Jak przygotować sadzonki roślin jendorocznycyh

Kwiaty jednoroczne powinny znaleźć się w każdym ogrodzie, bo kwitną długo i obficie, poza tym świetnie nadają się do obsadzania rabat.
Kleome ciernista (Cleome hassleriana) Kleome ciernista (Cleome hassleriana) Fot. Shutterstock/

Siejemy rośliny jednoroczne

Warto pamiętać, że kwiaty jednoroczne - obok bylin, drzew i krzewów - stanowią odrębną grupę roślin, które z pewnością powinny się znaleźć w każdym ogrodzie, gdyż kwitną długo i obficie, a także świetnie nadają się do obsadzania rabat, donic i skrzynek na balkonach czy tarasach. Co ważne, są także łatwe w uprawie i wspaniale sprawdzają się jako kwiaty cięte do wazonu.

Wysiew kwiatów jednorocznych. Nasiona można także wysiewać do plastikowych multipalet. Wtedy należy do jednej przedziałki siać po dwa nasionka ... Wysiew kwiatów jednorocznych. Nasiona można także wysiewać do plastikowych multipalet. Wtedy należy do jednej przedziałki siać po dwa nasionka ... Fot. Katarzyna Bellingham / katarzynabellingham.blogspot.com

Wysiew roślin jednorocznych

Właściwie wszystkie kwiaty jednoroczne można siać prosto do gruntu, ale przy kapryśnej pogodzie najkorzystniej będzie wysiać nasiona na parapecie lub w ciepłej szklarni. Gleba jeszcze długo pozostanie zbyt zimna na wysiewy prosto do gruntu. Pozostaje więc siew do multipalet i małych doniczek na początku kwietnia. Później rośliny trzeba przepikować lub poprzerywać, w drugiej połowie maja trafią na grządki.

Rozmnażanie roślin Rozmnażanie roślin Fot. Shutterstock/Robert Przybysz

Rośliny z rozsady szybciej zakwitną

- Szybciej zakwitną - rośliny posadzone w maju do ogrodu są już spore i kwitną o miesiąc lub dwa wcześniej niż te siane wprost do gruntu.
- Zużyjemy mniej nasion

Rozmnażanie roślin Rozmnażanie roślin Fot. Shutterstock/dasytnik

Dlaczego warto wysiewać nasiona pod dachem

- Z siewu do doniczek lub tacek da się wykorzystać każdą siewkę.
- Kiedy robimy własną rozsadę, mamy pełną kontrolę nad tym co wzeszło, a co nie i możemy dokładnie zaplanować co gdzie posadzimy w ogrodzie. Nie musimy się też martwić o to, że z powodu zimna rośliny nie kiełkują.

Kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos Bipinnatus) Kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos Bipinnatus) Fot. Shutterstock/Lonspera

Jakie rośliny warto siać

Kwiaty jednoroczne, których nasiona możemy siać na początku kwietnia wewnątrz pomieszczeń to: kleome ciernista, kosmos, ostróżeczka, groszek pachnący, aminek, szałwia otwarta, szałwia błyszcząca oraz szałwia powabna, drakiew, cynia, tabaka ozdobna, rudbekia i oczywiście przeróżne odmiany słoneczników.

Więcej o: