Miejskie ogrody. Niezwykły projekt Ikea, który umożliwia sąsiedzką uprawę roślin

Growroom. Miejski ogródek od IKEA

Growroom. Miejski ogródek od IKEA (Fot. Wiktoria Głodowska)

Większość ludzi mieszka w mieście, gdzie nie posiada wystarczającej przestrzeni na uprawę własnych warzyw i owoców. Próbują anektować działki, tworzyć miejskie ogródki, a nawet uprawiać warzywa na mikroskopijnych balkonach.

Z roku na rok poszerza się krąg miejskich ogrodników, a głód zdrowej żywności wciąż rośnie. IKEA wsłuchując się w potrzeby tej społeczności stworzyła przy pomocy architektów Sine Lindholm i Mads-Ulrik Husum z pracowni SPACE10 The Growroom.

Co to jest Growroom?

Mieliśmy okazję zobaczyć go na żywo na tegorocznych targach designu w Mediolanie. To niewielki (2,8 x 2,5 m) drewniany pawilon składany jak reszta mebli z IKEA. W jego wygodnej, wielopoziomowej przestrzeni można stworzyć miejski ogród - posadzone w nim rośliny dzięki specjalnemu kształtowi pawilonu będą doskonale doświetlone i nawodnione. Plonami da się wyżywić całą okolicę. Takie obiekty mogłyby pojawić się w przestrzeni publicznej dostępnej dla każdego, na każdym osiedlu, ale także w prywatnych ogrodach. Mieszkańcy mogliby posadzić w nich sałatę, warzywa, owoce czy zioła i do woli korzystać z plonów. Zamiast do warzywniaka, po pracy szliby do Growroomu.

– Lokalna żywność stanowi poważną alternatywę dla globalnego modelu transportu pożywienia. Zmniejsza tzw. żywnościokilometry (odległość, którą pokonuje jedzenie, aby trafić na stół) oraz uczy dzieci, skąd bierze się jedzenie – piszą przedstawiciele Space 10 w komunikacie prasowym.

Zbuduj swój własny Growroom
Możesz zbudować własny Growroom w 17 prostych krokach. Bezpłatna instrukcja znajduje się tutaj. Posiadając jedynie projekt, możesz zamówić u stolarza odpowiednio wycięte elementy ze sklejki i samodzielnie je złożyć. 

Drewniane elementy z których można złożyć GrowroomDrewniane elementy z których można złożyć Growroom Fot. Ikea

Ten wyjątkowy projekt ma pojawić się w przestrzeni miejskiej w Helsinkach, Rio De Janeiro, Taipei oraz San Francisco. Ciekawe, czy pojawi się w Polsce?

Zapisz

e-ogrody na wideo

Zobacz także
  • Aromaterapia: 9 roślin o magicznym zapachu
  • Barwy liści Kaladium mogą być różne nawet na jednej roślinie. Zależy to głównie od ilości światła, która do nich dociera. Na zdjęciu 'White Queen' Kaladium ogrodowe czy kaladium dwubarwnego (Caladium bicolor). Uprawa i pielęgnacja
  • Podlewanie ogrodu to zadanie, którym można obarczyć już kilkuletniego ogrodnika. Dzieci w ogrodzie
Komentarze (2)
Miejskie ogrody. Niezwykły projekt Ikea, który umożliwia sąsiedzką uprawę roślin
Zaloguj się
  • puzonik48

    Oceniono 1 raz 1

    Uwielbiam ich pomysły :) Każdy z myślą o wygodzie i estetyce .Dopiero oni wyrugowali obrzydliwe ciężkie meble z naszych małych mieszkań i szkaradne kanapiska wybrzuszone .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX