Kwiatowy savoir vivre

Kwiaty to najbardziej uniwersalny prezent. Można nimi obdarować z okazji imienin, urodzin, ślubu, walentynek, randki czy nawet bez okazji. Są jednak zasady, których należy przestrzegać, żeby nie popełnić gafy. Oto 10 podstawowych.
Bukiet Bukiet Fot. Shutterstock/Sergey Andrianov

Tylko nieparzyście

Niby wszyscy to wiemy, ale warto dowiedzieć się, dlaczego tak jest. Nie jest to spowodowane żadnym przesądem lecz wynika z zasad kompozycyjnych sztuki układania kwiatów. Kwiaty cięte, zarówno w małych bukietach (do 19 kwiatów) jak i większych, prezentują się lepiej w  liczbie nieparzystej. Ta sama zasada odnosi się do bukietów mieszanych, skomponowanych z różnych rodzajów kwiatów. Jeśli zdecydujemy się na sprezentowanie komuś jednego kwiatu, powinien on być okazały.

Bukiet Bukiet Fot. Shutterstock/Sergey Andrianov

Parzyste wyjątki

Zasada nieparzystej liczby kwiatów nie obowiązuje, gdy chcemy obdarować kogoś naprawdę dużym bukietem (od 25 kwiatów w górę). Możemy to również zrobić, jeśli chcemy wręczyć komuś 18 kwiatów na 18. urodziny. To miły gest, który podkreśla wiek jubilata.

Bukiet Bukiet Fot. Shutterstock/aquariagirl1970

Ostatnie pożegnania

Jeśli wybieramy się na pogrzeb lub stypę, kwiaty są jak najbardziej w dobrym tonie. Pamiętajmy jednak, że w wiązankach i wieńcach funeralnych powinna znajdować się właśnie parzysta liczba kwiatów. Nie ma tu znaczenia ich wielkość.

Bukiet Bukiet Fot. Shutterstock/Africa Studio

Gatunki na cenzurowanym

Może to zaskakujące, ale nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się na każdą okazję. Cantedeskia (kalla) i chryzantemy są w Polsce zwyczajowo przypisane do uroczystości żałobnych. Nie daje się ich przy okazji żadnych innych świąt - gdy obdarowany przestrzega tego zwyczaju, wprawimy go w zakłopotanie.

Bukiet Bukiet Fot. Shutterstock/Subbotina Anna

Mowa kolorów

Każdy kwiat ma swoje znaczenie. Jego gatunek i kolor symbolizuje konkretne uczucia. Przez wiele pokoleń utarł się pewien kanon, którego warto się trzymać, by obdarowywana osoba przywiązująca do niego wagę nie czuła się zakłopotania. Dobrze wiedzieć, że kolor biały oznacza niewinność, czerwony - gorące uczucia natomiast żółty - zazdrość. Fioletowe kwiaty nie są odpowiednie na prezent, gdyż kolor ten symbolizuje żal oraz smutek. W przypadku miłości fiolet symbolizuje jej koniec. Pamiętajmy jednak, że dzisiaj mody szybko się zmieniają, dlatego symbolikę kwiatów należy traktować nieco z przymrużeniem oka.

Od pokoleń krąży opinia, że kwiaty w kolorze czerwonym, zwłaszcza róże i goździki, może podarować kobiecie jedynie mężczyzna jej życia. Dzisiaj ta zasada nie jest przestrzegana rygorystycznie.

Bukiet róż Bukiet róż Fot. pixabay/castleguard/C003

Kwiaty dla chorych

Bukiet kwiatów ucieszy chorą osobę - zarówno przyniesiony do domu jak i do szpitala (jesli pozwalają na to przepisy). Pamiętajmy jednak, by nie przynosić kwiatów silnie pachnących, których aromat może drażnić osobę chorą i źle wpłynąć na jej samopoczucie.

Kwiat doniczkowy Kwiat doniczkowy Fot. Shutterstock/Zygotehaasnobrain

Prezent w doniczce

Kwiaty doniczkowe do doskonały pomysł na prezent dla proekologicznie nastawionych krewnych i znajomych, którzy uważają cięcie kwiatów za czyn wbrew naturze. Taki prezent sprawdzi się również z okazji parapetówi.

Kupując kwiat doniczkowy nie możemy zapomnieć o jego "opakowaniu". Odpowiednio dobrana doniczka lub osłonka zdecydowanie podniesie atrakcyjność i wyjątkowość prezentu.

Bukiet Bukiet Fot. Shutterstock/Ljupco Smokovski

Wysyłanie kwiatów

Kwiaty można wysyłać zarówno z okazji jubileuszu czy imienin, jak i zapraszając kogoś na przyjęcie (+ liścik z zaproszeniem). Teraz wysłanie kwiatów nie przysparza najmniejszych problemów. Jest wiele poczt kwiatowych, które docierają praktycznie wszędzie. Tańszą opcją jest znalezienie kwiaciarni w mieście znajdującym się najbliżej miejsca zamieszkania obdarowywanej osoby i zamówienie w niej dostawy kwiatów. Taki zabieg potrafi obniżyć koszt wysyłki o 50%. Przesyłkę najlepiej zmówić kilka dni wcześniej. Będziemy mieli wówczas większy wybór kwiatów, a tym samym możliwość zakupu tych ulubionych. Kwiaty najlepiej zamawiać rano, tak by zostały dostarczone w okolicach południa. Fajnym pomysłem jest wysłanie kwiatów do pracy - mamy wtedy pewność, że adresat otrzyma kwiaty na czas.

Pamiętajmy, że w dobrym tonie jest dołączyć do kwiatów wizytówkę lub liścik z życzeniami.

Bukiet Bukiet Fot. Shutterstock/Ljupco Smokovski

Kto komu wręczać powinien

Kwiaty kobiecie wręcza zawsze mężczyzna. Jeżeli przynosi je para, to mężczyzna wręcza bukiet pani domu, kobieta może wręczyć prezent. Wyjątek stanowią imieniny czy urodziny gospodarza - wtedy kwiaty wręcza kobieta.

Przychodząc do znajomych z wizytą, często przynosimy bukiet kwiatów i butelkę dobrego alkoholu. Wtedy mężczyzna wręcza kwiaty gospodyni, a trunek przekazuje gospodarzowi.

Kobieta może wręczać kwiaty mężczyźnie w dowód uznania czy wdzięczności, np. profesorowi, dziadkowi czy lekarzowi. Taki gest nigdy nie będzie poczytany jako łapówka czy próba przekupstwa.

Bukiet Bukiet Fot. Shutterstock/Dirk Ott

Główki do góry!

Każdy bukiet, niezależnie od wielkości (także pojedynczy kwiat), wręczamy kwiatostanami do góry a łodygami do dołu. Witając się z gospodarzami, trzymamy bukiet w lewej ręce, a następnie przekładamy go do prawej i podajemy gospodyni. Kwiaty podajemy w taki sposób, aby osoba przyjmująca bukiet mogła go sobie oprzeć na lewym ramieniu, ponieważ za chwilę uściskiem prawej dłoni będzie musiała za nie podziękować. Po stronie gospodarza pozostaje umieszczenie kwiatów w dobrze widocznym miejscu, okazując tym gestem, że docenia prezent.

Bukiet Bukiet Fot. Shutterstock/CandyBox Images

Bez opakowania

Ale ten celofanik taki piękny... Bez względu na urodę opakowania przed wręczeniem kwiatów powinniśmy się go pozbyć. Jeżeli kwiaty są zawinięte w papier, należy je odwinąć przed wręczeniem. Możemy to zrobić w przedpokoju, a papier zwinąć i schować np. do torebki. Nie musimy rozpakowywać bukietów owiniętych w dekoracyjną, ozdobną siatkę, gdyż stanowi ona element aranżacji bukietu.

Więcej o:
Komentarze (6)
Kwiatowy savoir vivre
Zaloguj się
 • atomm

  Oceniono 5 razy 3

  Frezje czy fioletowe tulipany tylko na pogrzeb???
  Rady z du..y

 • sebas90

  Oceniono 1 raz 1

  Kwiatowy savoir vivre - foux pas - ludzie dajcie spokój???

 • mika_p

  0

  Dołączam do hejterów gramatyczno-ortograficznych, chyba doczytałam najdalej z dotychczasowych czytelników:
  "Kupując kwiat doniczkowy nie możemy zapomnieć o opakowaniu. Odpowiednio dobrana doniczka lub osłonka, albo kwiat umieszczony w ozdobnym koszu zdecydowanie podniesie ich atrakcyjność i wyjątkowość."

  Poproszę o rozwinięcie, czyją atrakcyjność i wyjątkowość.

 • haneczka2106

  0

  Kalla kiedyś była kwiatem ślubnym i komunijnym, a dziś... no cóż... nowa moda.

 • roso102

  Oceniono 4 razy -2

  Już jutro walentynki! Podpowiadamy, jak nie popełnić faux pas, wręczając ukochanej osobie kwiaty.
  Idę jutro do swojej kochanej - będę uważał, żeby nie popełnić FOUX PAS - ludzie k.,m.ać fascynacja franuszczyzną to ok 200 lat temu. Kto pisze te debilne artykuły.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX