Rośliny jednoroczne wysiewane wprost do gruntu

Nasiona wielu gatunków roślin jednorocznych można wysiać wiosną wprost do gruntu. To wygodny, a zarazem najtańszy sposób na ukwiecenie ogrodu.
Tujałka zmienna Tujałka zmienna Fot. Lilianna Sokołowska

Jednoroczne

Wielu rejonach Polski dopiero w kwietniu ziemia w ogrodzie jest ogrzana na tyle, by można było wysiewać do niej nasiona kwiatów. Najwrażliwsze z nich umieszczamy w gruncie dopiero w maju. Wykorzystujemy do tego tylko te gatunki, które mają krótki okres wegetacji i w ciągu kilku kilkunastu tygodni od wysiewu zdążą do lata zawiązać pąki. Czas kwitnienia niektórych z prezentowanych tu roślin można przyspieszyć, przygotowując rozsadę z nasion wysianych wcześniej na parapecie. Kwiaty większości gatunków jednorocznych możemy podziwiać w pełni lata, a niektórych (np. kosmosu, dziwaczka i nagietka) - aż do października.

Na zdjęciu powyżej: Tujałka zmienna

Ślazówka letnia Ślazówka letnia Fot. Lilianna Sokołowska

Stanowisko

Ważne jest, by miejsce przeznaczone dla kwiatów jednorocznych było jak najlepiej oświetlone. Możemy skomponować z nich rabatę, gdzie rośliny rozmieszczone będą np. na planie koła albo utworzą nieregularne barwne plamy. Rośliny jednoroczne nadają się też na obwódki rabat i trawników. Jeśli wysiejemy nasiona różnych gatunków w sposób losowy, uzyskamy fantazyjną łąkę kwietną. Można je również wsiewać w puste miejsca, np. po przekwitłych tulipanach czy hiacyntach. Przed założeniem rabaty najlepiej rozrysować jej plan na kartce. W rozmieszczeniu roślin uwzględniamy ich barwy i wysokość. Plan w miarę dokładnie przenosimy na powierzchnię gruntu, szkicując go patykiem!

Na zdjęciu powyżej: Ślazówka letnia tworzy białe i różowe kwiaty podobne do malw, dorasta do 60-80 cm. Tuż przed nią - jednoroczna ostróżeczka (w pąkach), w tle niebieskie chabry

Duże nasiona Duże nasiona Fot. Shutterstock/kazoka

Jak siejemy krok po kroku

Wybrane miejsce przekopujemy, czyścimy z chwastów i grabimy. Grządkę wzbogacamy kompostem, który mieszamy z glebą, albo rozsypujemy nawóz o przedłużonym działaniu. Wyznaczamy płytkie (ok. 1 cm) rowki. Nasiona rozmieszczamy w nich niezbyt gęsto, a następnie przysypujemy ziemią. Tak obsianą rabatę delikatnie podlewamy. Wschodzące siewki przerywamy w taki sposób, aby pozostałe rośliny miały dostateczną swobodę rozrastania się. Jeśli nie zastosowaliśmy nawozu długo działającego przed siewem, wówczas 3-4 tygodniowe siewki wzmacniamy odżywką wieloskładnikową.

Na zdjęciu powyżej: Duże nasiona (np. groszku pachnącego) rozmieszczamy w rowku co kilka centymetrów

Ostróżka wielkokwiatowa Ostróżka wielkokwiatowa Fot. Shutterstock/Voinov Egor

Jednoroczne wysiewane w marcu:

Groszek pachnący, ostróżeczka, złocień trójbarwny - wysiane w marcu wprost do gruntu, będą cieszyć nasze oko w czerwcu

Na zdjęciu powyżej: Ostróżeczka znana jako ostróżka wielkokwiatowa

Nagietek lekarski Nagietek lekarski Fot. Shutterstock/ultimathule

W kwietniu wysiejmy

Czarnuszkę, koper ozdobny, wysiane w kwietniu wzejdą w lipcu, a ich kwitnienie trawać będzie zaledwie miesiąc

W kwietniu wysiac możemy też: dzierotkę. eszolcje, farbownik, godecję,  kosmos, maciejkę, nagietek lekarski, ostróżeczkę, powój trójbarwny. słonecznik, smagliczkę nadmorską, ubiorek okółkowy, złocień trójbarwny.

Na zdjęciu powyżej: Nagietek lekarski

Nasturcja większa Nasturcja większa Fot. Shutterstock/Julietphotography

Jednoroczne wysiewne w maju

Wysiane w maju: wilec purpurowy, szarłat ogrodowy, suchołuska, smagliczka nadmorska, słonecznik, powój trójbarwny, nasturcja, nagietek, kosmos, czy dziwaczek będą kwitły od lipca do października

W maju wysiewamy też cyprysik letni - mietelnik - który ze względu na pokrój jest doskonałym tłem dla kwiatów rabatowych.  Osiąga do 120 cm wysokości

Do września na rabatach kwitnąć będzie też ślazówka, fasola ozdobna, groszek pachnący - wysiane w maju

Na zdjęciu powyżej: Nasturcja większa kwietnie wtedy gdy wiekszość jednorocznych przekwita - od sierpnia do października

Portulaka wielkokwiatowa Portulaka wielkokwiatowa Fot. Shutterstock/Kassia Marie Ott

Rozmnażamy też z rozsady

Z rozsady możemy rozmnażać aksamitkę rozpierzchłą, dziwaczka, groszek pachnący, koper ozdobny, słonecznik, smagliczkę nadmorską, suchołuskę, szarłat ogrodowy, ślazówkę.

Na zdjęciu powyżej: Portulaka wielkokwiatową częściej wysiewa się wprost do gruntu w maju

Zobacz także

Więcej o: