Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drugie życie drzewa. Rzeczy z recyclingu drewna

Tekst ALDONA ZAKRZEWSKA

Ścięte lub powalone drzewo zwykle służy jako opał, ale można je wykorzystać na wiele innych, ciekawych sposobów.

Grube konary mogą być elementem konstrukcji altany; tu podtrzymują dach, nadając całości rustykalny charakter.
Grube konary mogą być elementem konstrukcji altany; tu podtrzymują dach, nadając całości rustykalny charakter.
fot. Lilianna Sokołowska

W ogrodzie

Drzewo to świetny ogrodowy budulec. Z jego dłuższych i cieńszych konarów może powstać płot, altana, pergola, z grubych bali (zwłaszcza odpornego na wilgoć dębu) – kaskada, a z pieńków - palisada umacniająca skarpę. Te ostatnie dobrze spiszą się też w roli obrzeża rabat stykających się z trawnikiem, zapobiegając przesypywaniu się ziemi na murawę i przerastaniu trawy między kwiatami. Z pniaków i konarów pociętych na plastry warto układać nawierzchnie. Nie można też nie wspomnieć o meblach, rzeźbach, kwietnikach, domkach dla owadów, podpórkach dla roślin...

Drewno jest ciepłe w dotyku i miłe dla oka, a przy tym plastyczne i łatwe w obróbce – można z niego zrobić prawie wszystko! Stworzone z niego dekoracje mogą zdobić nie tylko ogrody, ale i wnętrza domów, wnosząc do nich ciepłą atmosferę w duchu eko.
Kiedy więc drzewo w ogrodzie padnie ze starości, powali je huragan lub musimy je po prostu ściąć, nie przeznaczajmy drewna na opał, lecz pobawmy się w majsterkowiczów.

Dłutkiem i szlifierką

Na pień czy karpę drzewa można spojrzeć jak na... dzieło sztuki. Jeśli ma atrakcyjny kształt, ulokujmy je w wybranym miejscu niczym rzeźbę. Wiele uroku mają też pnie – często zmurszale, pokryte mchem – pozostawione w ziemi tam, gdzie rosło drzewo. Ale w praktyczne czy tylko ozdobne elementy łatwo również zamienić konary, pieńki, cieńsze i grubsze gałęzie itp. Jeśli chcemy, aby służyły nam przez lata, należy je okorować (dłutkiem, nożem, a najwygodniej tzw. ośnikiem). Gdy nie zależy nam na zachowaniu naturalnych wypukłości, drewnianą powierzchnię można wymodelować, strugając i szlifując ją papierem ściernym lub, gdy element jest duży – szlifierką mechaniczną. Ważną czynnością jest też wypełnienie wszelkich pęknięć i ubytków masą szpachlową do drewna.

Impregnaty i lakiery...

Drewnianą powierzchnię trzeba też zabezpieczyć przed wilgocią, grzybami i owadami odpowiednim impregnatem. Będzie bardziej efektowna, jeśli ją potem polakierujemy – jeśli nasze dzieło ma zdobić wnętrze domu, użyjmy lakierobejcy lub lakieru na bazie wody. W przypadku nieokorowanego drewna stosujmy preparaty w spreju.

Drewno we wnętrzu

Projektanci wnętrz i mebli coraz częściej wykorzystują elementy z surowego drewna. To prawdziwy hit ostatnich lat! Najpopularniejsze są taborety i stoliki kawowe z okorowanych pniaków, blaty z plastrów drewna itp. Łatwo je zrobić samemu z fragmentów grubszych pni (wcześniej przygotowanych według powyższych wskazówek). Ale może to być też świecznik z nieokorowanego brzozowego pieńka lub konar-świecznik umocowany nad stołem. A drabina z grubych gałęzi spisze się w roli gazetnika, wieszaka na ubrania czy biżuterię.

 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Drugie życie drzewa. Rzeczy z recyclingu drewna