Eszeweria zamiast kaktusa

Znudziły Ci się kaktusy? Szukasz łatwej w uprawie rośliny? Eszeweria to propozycja dla każdego, kto zapomina czasem o tym, że rośliny się podlewa. Poza tym ten sukulent zachwyca symetrią liściowych rozet i ich barwami. Można z niego tworzyć różne kompozycje.
Eszeweria  kwitnie latem, tworząc pomarańczowe dzwoneczki.  
Na zdjęciu: mieszaniec 'Ben Badis'.
Eszeweria kwitnie latem, tworząc pomarańczowe dzwoneczki. Na zdjęciu: mieszaniec 'Ben Badis'. Fot. Mak Media

Eszeweria - niewymagający sukulent

Eszeweria (Echeveria) to wieloletnia roślina domowa z rodziny gruboszowatych, a więc sukulentów. Jej grube liście osadzone są na bardzo krótkich pędach i tworzą idealne rozetki. A ponieważ obok rozety macierzystej wyrastają wciąż nowe, eszeweria szybko rozrasta się wszerz. W pojemnikach możemy uprawiać sporo gatunków różniących się wielkością i zabarwieniem, a także kształtem liści. Są one mało wymagające i prawie bezobsługowe. Eszewerie mogą rosnąć przez cały rok w domu, ale na lato możemy je też wynieść na zewnątrz. Na zimę muszą jednak powrócić pod dach do chłodnego, lecz widnego pomieszczenia.

Na zdjęciu powyżej: Eszeweria kwitnie latem, tworząc pomarańczowe dzwoneczki. Na zdjęciu: mieszaniec 'Ben Badis'

 

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Rojniki (Sempervivum) są podobne do eszewerii, jednak ich liście są węższe

Eszeweria jest przystosowana to niesprzyjających, a czasem wręcz ekstremalnych warunków panujących na stepach Ameryki Południowej, skąd pochodzi. Dzięki temu jest idealnym tworzywem do budowy sukulentowych ogródków. Szczególnie urokliwe są te w szklanych kulach. Aby stworzyć taki ogródek, do naczynia wsypujemy 2-3-centymetrową warstwę drenażu (np. keramzytu), trochę sproszkowanego węgla drzewnego i podłoże dla sukulentów. Sadzimy rośliny i podlewamy je umiarkowanie. Eszeweria świetnie nadaje się do tworzenia kompozycji z innymi sukulentami, np. gruboszami i eonium.

Eszewerie można uprawiać w domu, a latem także na dworze. Tu odmiana mieszańcowa 'Perle von Nürnberg'. Eszewerie można uprawiać w domu, a latem także na dworze. Tu odmiana mieszańcowa 'Perle von Nürnberg'. Fot. Tomasz Ciesielski

Jak sadzić eszewerię?

Eszewerie można sadzić pojedynczo lub po kilka sztuk w szerokich pojemnikach. Dobrze wyglądają zarówno w rustykalnej wiklinie, jak i w prostych donicach lub szklanych naczyniach. Mięsiste liście eszewerii są pokryte srebrzystym, zielonym bądź lekko fioletowym woskiem albo delikatnym kutnerem. Warto sadzić razem okazy o różnych odcieniach liści. Efekt kolorystyczny kompozycji można wzmocnić również poprzez wyłożenie podłoża szklanymi kulkami, kamykami lub żwirkiem.

Na zdjęciu powyżej: Eszewerie można uprawiać w domu, a latem także na dworze. Tu odmiana mieszańcowa 'Perle von Nürnberg'

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Echeveria imbricata

echeveria minima echeveria minima Fot. Wikimedia commons

Wymagania eszewerii

Eszeweria ma małe wymagania. Można ją pozostawić bez opieki nawet na tydzień.

Światło: Roślina wymaga jasnego, słonecznego stanowiska.

Woda: Eszeweria lepiej znosi deficyt wody niż jej nadmiar, dlatego wiosną i latem podlewamy ją umiarkowanie raz na 2 tygodnie, a zimą znacznie ograniczamy podlewanie, nie dopuszczając jednak, aby liście przywiędły. Roślina nie wymaga zraszania.

Temperatura: Latem eszewerie dobrze wytrzymują upały, jednak podczas bardzo gorących dni nie pozostawiajmy ich przy rozgrzanej szybie i zamkniętym oknie, bo nawet one mogą się "ugotować". Zimą najlepiej przechowywać eszewerie w jasnym, dość chłodnym miejscu (temp. 5-15°C).

Podłoże: Eszeweria dobrze czuje się w lekkiej, przepuszczalnej glebie, np. specjalnym podłożu dla sukulentów.

Nawożenie: Wiosną i latem raz w miesiącu dokarmiamy ją nawozem dla sukulentów.

Rozmnażanie: Wystarczy oddzielić młode rozety od matecznej i posadzić osobno.

Na zdjęciu powyżej: Echeveria minima

Fot. Lilianna Sokołowska

Na zdjęciu powyżej: mieszańcowa odmiana 'Compton Carousel'

Zobacz także...

Najlepsze rośliny do warzywnika

Amatorsko można uprawiać różne grupy pomidorów: i te ogromne malinowe, których owoce ważą po 250-300g i średniej wielkości i małe tzw. koktailowe. Powodzeniem cieszą sie odmiany barwne.

Fot. Wikimedia Commons/Sarang

Jak się pozbyć szkodników?

Fot. Red

Ogród w stylu japońskim: rośliny i drzewka bonsai w ogrodzie japońskim

Fot. Jolanta Zdanowska

Więcej o: