Jaśmin, czy na pewno wiesz jak wygląda?

Jaśmin nagokwiatowy to wyjątkowe, piękne pnącze, które kwitnie nietypowo: od października aż do wiosny - na żółto.
1 jasminowiec jasminowiec Fot. Wikimedia Commons

Jaśmin czy jasminowiec

Powszechnie jaśminem zwykliśmy nazywać jaśminowiec - popularny, kwitnący na biało krzew - tymczasem nazwa ta zarezerwowana jest dla grupy pnączy o łacińskiej nazwie Jasminum. Na szczególną uwagę zasługuje jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum) o czterokanciastych pędach i pojawiających się zimą pachnących żółtych kwiatach. Rozwijają się one stopniowo wzdłuż gałęzi, które w tym czasie pozbawione są liści. Kwiaty wyraźnie kontrastują z ciemnozieloną barwą kory. Pierwsze podziwiamy jesienią, ostatnie - w kwietniu. Ten długi okres kwitnienia zostaje przerwany przez mrozy, ale roślina kontynuuje go wiosną, gdy tylko nastąpi odwilż. Kiedy kwiaty opadną, rozwijają się ciemnozielone trójdzielne liście, utrzymujące się do jesieni.

Na zdjęciu powyżej: Jaśmin to pnącze o żółtych kwiatach, który często jest mylony jaśminowcem o białych kwiatach

2 jaśmin jaśmin Fot. Howard Rice/Getty Images Getty Images

Gdzie i jak możemy uprawiać

Jaśmin nagokwiatowy jest wrażliwy na bardzo niskie temperatury i może nie przetrwać srogiej zimy. Jego uprawa w Polsce udaje się tylko w najcieplejszych regionach - na Pomorzu i w pasie przy zachodniej granicy (strefa 7), w pozostałych roślina wymaga okrycia na zimę. Gatunek ten można prowadzić na dwa sposoby. Jako pnącze sadzi się go przy murach, altankach i pergolach. Ponieważ nie ma organów czepnych, gałęzie trzeba przywiązywać do podpór. Gdy się zagęszczą, tworzą plątaninę pędów, które podpierają się wzajemnie. Ale jaśmin nago-kwiatowy może też rosnąć w postaci krzewu - wtedy przyjmuje rozłożysty pokrój i osiąga 1,5 m wysokości.

Na zdjęciu powyżej: Tutaj jaśmin nagokwiatowy rośnie wsparty o barierkę przy schodach i zimą tworzy złotą ścianę.

3

Podobne nazwy, inne rosliny

Jaśmin nagokawiatowy

Kwitnie: zimą na żółto

Pędy: wiotkie, wieczniezielone, kanciaste

Liście: trójdzielne

Rodzina: oliwkowate

Nazwa łacińska:Jasminum

Jaśminowiec Kwitnie: latem na biało

Pędy: sztywne, szare, z łuszczącą się korą

Liście: pojedyncze,ząbkowane

Rodzina: hortensjowate

Nazwa łacińska:Philadelphus

W naturze jaśmin nagokwiatowy występuje w zachodnich Chinach. Jest kuzynem forsycji i bzu lilaka. Jednak słynny olejek jaśminowy otrzymuje się z innych gatunków - jaśminu lekarskiego i wielkokwiatowego.

Na zdjęciu powyżej: Białe kwiaty jaśminowca

4 jaśmin jaśmin Fot. Shutterstock/contax66

Tajniki pielęgnacji

Dla rośliny wybieramy ciepłe, słoneczne i zaciszne stanowisko.Gleba powinna być przepuszczalna, żyzna i lekko wilgotna ("świeża").Pędy trzeba mocować do podpór.Późną jesienią ziemię wokół krzewu okrywamy warstwą przefermentowanej kory.Przed nadejściem silniejszych mrozów roślinę osłaniamy matami z trzciny lub słomy.Wiosną zdejmujemy okrycie, a po kwitnieniu wycinamy przemarznięte części łodyg.Jaśmin nagokwiatowy rozmnażamy z sadzonek zielnych pobranych w czerwcu z tegorocznych przyrostów. Ich dolne końcówki traktujemy preparatem do ukorzeniania.Musimy się liczyć z tym, że (pomimo okrycia) jaśmin może przemarznąć podczas srogiej zimy.

Na zdjęciu powyżej: Pierwsze, rozwinięte już jesienią kwiaty jaśminu nagokwiatowego odwiedził motyl fruczak gołąbek.

5

Czy wiesz, że...

Od jesieni można ścinać łodygi jaśminu z pąkami. Wstawione do wazonu w mieszkaniu szybko zakwitają.

Gdzie kupimy: sklep.clematisy.pl, e-clematis.com.pl, pracowniaogrodnicza.pl, krolestworoslin.pl, mojsklepogrodniczy.pl, zakupy-ogrod.tuznajdziesz.pl, www.ogrodkroton.pl, www.funkie.plCeny jaśminu nagokwiatowego w sklepach internetowych wahają się od 13 do 24 zł za doniczkę.

Skomentuj:
Jaśmin, czy na pewno wiesz jak wygląda?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX