Wiąz holenderski 'Wredei'

Wiąz holenderski 'Wredei' to jedno z niewielu drzew liściastych, które przez cały sezon ożywia ogród ciepłą żółtą barwą.

Wiązy sadzimy w ogrodach rzadko ze względu na ich duże rozmiary. Ale żółtolistna odmiana wiązu holenderskiego (Ulmus × hollandica) ‘Wredei’ rośnie głównie wzwyż, i to dosyć powoli, dzięki czemu jego korona jest gęsta. Po 10 latach czubek znajduje się około 5 m nad ziemią.
Odmiana ta odznacza się kolumnowym pokrojem, często w kształcie wrzeciona, z pędami skierowanymi ku górze. Dzięki temu drzewo zachwyca zgrabną, smukłą sylwetką. Wiosną jego młode liście są intensywnie żółte, w środku lata zaś stają się żółtozielone i kolor ten utrzymują do jesieni. Są przy tym mocno poskręcane i szorstkie, a na krótkich pędach układają się tak gęsto, że sprawiają wrażenie, jakby je otulały.
Wiąz ‘Wredei’ ma sporo praktycznych zalet: jest odporny na suszę, miejskie zanieczyszczenia, niskie temperatury a nawet na groźną holenderską chorobę wiązu. Świetnie prezentuje się na trawniku i na tle ciemnych roślin.

Uprawa wiązu holenderskiego 'Wredei'

Stanowisko: widne, ale niezbyt nasłonecznione. Najlepsze jest półcieniste, osłonięte od zachodu, by uniknąć przypalania liści. Zbyt duże ocienienie powoduje, że stają się one całkiem zielone. Podłoże: dosyć ciężkie, gliniaste z domieszką piachu lub żwiru, o odczynie lekko kwaśnym. Drzewo nie znosi bardzo mokrych gleb.
Podlewanie: tylko młode drzewa po posadzeniu.cięcie: znosi je dobrze, nadaje się na stożki lub wąskie kolumny, a także żywopłoty lub szpalery. Cięcie przeprowadzamy w czerwcu – po nim pojawiają się intensywnie żółte odrosty.
inne zabiegi: wycinamy pędy o wyglądzie nietypowym dla tej odmiany.

e-ogrody na wideo

Zobacz także
  • Hiacynt (Hyacinthus). Kwiaty cebulowe Ogród cały rok w kwiatach. Krzewy ozdobne i kwiaty na każdy miesiąc
  • Letnie problemy trawnika Trawnik latem. Najczęstsze problemy z trawnikiem
  • Różą Lolita Róże dzikie, angielskie i okrywowe. Uprawa i pielęgnacja róż
Skomentuj:
Wiąz holenderski 'Wredei'
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX