Alokazja afrykańska maska

Ta egzotyczna roślina nasuwająca skojarzenia z Czarnym Lądem to alokazja amazońska. Może rosnąć w mieszkaniu.
Alokazja amazońska (Alocasia amazonica) Alokazja amazońska (Alocasia amazonica) Fot. Shutterstock

Alokazja amazońska (Alocasia amazonica)

Brzmi to zaskakująco, ale afrykańska maska, bo tak potocznie nazywana jest alokazja amazońska (Alocasia amazonica), powstała ze... słoniowych uszu. Jest bowiem mieszańcem różnych gatunków alokazji, które są określane tym mianem ze względu na kształt i wielkość liści. Roślina wyróżnia się strzałkowatymi blaszkami liściowymi z wyraźnym rysunkiem nerwów, które wyrastają na długich ogonkach z kłączowatej łodygi. Rośliny zwykle tylko nieco przekraczają pół metra wysokości.

Na zdjęciu powyżej: Alokazje występują w tropikalnych lasach Azji, wysp Pacyfiku i Australii.Niektóre gatunki dorastają do 10 m.

alokazja alokazja Fot. Shutterstock

Odmiany alokazji

Największym powodzeniem cieszą się odmiany w bardzo ciemnych odcieniach zieleni, np. 'Polly' i 'Bambino'. Są dosyć dobrze przystosowane do pokojowych warunków, jednak w domach nie kwitną. Po 3-4 latach warto je odmłodzić przez odrosty, bo gdy stracą dolne liście, nie będą już tak efektowne. Rzadziej w doniczkach uprawia się typowe "słoniowe uszy" wymagające dużo więcej wilgoci w powietrzu. Należą do nich np. Alocasia chaii i znacznie dorodniejsze mieszańce.

Na zdjęciu powyżej: Alocasia Chaii dorasta do 0,5 m. Ma odmiany o różnych odcieniach liści.

Jak pielęgnować alokazję?

Światło: Alokazja amazońska najlepiej rośnie w miejscu, gdzie dociera umiarkowana ilość rozproszonego światła. Jeśli jednak jest dla niej za ciemno, staje się wiotka, a stalowe liście zielenieją.

Temperatura: Przez cały rok alokazji odpowiada temperatura pokojowa (18-22°C). Stojąc 2-3 tygodnie w chłodzie (poniżej 15°C), zaczyna chorować.

Podlewanie: Ziemia powinna być stale średnio wilgotna. Zimą pozwólmy, by nieco przesychała na powierzchni.

Na zdjęciu powyżej: Alokazja 'Polly' najlepiej prezentuje się w jasnych wnętrzach.

alokazja alokazja Fot. Shutterstock

Pielęgnacja alokazji

Wilgotność powietrza: Liście potrzebują 60% wilgoci w powietrzu. Przy niższej wilgotności zasychają im końce. Alokazję trzeba więc często zamgławiać miękką wodą.

Nawożenie: Roślinę dokarmiamy od marca do września, np. nawozem organiczno-mineralnym na bazie biohumusu.

Rozmnażanie, odmładzanie: Wiosną oddzielamy odrosty. Sadzimy je w ziemi do kwiatów zmieszanej z włóknistym torfem i perlitem. Pamiętajmy o drenażu.

Kosmetyka: Z liści ścieramy kurz.

Na zdjęciu powyżej: Typowy liść alokazji amaziońskiej

Zobacz także...

Dereń jadalny

Dereń jadalny

Fot. Shutterstock / volosina

Najlepsze krzewy owocowe na działkę

Aronia czarna Fot. Wikimedia Commons

Jadalne bukieciki

Gemuese - Kraeuter - Strausss in altem Emaille -Topf :  Blueten von Zucchini ( Cucurbita ), Tropaeolum ( Kapuzinerkresse ), Fenchel ( Foeniculum ), Tomaten ( Lycopersicon ), Karottengruen ( Daucus ), Bohnenblueten ( Phaseolus ) SLOWA KLUCZOWE: Str u?e gelb TERRASSE ZWECKENTFREMDET ORANGE FARBE rot HAUSHALTSGERAET essbare Bl´ten TISCH 000 msgnp13 draussen quer FLORISTIK Sommer

F. STRAUSS

Więcej o: