Miejskie ogrody. Niezwykły projekt Ikea, który umożliwia sąsiedzką uprawę roślin

Growroom. Miejski ogródek od IKEA

Growroom. Miejski ogródek od IKEA (Fot. Wiktoria Głodowska)

Większość ludzi mieszka w mieście, gdzie nie posiada wystarczającej przestrzeni na uprawę własnych warzyw i owoców. Próbują anektować działki, tworzyć miejskie ogródki, a nawet uprawiać warzywa na mikroskopijnych balkonach.

Z roku na rok poszerza się krąg miejskich ogrodników, a głód zdrowej żywności wciąż rośnie. IKEA wsłuchując się w potrzeby tej społeczności stworzyła przy pomocy architektów Sine Lindholm i Mads-Ulrik Husum z pracowni SPACE10 The Growroom.

Co to jest Growroom?

Mieliśmy okazję zobaczyć go na żywo na tegorocznych targach designu w Mediolanie. To niewielki (2,8 x 2,5 m) drewniany pawilon składany jak reszta mebli z IKEA. W jego wygodnej, wielopoziomowej przestrzeni można stworzyć miejski ogród - posadzone w nim rośliny dzięki specjalnemu kształtowi pawilonu będą doskonale doświetlone i nawodnione. Plonami da się wyżywić całą okolicę. Takie obiekty mogłyby pojawić się w przestrzeni publicznej dostępnej dla każdego, na każdym osiedlu, ale także w prywatnych ogrodach. Mieszkańcy mogliby posadzić w nich sałatę, warzywa, owoce czy zioła i do woli korzystać z plonów. Zamiast do warzywniaka, po pracy szliby do Growroomu.

– Lokalna żywność stanowi poważną alternatywę dla globalnego modelu transportu pożywienia. Zmniejsza tzw. żywnościokilometry (odległość, którą pokonuje jedzenie, aby trafić na stół) oraz uczy dzieci, skąd bierze się jedzenie – piszą przedstawiciele Space 10 w komunikacie prasowym.

Zbuduj swój własny Growroom
Możesz zbudować własny Growroom w 17 prostych krokach. Bezpłatna instrukcja znajduje się tutaj. Posiadając jedynie projekt, możesz zamówić u stolarza odpowiednio wycięte elementy ze sklejki i samodzielnie je złożyć. 

Drewniane elementy z których można złożyć GrowroomDrewniane elementy z których można złożyć Growroom Fot. Ikea

Ten wyjątkowy projekt ma pojawić się w przestrzeni miejskiej w Helsinkach, Rio De Janeiro, Taipei oraz San Francisco. Ciekawe, czy pojawi się w Polsce?

Zapisz

e-ogrody na wideo

Zobacz także
Komentarze (2)
Miejskie ogrody. Niezwykły projekt Ikea, który umożliwia sąsiedzką uprawę roślin
Zaloguj się
  • puzonik48

    Oceniono 1 raz 1

    Uwielbiam ich pomysły :) Każdy z myślą o wygodzie i estetyce .Dopiero oni wyrugowali obrzydliwe ciężkie meble z naszych małych mieszkań i szkaradne kanapiska wybrzuszone .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły