł.

Top produkty wśród 'Urządzeń mechanicznych'

Również zestawienia produktów najpopularniejszych w poszczególnych kategoriach, dowodzi, że znana marka o ugruntowanej pozycji na rynku, to główny czynnik, którym konsumenci kierują się podczas zakupu mechanicznych urządzeń do ogrodu. Wśród nożyc ogrodniczych, bezkonkurencyjne są produkty największego europejskiego producenta sprzętu gospodarstwa domowego firmy Bosch. W gronie najpopularniejszych dmuchaw do liści pojawiły się te, sygnowane logo znanej brytyjskiej marki Black&Decker, a najczęściej wybieraną rozdrabniarką do gałęzi, była ta, wyprodukowana przez szczycącą się blisko stuletnią tradycją,  japońską firmę Makita.