Jak zabezpieczyć dalie przed zimą?

Masz dalie w ogrodzie o to kilka wskazówek jak zabezpieczyć je na zimę
dalie dalie TVR

Jak dbać o dalie?

Dalie to bardzo wdzięczne rośliny - ich kwiaty zachwycają urodą oraz bogactwem kształtów i kolorów, a ponadto zdobią ogród bardzo długo, bo od lipca aż do późnej jesieni. W zależności od odmiany mogą dorastać do różnych rozmiarów: bywają niskie, świetne do skrzyń i donic, ale też i bardzo wysokie, idealne, by wypełnić głębsze partie rabaty. Rośliny te pochodzą z Meksyku, Ameryki Środkowej i Kolumbii, dlatego najlepiej rosną w miejscach ciepłych i słonecznych. Lubią suchą glebę, nie służą im także mroźne zimy. Jeśli pozostawimy ich karpy w ziemi, z pewnością przemarzną, a następnie zgniją. Dlatego już po pierwszych przymrozkach należy je wykopać, zabezpieczyć i przechowywać do wiosny w suchym i chłodnym pomieszczeniu Pamiętajmy, by przed wykopaniem dalie dokładnie oznaczyć. Pomoże nam to przy wiosennym rozplanowaniu rabaty - dzięki temu łatwiej będzie skomponować zestaw zarówno pod względem kolorystyki, jak i wysokości roślin. Wśród dalii są bowiem odmiany zarówno o pokroju karłowym, jak i olbrzymy, osiągające nawet 2 m wysokości. Tymczasem same karpy dalii są do siebie bardzo podobne, więc po wykopaniu trudno będzie odróżnić poszczególne okazy. Każdy egzemplarz warto opisać, podając nie tylko nazwę odmiany, ale także kolor i kształt kwiatów, pokrój i wysokość rośliny. Tak przygotowaną etykietę przywiązujemy mocno w dolnej części pędu.

bunte Dahlienblüte SLOWA KLUCZOWE: Blume Blüte Dahlie blühen Dahlienblüte blüht blühende Bluete Dahlienbluete bunt bunte Sommer Sommerblume Dahlien Dahlienblüten Büten Blumen Sommerblumen Korbblütler Zierpflanze Asteraceae Pflanze Garten Gartenblume dahlia Gartenblumen Herbst Natur Pflanzen Flora Spätsommer Botanik Blütenblatt BluetenblattFot. Fotolia

a a TVR

Krok pierwszy - przycinamy pędy

Przycinamy pędy, gdy przymrozki zniszczą części nadziemne rośliny. Najlepiej robić to sekatorem, skracając łodygi na wysokość 10-15 cm. Przemrożone części i kwiatostany wyrzucamy na kompostownik.

dalie dalie TVR

Krok drugi - wykopujemy karpy

Wykopujemy karpy po pierwszych przymrozkach (nie wcześniej, gdyż roślina wciąż magazynuje składniki pokarmowe). Najlepiej podważyć karpę widłami amerykańskimi z każdej strony, złapać za przycięte pędy, wyciągnąć z ziemi i otrzepać (nie myć jej w wodzie).

dalie dalie TVR

Krok trzeci - usuwamy chore części

Usuwamy chore, zgniłe i uszkodzone części; miejsca po cięciu zabezpieczamy np. sproszkowanym węglem drzewnym, co ograniczy wnikanie patogenów. Stare karpy można teraz również podzielić. Jednak o tej porze dzielimy tylko te, które łatwo się rozłamują.

dalie dalie TVR

Krok czwarty - suszymy karpy

Suszymy karpy w ciepłym i suchym miejscu. Najlepiej robić to w szklarni lub w domu na parapecie. Po tygodniu oczyszczamy je dokładnie z ziemi. Dodatkowo możemy skrócić jeszcze pędy na wysokość 5-8 cm. Ułatwi to nam przechowywanie roślin.

dalie dalie TVR

Jak przechowywać karpy dalii?

Dalie przechowujemy w skrzyniach wyłożonych gazetami. Aby bulwy utrzymały wilgoć, zasypujemy je np. wilgotnym torfem, piaskiem lub trocinami. Skrzynie ustawiamy w suchym i chłodnym miejscu, gdzie zimą temperatura nie spadnie poniżej 5°C.

Zobacz także...

Jak pielęgnować byliny?

Frau pflanzt eine Echinacea Staude ein SLOWA KLUCZOWE: Stauden Staudenbeet Sonnenhut Garten Gartenpraxis Sommer Frau Sommerblumen Echinacea, Echinaceae, Purpur Sonnenhut Herbst, Ziergarten, Steingarten, Hanggarten Herbstblumen, Herbststauden anpflanzen einpflanzen Herbststaude Gartenarbeit

Fot. Flora Press

Zobacz dwa sposobny na balkon w bloku

Realtime Landscaping Photo 2011 by Idea Spectrum - metamorfoza_wrzesien2_2v3

Wizualizacje Eliza Różowicz

Zobacz pomysły na ławkę w ogrodzie

OGROD , DREWNIANE SIEDZISKO , LAWKA  FOT. LILIANNA SOKOLOWSKA  PUBLIKACJA KWIETNIK NR 6 (186) - 6 2010 SLOWA KLUCZOWE: OGROD ARCHITEKTURA XNO ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 6 (186) - CZASOPISMA

Fot. Lilianna Sokołowska

Więcej o: