12 roślin na łąkę kwietną

Polne kwiaty właściwie nie mają wad. Pięknie kwitną, są odporne na mrozy i rosną nawet na ubogiej glebie. Zaprośmy je do ogrodu!
Mak polny (Papaver rhoeas) Mak polny (Papaver rhoeas) Fot. Shutterstock

Mak polny (Papaver rhoeas)

Roślina jednoroczna kwitnąca od maja do sierpnia. Występuje głównie na glebach gliniastych, madach rzecznych, na łąkach i polach bogatych w azot. Maki są pospolite na całym niżu, aż po pogórze. Ich nasiona mogą pozostać w ziemi przez kilkadziesiąt lat, nie tracąc zdolności kiełkowania.

Krwiściąg lekarski  (Sanguisorba officinalis) Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis) Fot. Wikimedia commons

Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis)

Może osiągać wysokość nawet 1 m. Rośnie na suchych i wilgotnych łąkach, lubi miejsca słoneczne i lekko zacienione. Kwiaty są zebrane w kuliste, nieduże główki (1-3 cm) w kolorze żywej czerwieni. Krwiściąg nie jest zbyt pospolity, ale pełni niezwykle ważną rolę w ekosystemie, gdyż zapewnia pokarm kilku gatunkom motyli (w tym także zagrożonym wyginięciem). Jego młode liście i pędy przed kwitnieniem są jadalne.

cykoria podróżnik (Cychorium intybus) cykoria podróżnik (Cychorium intybus) Fot. Shutterstock

Cykoria podróżnik (Cychorium intybus)

Osiąga wysokość 30-120 cm. Kwitnie na niebiesko od lipca do października. Kwiaty otwarte są tylko za dnia, zwykle do południa. Gatunek ten można spotkać na terenie całej Polski. Roślina lubi ziemię gliniastą, bogatą w azot, suchą i kamienistą. Cykoria wytwarza głęboki palowy korzeń, dlatego trudno ją przesadzić do ogrodu. Młode listki można dodawać do sałatek.

wyka ptasia (Vicia cracca) wyka ptasia (Vicia cracca) Fot. Wikimedia commons

Wyka ptasia (Vicia cracca)

Bylina o wiotkiej łodydze osiągająca wysokość 30-100 cm, potrafi czepiać się innych roślin dzięki wąsom. Kwitnie od czerwca do września na łąkach, w lasach i zaroślach. Lubi gliniaste, wilgotne podłoże, próchniczne i lekko zasadowe.

komonica  zwyczajna (Lotus corniculatus) komonica zwyczajna (Lotus corniculatus) Fot. Wikimedia commons

Komonica zwyczajna (Lotus corniculatus)

Dorasta do wysokości 10-40 cm. Kwitnie od maja do września. Rośnie na łąkach i pastwiskach, a także na zboczach, dzięki czemu zapobiega erozji. Zakorzenia się głęboko za pomocą palowego korzenia. Lubi zbite i jałowe podłoże. Jest pospolita w całym kraju.

firletka poszarpana (Lychnis floscuculi) firletka poszarpana (Lychnis floscuculi) Fot. Wikimedia commons

Firletka poszarpana (Lychnis floscuculi)

Osiąga wysokość 30-90 cm. Rośnie na łąkach wilgotnych na wiosnę i obsychających latem. Lubi ziemię bogatą w próchnicę i składniki mineralne.

ziarnopłon   wiosenny  (Ficaria verna) ziarnopłon wiosenny (Ficaria verna) Fot. Shutterstock

Ziarnopłon wiosenny (Ficaria verna)

Bylina osiągająca wysokość 30 cm kwitnie od marca do maja. Okrywa podłoże pod wysokimi drzewami (rośnie w cieniu). Lubi glebę przepuszczalną, żyzną i lekko kwaśną. Jej mięsiste, błyszczące liście, gdy są młode, nadają się do jedzenia.

rzepik pospolity  (Agrimonia eupatoria) rzepik pospolity (Agrimonia eupatoria) Fot. Wikimedia commons

Rzepik pospolity (Agrimonia eupatoria)

Dorasta do wysokości 1,5 m. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Jego drobne żółte kwiaty zebrane są w groniasty kwiatostan. Rzepik rośnie na świeżych łąkach, miedzach, pastwiskach. Jest rośliną leczniczą stosowaną w kosmetyce.

marchew zwyczajna (Daucus carota) marchew zwyczajna (Daucus carota) Fot. Shutterstock

Marchew zwyczajna (Daucus carota)

Roślina dwuletnia z korzeniem spichrzowym magazynującym substancje zapasowe, kwitnie przez całe lato. Korzeń ten jest biały lub kremowy, a łodyga (o długości 30 cm) pusta w środku. Marchew zwyczajna rośnie na łąkach, miedzach i ugorach, w miejscach słonecznych. świerzbnica polna(Knautia arvensis)

Świerzbnica  polna (Knautia arvensis) Świerzbnica polna (Knautia arvensis) Fot. Shutterstock

Świerzbnica polna (Knautia arvensis)

Owłosiona łodyga tej byliny ma wysokość 30-70 cm. Kwiaty są koloru niebieskofioletowego i pojawiają się od maja do września. Świerzbnica rośnie na żyznych łąkach i obrzeżach lasów, występuje na całym niżu i w dolnych partiach gór.

chaber driakiewnik (Centaurea scabiosa) chaber driakiewnik (Centaurea scabiosa) Fot. Shutterstock

Chaber driakiewnik (Centaurea scabiosa)

Roślina typowa dla suchych łąk, pastwisk i obrzeży lasów, występuje w całej Polsce. Dorasta do 1 m. Kwitnie od czerwca do października. Lubiana przez pszczoły i motyle.

jaskier ostry (Ranunculus acris) jaskier ostry (Ranunculus acris) SHUTTERSTOCK

Jaskier ostry (Ranunculus acris)

Bylina kwitnąca od maja do czerwca (czasem do lipca), dorastająca do 90 cm. Jej jasnożółte kwiaty osadzone są na łodydze pokrytej włoskami. Rośnie na łąkach, w lasach i zaroślach, zwłaszcza podmokłych. Uwaga, to gatunek trujący!

Zobacz także...

Najlepsze rośliny do warzywnika

Amatorsko można uprawiać różne grupy pomidorów: i te ogromne malinowe, których owoce ważą po 250-300g i średniej wielkości i małe tzw. koktailowe. Powodzeniem cieszą sie odmiany barwne.

Fot. Wikimedia Commons/Sarang

Jak się pozbyć szkodników?

Fot. Red

Ogród w stylu japońskim: rośliny i drzewka bonsai w ogrodzie japońskim

Fot. Jolanta Zdanowska

Więcej o: