Rośliny na słoneczny balkon

Rośliny, które przeżyją trudne warunki na słonecznym balkonie - nawet podczas urlopu domowników
Pięciornik krzewiasty Pięciornik krzewiasty Fot. Fot Wiesław Gawryś

Rośliny na słoneczny balkon - Pięciornik krzewiasty

Pięciornik długo kwitnie i ma ładny pokrój. Jest wytrzymały na mrozy, suszę i zanieczyszczenia powietrza. Rośnie powoli i jest długowieczny. Nadaje się do ogrodów skalnych, na rabaty, do parków.

Wymaga słonecznego stanowiska. Nie jest wymagający co do gleby, ale najlepiej rośnie na glebach lekkich -piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych. Odczyn gleby nie ma znaczenia, równie dobrze rośnie na glebach kwaśnych, jak i zasadowych. Rozmnaża się go z sadzonek lub nasion wysiewanych jesienią.

Kocanka ogrodowa, nieśmiertelnik Kocanka ogrodowa, nieśmiertelnik Fot. Plantpol Zaborze

Rośliny na słoneczny balkon - Kocanka ogrodowa, nieśmiertelnik

Kocanki to rośliny jednoroczne. Nasion niskich odmian - szczególnie polecanych na balkony - nie ma jednak w sprzedaży. Rozsadę można kupić wiosną w centrach i sklepach ogrodniczych. Wysadzamy ją do pojemników lub w ogrodzie w drugiej połowie maja.

 • Podłoże. Kocanki rosną w każdej przeciętnej, przepuszczalnej glebie o odczynie lekko kwaśnym (pH 5-6). W skrzynkach i donicach sadzimy je w uniwersalnej ziemi kwiatowej.

 • Światło. Rośliny te wymagają dużo światła - polecane są tylko na nasłonecznione balkony, tarasy i rabaty.

 • Podlewanie. Młode rośliny podlewamy regularnie, aby szybko się przyjęły. Starsze dobrze znoszą suszę, co jest dużą zaletą okazów uprawianych w pojemnikach, a więc szczególnie narażonych na przesychanie.

 • Nawożenie. Raz na tydzień zasilamy kocanki wieloskładnikowym nawozem dla kwitnących roślin balkonowych
 • Aksamitka (Tagetes) Aksamitka (Tagetes) Fot. Shutterstock

  Rośliny na słoneczny balkon - Aksamitka rozpierzchła

  Dla aksamitek trzeba wybrać słoneczne lub półcieniste miejsce. Wystarcza im przeciętna ogrodowa ziemia. Warto przynajmniej dwukrotnie zasilić je niezbyt dużą dawką nawozu o niskiej zawartości azotu, a w czasie suszy podlewać, bo gdy w trudnych warunkach same muszą sobie radzić, szybciej się starzeją. Zazwyczaj nie chorują, a większe okazy są tak gęste, że nie wymagają pielenia.

  Eszeweria, Eszeweria, Fot. Katarzyna Bellingham

  Eszeweria

  Eszeweria jest mało wymagająca. Lubi podłoże mineralne, przepuszczalne. Stanowiska słoneczne.

  Rojnik murowy znakomicie sprawdza się na słonecznych balkonach. Rojnik murowy znakomicie sprawdza się na słonecznych balkonach. Fot. Ewa Narkiewicz

  rośliny skalniakowe - rozchodniki, rojniki

  Rozchodniki i rojniki są mało wymagające, lubią stanowisko słoneczne, dobrze znoszą suszę. Nadają się na małe skalniaki i słoneczne balkony

  KWIATY NA BALKON. Turzyca wraz z amarantowo kwitnącym rozchodnikiem tworzy swojską jesienną kompozycję. Trawa ta, choć niska, jest niezwykle dekoracyjna ze względu na barwę źdźbeł i różnorodny pokrój. KWIATY NA BALKON. Turzyca wraz z amarantowo kwitnącym rozchodnikiem tworzy swojską jesienną kompozycję. Trawa ta, choć niska, jest niezwykle dekoracyjna ze względu na barwę źdźbeł i różnorodny pokrój. Fot.

  Rośliny na słoneczny balkon - trawy

  Trawy ozdobne są dość wytrzymałe, chociaż warto je osłonić przed bezpośrednim nasłonecznieniem

  SOSNA KOSODRZEWINA 'WINTER GOLD' (Pinus mugo) po 10 latach ma 50 cm wysokości. Zimą pięknie ozłoci skalniak lub wrzosowisko SOSNA KOSODRZEWINA 'WINTER GOLD' (Pinus mugo) po 10 latach ma 50 cm wysokości. Zimą pięknie ozłoci skalniak lub wrzosowisko Fot. Agnieszka Waszak

  Rośliny na słoneczny balkon - kosodrzewina

  Gęsta, początkowo kulista, odmiana w starszym wieku, stożkowata. Po 10 latach osiąga ok. 1 m wysokości. Jej ciemnozielone, błyszczące  igły mają ok. 5 cm długości. Lubi stanowiska słoneczne i ma bardzo małe wymagania co do jakości i wilgotności gleby.

   

  Zobacz inne iglaki na balkon

  Lawenda wąskolistna (Lawenda angustifolia) Lawenda wąskolistna (Lawenda angustifolia) Fot. Aldona Zakrzewska

  Rośliny na słoneczny balkon - lawenda

  Lawenda potrzebuje gleby przepuszczalnej, najlepiej wapiennej. Dobrze czuje się na dobrze nasłonecznionych, żwirowych stanowiskach. Zalecane jest okrywanie na zimę. Lawendę w donicach należy przenieść na zimę do chłodnej werandy lub szklarni i co pewien czas podlewać.

  Zaleca się umiarkowane podlewanie roślin. Lawenda dobrze znosi suszę natomiast nie lubi nadmiernej wilgoci (dlatego grunt musi być przepuszczalny). Jesienią nawozi się ją dobrze rozłożonym kompostem.

  Rośliny na słoneczny balkon - portulaka

  Portulaka wielokwiatowa to roślina jednoroczna. Lubi stanowisko słoneczne. Dobrze znosi upał i suszę

  Więcej o: