Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Barwinek pospolity (Vinca minor). Rośliny do cienia

Aldona Zakrzewska

Zakątek, do którego nie mają dostępu promienie słońca, to idealny kącik dla barwinka. Ma on wiele kolorowych odmian i świetnie nadaje się na kobierce.

Leśny dywan z barwinka zdobi delikatny deseń błękitnych kwiatków.
Leśny dywan z barwinka zdobi delikatny deseń błękitnych kwiatków.
Calin Tatu shutterstock

Barwinek pospolity (Vinca minor) jest zimozieloną krzewinką - dekoracyjną, szybko rosnącą i mało wymagającą. Tworzy zielone dywany obsypujące się w kwietniu lub w maju licznymi jasnofioletowymi kwiatami.

Zielony dywan

Wczesną wiosną barwinek ten wypuszcza krótkie pędy (na których wyrastają kwiaty), a potem długie pokładające się gałązki - przyrasta nawet 80 cm rocznie! Pędy łatwo się ukorzeniają, tworząc gęstą okrywę. Barwinek zdrowo rośnie pod drzewami i krzewami, podkreślając ich urodę. Dodaje też uroku rabatom i ścieżkom, przerastając ich szczeliny, a do tego utrudnia rozwój chwastów. Aby jednak nie zdominował innych roślin, wycinajmy jego rozpełzające się rozłogi.

W innych kolorach

Odmiany barwinka pospolitego mogą mieć kwiaty pojedyncze lub pełne, w odcieniach fioletu, purpury, bieli.
U fioletowych odmian ‘Plena’, 'Azurea Flore Pleno' i purpurowej 'Multiplex' środek kwiatu wypeł-nia dodatkowa rozeta płatków, zaś
'Atropurpurea' przyciąga wzrok śliwkowymi kwiatami.

Na uwagę zasługują też odmiany o barwnych liściach - u 'Argenteovariegata' i 'Ralph Shugert' (o ametystowych kwiatach) są biało obrzeżone, a u 'Aureovariegata' (o kwiatach fioletowych) mają żółtą obwódkę. 'Alba Variegata' ma liście o kremowych brzegach i białe kwiaty, 'Sebastian' - liście zielone, cieniowane.
Z zielenią listków ładnie kontrastują białe kwiaty odmian 'Alba' i 'Gertrude Jekyll'. Prawdziwym hitem jest też odmiana 'Illumination' o żółtych pędach i złocistych liściach z ciemnozieloną obwódką.

Większy brat

Znacznie rzadziej spotykany jest w naszych ogrodach barwinek większy (Vinca major). Jego fioletowe kwiaty o średnicy 3-5 cm rozwijają się od kwietnia do maja. Ma większe niż barwinek pospolity liście i długie (do 2 m), pokładające się pędy. Niestety, w naszym klimacie nie tworzy zwartych dywanów, nie jest bowiem odporny na mrozy i na zimę trzeba go okrywać.

Najlepiej rośnie w donicy, "do twarzy" mu z pelargonią bluszczolistną, petunią, żurawką i funkią.

Tajniki uprawy

Stanowisko: Barwinek pospolity doskonale nadaje się do sadzenia w miejscach półcienistych i cienistych. W pełnym słońcu
jego liście mogą być narażone
na uszkodzenia w okresie zimy.
Gleba: Krzewinka jest tolerancyjna co do gleby, najlepiej rośnie w żyznym, próchnicznym i świeżym podłożu.
Pielęgnacja: Roślina jest wyjątkowo łatwa w uprawie.
Doskonale znosi mrozy i suszę. Jej pielęgnacja ogranicza się
do usuwania nadmiernie rozrastających się pędów, w przeciwnym razie może
zająć sąsiednie rabaty.
Rozmnażanie: Długie pędy tniemy na odcinki z 3-4 parami liści. Dolną parę obrywamy, dzięki czemu powstaje nóżka, którą wtykamy do wilgotnego podłoża (mieszanki żyznej ziemi i piasku). W ten sposób można uzyskać dużo roślin. Gdy nie zależy nam na ilości, można rozdzielać karpy albo pokładający się pęd przycisnąć kamieniem do podłoża (lub przysypać ziemią). W tym miejscu roślina sama się ukorzeni. Zapewnijmy jej tylko stale wilgotne podłoże.

Barwinek pospolity (Vinca minor) w naturze występuje w południowej części Europy Zachodniej, Środkowej i w Europie Wschodniej (po Krym i Kaukaz). W Polsce można go znaleźć w lasach liściastych, w parkach i oczywiście w ogrodach.

    Więcej o:

Skomentuj:

Barwinek pospolity (Vinca minor). Rośliny do cienia