Kalendarz prac w warzywniku

Jeśli zostałeś właśnie właścicielem własnego ogrodu i marzą Ci się świeżutkie warzywa z własnej grządki, zacznij od tych najprostszych w uprawie, a w miarę zdobywania praktyki ogrodniczej, spróbujesz i bardziej wymagających - z sukcesem.
Groszek zielony cukrowy,należy do  warzyw wysiewanych wcześnie - już w marcu. Najlepsze odmiany amatorskie, to: 'Sześciotygodniowy', 'Cud Kelvedonu', 'Telefon' Groszek zielony cukrowy,należy do warzyw wysiewanych wcześnie - już w marcu. Najlepsze odmiany amatorskie, to: 'Sześciotygodniowy', 'Cud Kelvedonu', 'Telefon' Wikimedia Commons/Bll Ebbesen

Kalendarium początkującego ogrodnika

Na początek powinniśmy się orientować kiedy i gdzie wykonujemy poszczególne czynności.

W marcu

W ogrodzie wysiewamy rzodkiewkę, zielony groszek, marchew i pietruszkę, sadzimy cebulę dymkę. Pod koniec miesiąca siejemy sałatę.

Na zdjęciu powyżej: Groszek zielony cukrowy,należy do  warzyw wysiewanych wcześnie - już w marcu. Najlepsze odmiany amatorskie, to: 'Sześciotygodniowy', 'Cud Kelvedonu', 'Telefon'

W mieszkaniu (lub pod ogrzewanymi osłonami) wysiewamy nasiona pomidorów i papryki. Pikujemy siewki warzyw wysianych w lutym (np. sałaty, porów i selerów), umieszczając je pojedynczych doniczkach lub w tzw. w paletach (złożonych z wielu małych doniczek).

Wikimedia Commons/Rasbak

Na zdjęciu powyżej: Aby rzodkiewka dobrze wyrosła, jej siewki trzeba przerywać, pozostawiając pomiędzy roślinami ok. 2 -3 cm odległości

W kwietniu

Do gruntu siejemy buraki, późne odmiany pietruszki i marchwi, koperek, a pod koniec miesiąca - fasolkę szparagową oraz zioła jednoroczne (bazylię, kminek, majeranek).

W gruncie sadzimy rozsadę sałaty i selerów. Siewki uprawiane w mieszkaniu (pomidory, papryka) zaczynamy hartować. Pod koniec miesiąca wysiewamy w domu ogórki, cukinie, kabaczki. Nasiona umieszczamy pojedynczo w małych doniczkach.

Cukinia - warzywo dyniowate, które można uprawiać np. na pryzmie kompostowej. Najlepsze odmiany cukinii, to np.: 'Astra Polka', 'Atena Polka' F1, 'Nimba', 'Soraya' Cukinia - warzywo dyniowate, które można uprawiać np. na pryzmie kompostowej. Najlepsze odmiany cukinii, to np.: 'Astra Polka', 'Atena Polka' F1, 'Nimba', 'Soraya' Fot. Wikimedia Commons/Oxford

Zabiegi pielęgnacyjne w warzywniku w maju i czerwcu

W maju

Pielimy wszystkie zagonki z siewkami i rozsadą. Przerywamy zbyt gęsto wschodzące siewki. Po tych zabiegach rośliny podlewamy.

Sadzimy w gruncie rozsadę kapusty i selerów, a w drugiej połowie miesiąca (po ostatnich przymrozkach) także pomidorów, papryki, ogórków, cukinii i innych warzyw dyniowatych. Dotyczy to zarówno rozsady przygotowanej w domu, jak i zakupionej i wcześniej zahartowanej.

Na zdjęciu powyżej: Cukinia - warzywo dyniowate, które można uprawiać np. na pryzmie kompostowej. Najlepsze odmiany cukinii, to np.: 'Astra Polka', 'Atena Polka' F1, 'Nimba', 'Soraya'

W połowie maja wysiewamy ogórki w gruncie, a pod koniec tego miesiąca sadzimy ich rozsadę, przygotowaną wcześniej w domu lub kupioną. Zbieramy rzodkiewkę i sałatę.

Fot. Wikimedia Commons/Hose Cruz

Na zdjęciu powyżej: Równoległa uprawa wczesnej sałaty masłowej i bobu

W czerwcu

Pielimy grządki i podlewamy rośliny (w zależności od pogody i stanu wilgoci w glebie).

Gatunkom wysoko rosnącym (fasola, groszek, pomidory) zapewniamy podpory, w postaci palików lub płotków.

Nawozimy te warzywa, które w podłożu nie miały domieszki nawozu o przedłużonym działaniu. Stosujemy odżywki przeznaczone dla warzyw, bądź dla poszczególnych gatunków (np. dla pomidorów)

Na początku czerwca dosiewamy jeszcze dynie i patisony, a także buraki i kalarepkę na późniejsze zbiory. Zbieramy jeszcze rzodkiewkę i sałatę oraz koperek.

Wysokie odmiany pomidorów wymagają palikowania. Obok nich w rządkach posadzono tu zioła. Wysokie odmiany pomidorów wymagają palikowania. Obok nich w rządkach posadzono tu zioła. Fot. Wikimedia Commons/Rasbak

Zabiegi pielęgnacyjne w warzywniku w lipcu i sierpniu

W lipcu

Kontynuujemy pielenie, podlewanie, nawożenie. Walczymy z chorobami , najlepiej metodami naturalnymi, tzn. stosując np. gnojówkę z pokrzywy, wrotycza, itp.

Zbieramy kolejne dorastające lub dojrzewające plony warzyw.

Nadal podlewamy te, które jeszcze rosną, lub dojrzewają do zbioru.

Na zdjęciu powyżej: Wysokie odmiany pomidorów wymagają palikowania. Obok nich w rządkach posadzono tu zioła

Fot. Wikimedia Commons/Rasbak

Na zdjęciu powyżej: Sałatę kruchą (lodową) można uprawiać przez cały sezon wegetacyjny. Polecane odmiany: 'Królowa Lata', 'Grate Lakes', 'Samba'

W sierpniu

Siejemy rzodkiewkę i sałatę na jesienne zbiory.

Zbieramy pomidory, paprykę, fasolkę szparagową, ogórki, cebulę, kapustę, cukinie i kabaczki oraz patisony.

Warzywa z własnego warzywnika, czy skrzynki na parapecie. Czemu nie! Oto najlepsze odmiany pomidorów, cebuli, rzodkiewki czy czosnku do uprawy na balkonie.

ogórek pomidor cebula do samodzielnej uprawyFot. Wikimedia Commons

Więcej o: