Mech pożerający smog. Jest tak samo wydajny jak 275 drzew

Miejskie drzewo CityTree.

Miejskie drzewo CityTree. (Fot. GreenCitySolution.de (mat. pras))

Niemiecka firma Green City Solutions wymyśliła nowe "miejskie drzewo", którego zadaniem jest pochłanianie smogu. Drzewo to tak naprawdę panel wypełniony specjalnym gatunkiem mchu.

W ramach walki ze smogiem powstał międzynarodowy Smogathon (konkurs dla inżynierów, naukowców, studentów), którego drugą edycję wygrała niemiecka firma City Solutions z projektem CityTree (miejskie drzewo). Firma zaoferowała specjalne moduły wypełnione mchem, które świetnie sprawdzą się w ciasnej przestrzeni miejskiej. Taka instalacja -  wysoka na cztery metry i szeroka na trzy - składa się z inteligentnych czujników kontrolujących kolonię, systemu nawadniania i paneli słonecznych - to powoduje, że są w pełni samowystarczalne. Jeden panel ma zastąpić 275 drzew. Podobne stanęły już m.in. w Paryżu, Berlinie i Oslo. Wiosną ma również stanąć pierwszy w Polsce, w okolicy Centrum Kongresowego ICE Kraków. Koszt jednego panelu to 100 tys. zł; po wprowadzeniu masowej produkcji ma się on zmniejszyć o połowę.

Pierwszą edycję Smogathonu wygrał start-up Airly. Firma ta zaproponowała stworzenie rozproszonego systemu monitorowania i rejestrowania poziomu zanieczyszczeń w Krakowie i jego okolicach. System jest obecnie pracuje w stolicy Małopolski, docelowo ma on objąć większy rejon naszego kraju.

Smog, jak się okazało w tym roku, to nie tylko problem Krakowa. Na liście najbardziej rakotwórczych miast jest Nowa Ruda, Opoczno, Zakopane czy Tomaszów Mazowiecki.

Być może w  Warszawie

"Mech zjadający smog" - tak nazwano projekt zgłoszony do budżetu partycypacyjnego na Mokotowie na rok 2018 r. W sumie za 120 tys. złotych ma powstać tzw. mebel miejski, na którym miałaby zostać posadzona specjalna odmiana mchu pochłaniająca spaliny. Wyjątkowa instalacja miałaby stanąć na Mokotowie przy skrzyżowaniu ulic: Belwederskiej, Gagarina i Spacerowej.

Miejskie drzewo CityTreeMiejskie drzewo CityTree Fot. GreenCitySolution.de (mat. pras)

 Co to za mech?

Jak wiemy, mech jest pod ochroną i nie można go pobierać z lasu. Skąd zatem pochodzi ten niezwykły mech? Jedno jest pewne - nie jest genetycznie zmodyfikowany, jak donoszą niektóre portale. Jest w pełni naturalnym surowcem produkowanym na specjalnej farmie. Został wybrany spośród kilku tysięcy gatunków mchów jako ten, który ma największą zdolność pochłaniania pyłów. Badania nad nim prowadzone były na kilku niemieckich uniwersytetach przez ponad 10 lat. Ta roślina ma fenomenalne zdolności - na jej powierzchni żyją bakterie, które rozpuszczają osadzające się na niej zanieczyszczenia i przetwarzają je w biomasę.

Czy to nasza szansa na pokonanie smogu?

e-ogrody na wideo

Zobacz także
 • rośliny doniczkowe do wnętrza Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze
 • Obrazy z mchu i kwiatów Obrazy z mchu i kwiatów
 • Mossenger -pisanie mchem, Oryginalne dekoracje ścian. Pisanie mchem
Komentarze (57)
Mech pożerający smog. Jest tak samo wydajny jak 275 drzew
Zaloguj się
 • giaur33

  Oceniono 54 razy 42

  ten mech to takie leczenie trypra pudrem a naprawdę to jaśnie panowie górnicy są ważniejsi od zdrowia całego kraju.

 • przyczynek

  Oceniono 58 razy 38

  No więc, CO TO ZA MECH?
  -ta roślina
  -nie modyfikowana
  -w specjalnym miejscu uprawiana
  -przebadana przez nikomu nieznane z nazwy uniwersytety (a co tam, ważne, że niemieckie)
  - wybrany spośród miliona
  to imię jego musi być ani chybi czterdzieści i cztery !
  I o tym Pan Redachtor zapomniał ciemny lud poinformować.

 • horatio_valor

  Oceniono 35 razy 29

  Najwięcej smogu jest zimą, kiedy wszyscy palą w kotłowniach, piecach i kominkach, czym się da. Ciekawa, czy zimą ten magiczny mech też zżera smog?

  Poza tym nazwa konkursu to "Smogathon", a nie "Smogatahon". Nie umiecie skopiować nazwy?

 • Oceniono 39 razy 25

  Dla naszych samorządowców to genialny produkt. Można wyciąć 300 drzew, spalić je w kominkach, a w zamian kupić mchu za 10000 i zainkasowac 20%jako konsultanci.

  Realny zasięg działania tego magicznego mchu to 10m - 15m?

 • japka_putina

  Oceniono 18 razy 18

  Jeszcze lepiej od pyłu ten mech pochłania kasę.

 • smiki48

  Oceniono 24 razy 18

  ktoś kto to pisał nie ma zielonego pojęcia na temat zanieczyszczeń powietrza. Ile kilogramów jest zdolna wyłapać ta instalacja? 5 może 10 z może nawet 100 kg. W skali miasta w którym w sezonie grzewczym emitowane jest dziesiątki tysięcy ton pyłu i gazów aby efekt był zauważalny takich paneli trzeba byłoby postawić tysiące. A za 100 mln zł można zmodernizować 10 tysięcy mieszkań opalanych węglem i spalających kilkanaście tysięcy ton węgla rocznie

 • szwampuch58

  Oceniono 28 razy 18

  To mi przypomina wiszace z przodu na szybie CD.plyty w samochodzie likwidujace radarowe pomiary szybkosci....wtedy ten szajs wcisli nam tez Niemcy .....widac Polak glupi przed i po "numerze" niemieckich cwaniakow.

 • tkslazek

  Oceniono 15 razy 13

  Zastępuje 275 drzew, jak policzył Koziołek Matołek
  A idioci z zadowoleniem pokiwali głowami, bo 275 drzew to brzmi dumnie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły