Rośliny polecane na żywopłot - berberys Thunberga (Berberis Thunbergii)

Fot. Fot Wiesław Gawryś

Berberys Thunberga ma odmiany różniące się nie tylko barwą liści, lecz również wielkością i pokrojem. Praktycznie wszystkie nadają się na żywopłoty. Najniższe, np. 'Kobolt', 'Bagatelle', 'Atropurpurea Nana' wykorzystuje się na niskie obwódki rabat. Z najwyższych, takich jak 'Atropurpurea', 'Golden Ring' czy wąski kolumnowy 'Red Chief', można formować żywopłoty o wysokości do ok. 2 m, również o charakterze obronnym - ze względu na mocne i ostre kolce.

Podłoże: Każda ziemia ogrodowa

Stanowisko: Słoneczne lub cieniste

Liście: Sezonowe, drobne, do 3 cm długości; ich kolor zależy od odmiany, np. 'Atropurpurea' ma liście purpurowe, 'Golden Ring'- purpurowe z żółtym brzegiem, 'Green Carpet'- soczyście zielone, 'Aurea' - żółte. Jesienią odmiany purpurowe stają się intensywnie czerwone, zielone zaś przebarwiają się na żółto. Nadają się do tworzenia wyraźnych kolorystycznie akcentów w ogrodzie

Warto wiedzieć: Berberysy Thunberga mają liczne lśniące owoce koralowoczerwonej barwy. Utrzymują się one na krzewach przez całą zimę. Efektownie wyglądają na tle zaśnieżonego krajobrazu i są przysmakiem wielu ptaków.