Agawa [Przegląd odmian]

Kontakt z ich twardymi cierniami na końcach grubych liści bywa bolesny. Ale przy zachowaniu ostrożności agawy cieszą oczy przez lata.
Agawy w środowisku naturalnym (tu na Półwyspie Kalifornijskim w Meksyku) urzekają kilkumetrowymi kwiatostanami Agawy w środowisku naturalnym (tu na Półwyspie Kalifornijskim w Meksyku) urzekają kilkumetrowymi kwiatostanami Fot. Dariusz Raczko

Skąd pochodzi agawa

Większość z nas zna agawy, a wręcz ma doświadczenia w ich uprawie. Są to zazwyczaj rośliny osiągające po latach znaczne rozmiary. Najpopularniejsze z nich są odmiany Agave americana. Nazwa nie myli - naturalne stanowiska agaw ciągną się od południowo-zachodnich stanów USA, przez Meksyk, do północnych krańców Ameryki Południowej. Rośliny tworzą rozety mięsistych liści, zwykle zakończonych ostrym cierniem. Ich kwiatostany są okazałe, u wielu gatunków wystrzelają na kilka metrów, ale rzadko udaje się ich doczekać w domu, ponieważ agawa kwitnie zwykle dopiero po kilkudziesięciu latach życia.

Na zdjęciu powyżej: Agawy w środowisku naturalnym (tu na Półwyspie Kalifornijskim w Meksyku) urzekają kilkumetrowymi kwiatostanami

OLYMPUS DIGITAL CAMERAFot. Dariusz Raczko

Na zdjęciu powyżej:Agawa 'Blue glow'

Fragmnet kolekcji agaw Dariusza Maciaka, z której pochodzi większość sfotografowanych okazów Fragmnet kolekcji agaw Dariusza Maciaka, z której pochodzi większość sfotografowanych okazów Fot. Dariusz Raczko

Kwiatostan agawy

Kwiatostan agawy to wiecha lub baldach złożone z setek lub tysięcy kwiatów najczęściej w kolorze żółtym, ale też bywają białe lub zielone. Roślina, która wyda kwiatostan, zamiera, ale u podstawy rozety tworzą się odrosty, które nadal rosną po obumarciu rośliny macierzystej.

Na zdjęciu powyżej: Fragmenet kolekcji agaw Dariusza Maciaka, z której pochodzi większość sfotografowanych okazów

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAFot. Dariusz Raczko

Na zdjęciu powyżej: Agave Kerchovei

Agawa x Leopoldii 'Hammer time' Agawa x Leopoldii 'Hammer time' Fot. Dariusz Raczko

Sukulent liściowy

Agawy są sukulentami liściowymi, tzn. wodę na suche miesiące gromadzą w liściach. Wśród ok. 100 gatunków są olbrzymy o rozetach osiągających ponad 5 m średnicy, ale istnieją też gatunki dużo mniejsze. Te rośliny (oraz pochodzące od nich odmiany i formy) świetnie nadają się do uprawy doniczkowej.

Oto niektóre:

Agave victoriae-reginae (agawa królowej Wiktorii) - jej rozety osiągają z czasem średnicę do 50 cm, a liście mają białe obrzeżenie.

A. stricta ma bardzo wąskie, sztywne liście i chociaż w naturze tworzy okazałe kępy, to w doniczce zachowuje efektowny zwarty pokrój i szerokość 40-50 cm.

A. titanota ma krótkie, grube liście, często w kolorze szarym lub szaro-niebieskim, które okolone są efektownymi "zębami".

Na zdjęciu powyżej: Agave x leopoldii 'Hammer time'

xFot. Dariusz Raczko

Na zdjęciu powyżej:Agawa Victoria-reginae jest jedną z najpiękniejszych i łatwo dostępnych agaw "kompaktowych"

Agave stricta 'Nana' Agave stricta 'Nana' Fot. Dariusz Raczko

Odmiany agawy

A. filifera ma liście z charakterystycznymi "włoskami" na brzegach. Jej rozeta osiąga 30-50 cm szerokości.

A. utahensis jest niewielka i można próbować uprawiać ją w ogrodzie razem z kaktusami dobrze znoszącymi mróz; kwitnie już po 10-12 latach.

Wśród kolekcjonerów najwyżej cenione są formy barwne, o liściach żółto-zielonych lub biało-zielonych, zwłaszcza pochodzące od A. lophantha, potatorum czy desmetiana. Bywają one dostępne w internetowych serwisach aukcyjnych (np. Allegro) i na giełdach roślin, zwłaszcza sukulentów. Agawa x Leopoldii 'Hammer time'Agave stricta 'Nana'

Na zdjęciu powyżej: Agawa BOVICORNUTA ?REGGAE TIME?

OLYMPUS DIGITAL CAMERAFot. Dariusz Raczko

Na zdjęciu powyżej: Agave bovicornuta 'Reggae time'

Agave potatorum v, Verschaffeltii Agave potatorum v, Verschaffeltii Fot. Dariusz Raczko

Warunki uprawy

Agawy nie sprawiają wielu kłopotów w uprawie. Uwielbiają natomiast wystawienie latem na świeże powietrze. Stanowisko. Agawy są roślinami terenów półpustynnych, potrzebują więc dużo światła, nawet zimą; w domu odpowiednia będzie ekspozycja południowa lub południowo-zachodnia. Podłoże. Najlepsza będzie gotowa ziemia do kaktusów lub zwykła ziemia doniczkowa z domieszką perlitu i piasku; żeby zwiększyć jej przepuszczalność, konieczny jest drenaż w dnie doniczki. Podlewanie. Wiosną i latem - stosunkowo obfite. Jesienią i zimą - bardzo oszczędne; podlewamy jedynie na tyle, aby nie dopuścić do długotrwałego przesuszenia podłoża (korzenie mogą zamrzeć, a ich odbudowa trwa nawet kilka miesięcy).

Na zdjęciu powyżej:Agave potatorum v, Verschaffeltii

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAFot. Dariusz Raczko

Na zdjęciu powyżej:A. 'Blood spot'

Agave lophantha 'Quadricolor' Agave lophantha 'Quadricolor' Fot. Dariusz Raczko

Pielęgnacja

Nawożenie. Sporadycznie (3-4 razy wiosną i latem) nawozem do kaktusów.Przesadzanie. Najlepiej w czasie, gdy podłoże jest względnie suche, czyli jesienią lub zimą. Po wyjęciu z doniczki warto obsuszyć bryłę korzeniową przez kilka dni. Należy pamiętać, że im mniejsza doniczka, tym bardziej zwarty pokrój zachowają gatunki silniej rosnące.Rozmnażanie. Najłatwiej z odrostów, jakie zwykle tworzą się przy rozecie głównej. Po oderwaniu (zwykle już z korzonkami) należy obsuszyć sadzonkę przez kilka dni. Dostępne bywają także nasiona.Choroby. Agawy rzadko bywają atakowane przez pasożyty. Problemem może być podgniwanie nasady liści lub infekcje grzybowe powstałe w wyniku nadmiernej wilgotności.

Na zdjęciu powyżej: Agave lophantha 'Quadricolor'

OLYMPUS DIGITAL CAMERAFot. Dariusz Raczko

Na zdjęciu powyżej: Agawa 'Kissho Kan'

Więcej o: