Kalendarz prac na marzec

Wszystko wskazuje na to, że możemy zakasać rękawy i zabrać się do pracy w ogrodzie. Wiecie jakie prace ogrodowe należy zaplanować w marcu? Sprawdźcie!
Gałęzie wyrastające pod ostrym kątem wycinamy w miejscu rozwidlenia tuż przy pniu. Gałęzie wyrastające pod ostrym kątem wycinamy w miejscu rozwidlenia tuż przy pniu. Fot. Shutterstock

Marzec w ogrodzie

Drzewa i krzewy

Korygujemy kształt i wielkość koron. Przycinamy budleje oraz hortensje drzewiaste i bukietowe, wielkokwiatowe powojniki, a także wrzosy oraz krzewinki szałwii i lawendy. Odmładzamy stare krzewy.

Fot. Shutterstock/Denis and Yulia Pogosting

Grządki Zakładanie grządek rozpoczynamy gdy ziemia ogrzeje się i obeschnie, czyli gdy już nie klei się do butów. Jak najszybciej wyrównujemy jej powierzchnię, by ograniczyć utratę wilgoci. Następnie rozsypujemy nawozy i kompost,motyczymy, grabimy, rozbijamy duże grudki ziemi i wyznaczamy grządki.

Fot. Shutterstock

Jeśli nie przekopaliśmy i nie nawieźliśmy rabat jesienią, warto to zrobić wiosną

Rabaty

Zimowe okrycia roślin nadal są potrzebne - chronią przed mrozem i silnym słońcem, które przedwcześnie rozhartowuje rośliny. Zimozielonym gatunkom wycinamy zaschnięte pędy i zniszczone liście. W ciepłe dni dzielimy i rozsadzamy starzejące się kępy bylin kwitnących latem, np. marcinków i liliowców. Wysiewamy do gruntu najbardziej odporne na chłód rośliny jednoroczne.

begonia krółewska begonia krółewska Fot. Łukasz Zandecki

Marzec w domu

Przesadzamy Rośliny przesadzamy do nieco większych doniczek ze świeżą ziemią albo dorzucamy im przynajmniej porcję nowego podłoża. Regulujemy pokrój, przycinając pędy. Po 2 tygodniach po przesadzaniu możemy zacząć je nawozić. Podlewamy i nawozimy Dobrym sposobem odżywiania roślin doniczkowych o dużych potrzebach pokarmowych jest używanie do podlewania mocno rozcieńczonego roztworu nawozu mineralnego. Jeśli chcemy, by silnie rosły, stosujmy preparat przeznaczony dla gatunków zielonych, a gdy zależy nam na wczesnym i obfitym kwitnieniu  - dla roślin kwitnących. Wysiewamy rozsadę Na parapecie wysiewamy kwiaty jednoroczne i niektóre warzywa (na początku marca sałatę masłową i szpinak nowozelandzki, a w drugiej połowie miesiąca pomidory, paprykę i brokuły). W doniczkach sadzimy bulwy begonii, kłącza kanny i karpy dalii. Rozmnażamy Kępę begonii królewskiej złożoną z 2-3 okazów wystarczy rozsadzić (zdjęcie powyżej).

 

ROZMNAZANIE UPRAWA I PIELEGNACJA BEGONIA ROSLINA DONICZKOWA SADZONKA LISCIOWA  FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA  PUBLIKACJA KWIETNIK NR 4 (100) - 4.2003 SLOWA KLUCZOWE: OGRODNICTWO ROSLINY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 4 (100) - CZASOPISMAFot. Paweł Słomczyński

Można też odciąć rozgałęzienia pędu i ukorzenić je w doniczce z lekką ziemią. Mając tylko liście, wycinamy z nich małe kawałki z grubym nerwem, kładziemy je na wilgotnej bibule, przykrywamy folią lub szkłem (zdjęcie powyżej) i czekamy, aż każdy wypuści korzonki i nowe listki.

ROZMNAZANIE UPRAWA I PIELEGNACJA SADZONKA LISCIOWA BEGONIA KAMIEN PODLOZE ROSLINA DONICZKOWA  FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA  PUBLIKACJA KWIETNIK NR 4 (100) - 4.2003 PUBLIKACJA KWIETNIK NR 4 (184) - 4 2010 SLOWA KLUCZOWE: OGRODNICTWO ROSLINY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 4 (100) - CZASOPISMAFot. Paweł Słomczyński

Młode roślinki pikujemy do ziemi. Można też naciąć liść na nerwach, położyć go płasko na wilgotnym torfie i docisnąć kamykami (zdjęcie powyżej). Gdy roślinki nieco się ukorzenią, podlewamy je słabym roztworem nawozu. Podrośnięte sadzimy w doniczkach.

Osło-na z agro-włók-ni-ny ochro-ni pier-wios-nki przed przy-mroz-ka-mi. Osło-na z agro-włók-ni-ny ochro-ni pier-wios-nki przed przy-mroz-ka-mi. Fot. Shutterstock

Marzec na balkonie i tarasie

Podlewamy Gdy nie ma mrozu, zimozielone krzewy i byliny w pojemnikach podlewamy, jeśli podłoże jest suche. Przeglądamy pojemniki Ziemię i resztki korzeni z doniczek usuwamy szczotką. Wykwity zeskrobujemy nożem, ale wcześniej warto naczynia 2-3 dni moczyć w wodzie z octem (1/2 l octu na wiadro wody).

rozsadaFot. Shutterstock/withGod

Robimy sadzonki Z pędów przechowanych przez zimę pelargonii, fuksji i niecierpków ścinamy kilkucentymetrowe wierzchołki i ukorzeniamy w wilgotnym torfie z dodatkiem piasku. Stawiamy je w jasnym miejscu, ale tak, żeby nie nagrzewało ich słońce. Do czasu, gdy wypuszczą korzenie, osłaniamy je bezbarwną folią. Podłoże regularnie zraszamy.

Na zdjęciu powyżej: Osło­na z agro­włók­ni­ny ochro­ni pier­wios­nki przed przy­mroz­ka­mi.

Daphne mezereum 'Rubra' ( Seidelbast ), Galanthus ( Schneegl^ckchen ), Viola cornuta ( Hornveilchen ), Thymian ( Thymus ) in Terracotta - K´bel SLOWA KLUCZOWE: msgnp11 000 Terrasse Fr´hling hoch draussen rosa Farbe Geh^lz giftig wei? Topf Zwiebelblumen Vorfr´hling PortraitFot. Mak Media

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) osiąga 1,5 m wysokości, nieco mocniej rozrasta się na szerokość. Jego pachnące różowe kwiaty ukazują się, gdy na przedwiośniu przez kilka dni panuje dodatnia temperatura. Tylko na białą odmianę 'Alba' trzeba poczekać o 2 tygodnie dłużej. Pod koniec kwitnienia na szczytach gałązek pojawiają się wąskie liście. Osiągają długość do 8 cm. Latem poniżej nich czerwienieją kuliste 'jagódki' (u odmiany 'Alba' - pomarańczowe). Krzew dobrze rośnie w każdych warunkach (nawet pod drzewami), ale źle znosi cięcie i przesadzanie. Jest piękny, lecz silnie trujący. Tam, gdzie bawią się dzieci, lepiej go nie sadzić (maluchom szkodzi każda jego część).

Zrakowacenia na pędzie igrii Zrakowacenia na pędzie igrii Fot. Anna Kulikowska

Szkodniki w marcu

W okresie pękania pąków drzew możemy jeszcze wykonać oprysk zwalczający zimujące stadia szkodników (Promanal 60 EC), na brzoskwiniach i morelach - raka bakteryjnego (Miedzian 50 WP), na śliwach - torbiel (Syllit/Carpene 65 WP).

Z krzewów wycinamy i palimy pędy z naroślami i nadmiernie wyrośniętymi pąkami. Cięcie wykonujemy 10-15 cm poniżej zmian chorobowych i dokładnie zasmarowujemy rany po cięciu (Funaben Plus 03 PA). Z drzew usuwamy oprzędy i mumie owoców.

Na pniach jabłoni zakładamy opaski z papieru falistego (będzie się pod nimi chronił w czasie wiosennych przymrozków kwieciak jabłkowiec - brunatny chrząszcz o długości ok. 4 mm). Opaski często przeglądamy i niszczymy znalezione kwieciaki. Gdy śnieg stopnieje, kontrolujemy stan trawnika. Jeśli zauważymy pleśń śniegową, usuwamy chorą darń, a miejsce po niej podlewamy Topsinem M 500 SC i dosiewamy tam trawę.

kretFot. Shutterstock

Z ogrodów usuwamy krety. Do ich odstraszania stosujemy np. instalowane nad korytarzami elektroniczne odstraszacze. Możemy też łapać zwierzęta w pułapki i wynosić na pola. Uwaga: poza ogrodami zamkniętymi (z ogrodzeniem na podmurówce) krety są pod ochroną! W kompoście mogą mieszkać ryjówki - te są pożyteczne. Wyglądają jak myszy o długim pyszczku (patrz zdjęcie) i mają wielki apetyt. Zjadają mnóstwo larw, gąsienic i ślimaków zagrażających uprawom.

nornicaFot. Shutterstock

Zobacz także...

Jak przesadzać storczyki by kwitły jak szalone

		s

Fot. Elżbieta Smolińska, Grzegorz Szadkowski

Warzywa spod śniegu

kapusta włoska

Fot. Shutterstock/aletermi

Kwiaty dla singla [Wideo]

Fot. Shutterstock

Więcej o: