Gwiazda betlejemska. Pielęgnacja przez cały rok

Kupujemy ją zwykle przed Świętami Bożego Narodzenia. Co z nią zrobić, przez pozostałą część roku?
Gwiazda betlejemska Gwiazda betlejemska Fot. Shutterstock/Margo Harrison

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej

Pochodzący z Meksyku ogromny krzew - poinsecja lub, jak kto woli, gwiazda betlejemska, a dla botaników wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima) zrobił światową karierę jako kwiat doniczkowy - wyjątkowo piękny, niezbyt drogi, a co najważniejsze, kwitnący zimą. To, co tak podziwiamy u poinsecji, to nie płatki kwiatów, lecz barwne przykwiatki (specyficzne liście) ułożone na kształt gwiazdy. Prawdziwymi kwiatami trudno się zachwycić (patrz zdjęcie na następnej stronie). Największą popularnością cieszą się poinsecje rozwijające czerwone kwiatostany. Hodowcy stworzyli także odmiany różowe, pomarańczowe, złociste, białe i dwubarwne oraz o przykwiatkach powcinanych lub poskręcanych i ułożonych podobnie jak w kwiecie róży. Co istotne, "gwiazdy" nowych odmian utrzymują się co najmniej przez dwa miesiące nawet, jeśli w naszych domach rośliny nie mają najlepszych warunków (oczywiście, o ile ich nie przeziębimy, nie zasuszymy lub nie zalejemy). Choć poinsecje mają być właściwie tylko świąteczną ozdobą, możemy stworzyć z nich np. zgrabne domowe drzewka, którymi cieszyć się będziemy przez długie lata. I wcale nie jest to takie trudne, bo rośliny te są mało wymagające.

Pielęgnacja gwiazdy

Światło: rozproszone.
Podłoże: żyzne, próchnicze i przepuszczalne o pH 6,5-7.
Temperatura: zimą 16-18°C.
Podlewanie: regularne, by podłoże nie przesychało, bardziej oszczędne w okresie spoczynku na przedwiośniu.
Zasilanie: wiosną nawozem uniwersalnym, jesienią i zimą nawozem dla roślin kwitnących co 2-3 tygodnie.

Gwiazda betlejemska zimą

Kupno rośliny
Tylko okaz, który ma dorodne, dobrze wybarwione "płatki" oraz prawdziwe kwiaty i jędrne, zielone liście na całej długości pędu, może długo zachować urodę. Ale jeśli ma suche podłoże, to najprawdopodobniej przedwcześnie zgubi liście. Przyzwyczajona do ciepłą poinsecja podobnie zareaguje na krótkotrwałe, ale silne przechłodzenie. Dlatego w czasie transportu pieczołowicie chrońmy ją przed mrozem.

Okres świąt
Postawmy roślinę tam, gdzie wygląda najpiękniej. Dbajmy, by podłoże było stale średnio wilgotne, ale woda nie może zalegać na podstawce.

ONE TIME USE ONLY DO JEDNOKROTNEJ PUBLIKACJISWIATECZNA BOZONARODZENIOWA DEKORACJA , ROSLINY POINSECJA GWIAZDA BETLEJEMSKA , WYKONANIE SWIATECZNEJ DEKORACJIARANZACJA I FOT. STARS FOR EUROPEPUBLIKACJA BUKIETY  NR 4 (39) - ZIMA 2007PUBLIKACJA OGRODY NR 12 (104) - 12 2007
Fot. Stars for Europe

Poinsecja w wazonie
Pędy poinsecji są kruche. Odłamaną gałązkę warto wstawić do wazonu. W wodzie może pozostać świeża przez około 2 tygodnie. Najpierw jednak przytnijmy jej koniec i ogrzejmy go nad płomieniem, a następnie szybko włóżmy do zimnej wody, by zahamować wypływanie soku mlecznego. Możemy też łodygę spłukiwać ciepłym strumieniem aż "mleko" przestanie wypływać (soku mlecznego nie powinno być w wodzie, w której stoją kwiaty, bo to znacznie skróci ich żywot).
Bukiety z gwiazdą betlejemską stały się ostatnio bardzo modne.

Gwiazda betlejemska na przedwiośniu i wiosną

Powyżej: Wiosną pędy poinsecji przycinamy o 1/3 długości. Tu w doniczce rośnie kilka roślin.
Poniżej: po miesiącu rośliny sadzimy w nowej ziemi, razem lub pojedynczo.

07.04.2004  WARSZAWA ROSLINY DONICZKOWE PRZESADZANIE WIOSNAFOT. PAWEL SLOMCZYNSKI /  AGENCJA GAZETAPUBLIKACJA KWIETNIK NR 2 (122) - 2.2005PUBLIKACJA MAGNOLIA NR 1 (33) - 1 2015
Fot. Paweł Słomczyński/ AG

Po świętach postawmy roślinę w pobliżu okna, ale z dala od gorącego grzejnika, i dbajmy, by nie ziębiły jej podmuchy wiatru wpadającego w czasie wietrzenia pokoju. Warto co 3-4 tygodnie zasilać ją nawozem zimowym. Roślina może zachować zarówno zielone liście jak i kolorowe "gwiazdy". Jeśli jednak miała za mało światła albo podeschła, to się ogołoci. W obu przypadkach w lutym/marcu przytnijmy ją i postawmy w ustronnym miejscu, podlewając od czasu do czasu. Po 4-6 tygodniach okresu spoczynku, najpóźniej w połowie kwietnia, przesadzamy ją do większej doniczki, zaczynamy obficiej podlewać, a gdy rozwinie nowe liście, zasilać nawozem wieloskładnikowym.

Poniżej: Wierzchołki pędów można wykorzystać na sadzonki. Ukorzenione zakwitną zimą.


Fot. Flora Dania

Gwiazda betlejemska lato

Powyżej: Liście Poinsecji mogą mieć różne kształty, natomiast powinny być zielone. Żółknięcie jest objawem niedożywienia.

POINSECJE, gdy nie kwitną, też są dekoracyjne, zwłaszcza ich odmiany o oryginalnym kształcie liści. Warto dochować się kilkuletniego okazu. Można formować go jako mały krzew, ale lepiej jako drzewko o niskim pniu i kulistej koronie. By korona się rozkrzewiła, na przełomie czerwca i lipca warto ponownie przyciąć wierzchołki pędów. Nie powinna jednak być za gęsta, bo wówczas liście maleją.Ponieważ poinsecja nie lubi ostrego słońca, najlepiej się czuje na parapecie wschodniego okna, a w ciepłych miesiącach - na lekko ocienionym balkonie lub tarasie. Pod dach powinna wrócić pod koniec sierpnia.


Fot. Shutterstock/Alexandra Budzinskaya

Gwiazda betlejemska jesienią

Powyżej: Poinsecja utworzy "gwiazdy", jeśli w czasie krótkich dni po zmierzchu stoi w ciemności, w przeciwnym razie nie kwitnie. Ale barwnych listków nie zawsze jest dużo. Poniżej: Kwiaty żeńskie składają się tylko ze słupka. Otoczone są wieloma kwiatami męskimi - każdy ma po pręciku. Obok rosną miodniki wyglądające jak rozchylone "pyszczki".


Fot. Wikimedia Commons/Philstone

To pomaga!
. Aby roślina ponownie zakwitła przed Bożym Narodzeniem, trzeba od września osłaniać ją przed światłem (np. czarną folią) od 17-tej do 7 lub 8 rano dopóki nie wytworzy barwnych przykwiatków (zwykle 8 tygodni). Poinsecje stojące na oknie za ciemną kotarą lub w pomieszczeniu, gdzie wieczorem nie pali się światło, zakwitają dopiero w styczniu.

To szkodzi!
. Jeśli np. w wyniku przesuszenia podłoża roślina straci młode pąki kwiatowe, to wybarwianie się przykwiatków zostaje zahamowane i "gwiazdy" nie będą efektowne.
. Sok poinsecji może podrażniać skórę i śluzówki, więc po dotykaniu wydzielającej go rośliny ręce dobrze umyjmy. Starajmy się też nie pobrudzić nim ubrania. Jego plamy ciemnieją i trudno je usunąć.

Więcej o: