W październiku wykopujemy bulwy mieczyków, dalii i innych roślin wrażliwych na mróz

Dalie i mieczyki pochodzą z cieplejszych od naszej stref klimatycznych, więc ich cebule są wrażliwe na mróz. We wrześniu lub w październiku musimy je wykopać z gruntu i przenieść na zimę do pomieszczenia, do którego chłód nie ma dostępu.
Wykopywanie bulw dalii Wykopywanie bulw dalii Fot. Shutterstock/Bjoern Wylezich

Wykopywanie dalii

Wykopywanie tych roślin wiąże się z ryzykiem uszkodzenia bulwiastych korzeni dalii i bulw mieczyków, dlatego trzeba to robić szczególnie ostrożnie. Szpadel wbijamy w ziemię z dala od pędów i okopujemy rośliny dookoła. Następnie je podważamy i wyciągamy z gleby, a potem umieszczamy np. w szopie, by obeschły. Na koniec czyścimy z ziemi i układamy w skrzynkach pojedynczą warstwą.

Pochodzące z Ameryki Południowej dalie zwykle kwitną do końca października. Lecz gdy tylko wcześniej przyjdzie przymrozek, ich pędy ulegają zniszczeniu. To znak, że trzeba je skrócić do ok. 10 cm i wykopać karpy, które mogą teraz łatwo zgnić. Po umieszczeniu ich w skrzynkach przysypujemy piaskiem i na całą zimę wynosimy do piwnicy, w której jest dość sucho i chłodno (4-8°C).

Wykopywanie mieczyków

W przypadku tych afrykańskich roślin nie czekamy na zwarzenie liści przez mróz - bulwy mieczyków nie mogą zbyt długo przebywać w zimnej i wilgotnej glebie. Odmiany, które kwitły wcześniej (fot. powyżej), wykopujemy z gruntu w połowie września, a późniejsze - pod koniec tego miesiąca. Wygodniej najpierw skrócić górne części roślin do ok. 20 cm i potem je wykopać (fot. poniżej).


Fot. Shutterstock/Sarycheva Olesia

Powinny teraz przeschnąć w temperaturze pokojowej. Następnie oddzielamy i wyrzucamy resztki bulw matecznych i liści. Bulwy wraz małymi bulwkami przybyszowymi (fot. poniżej) układamy cienką warstwą w ażurowej skrzynce i wynosimy do ciemnego i suchego pomieszczenia o temperaturze 8-10°C.


Fot. Shutterstock/Sarycheva Olesia

Dobra rada!

Bulwy dalii i mieczyków ustawione w piwnicy kontrolujemy co kilka tygodni. Gnijące i pokryte nalotem pleśni wyrzucamy.

Wykopywanie innych cebul

Powyżej: iksja

We wrześniu i październiku zabieramy do chłodnych pomieszczeń także: acidanterę, begonię bulwiastą, błonczatkę, brodieę, galtonię, gloriozę i szczawik.

Wrażliwe na mróz

Iksja - jesienią bulwy od dawna śpią w piwnicy (15-17°C), bo wykopuje się je już w lipcu. Powyżej: kwiatostan (czerwiec), poniżej: bulwy.


Fot. Shutterstock/Kazakov Maksim

Rośliny wrażliwe na mróz

Frezja - bulwy wykopujemy we wrześniu, umieszczamy w ciepłym (ok. 20°C) miejscu. Powyżej: kwiatostan (sierpień), poniżej: bulwa.


Fot. Shutterstock/de2marco

Rośliny wrażliwe na mróz

Eukomis - jej cebule wykopujemy w październiku i umieszczamy w piwnicy (temp. 6-8°C). Powyżej: kwitnący okaz (czerwiec), poniżej: cebula.


Fot. Shutterstock/Kazakov Maksim

Więcej o: