12 najlepszych pnączy na cienisty balkon

Bluszcz pospolity (Hedera). Choć trudno  się przyjmuje, później rośnie błyskawicznie. Pędy dorastają do 30 metrów. Wspina się za pomocą korzeni powietrznych z przylgami. Rośnie w każdej glebie i w cieniu. Bluszcz pospolity sadzimy wiosną (w kwietniu) lub jesienią (gdy temperatura utrzymuje się powyżej 5 st.C). Po posadzeniu warto przyciąć tak, by pozostały pędy długości 15-20 cm. W surowe zimy bluszcz może przemarzać, dlatego powinno się go sadzić w miejscach osłoniętych. Uwaga - wszystkie części bluszczu są trujące, dlatego nie należy go uprawiać, gdy w domu są małe dzieci i zwierzęta.

Bluszcz pospolity (Hedera). Choć trudno się przyjmuje, później rośnie błyskawicznie. Pędy dorastają do 30 metrów. Wspina się za pomocą korzeni powietrznych z przylgami. Rośnie w każdej glebie i w cieniu. Bluszcz pospolity sadzimy wiosną (w kwietniu) lub jesienią (gdy temperatura... (Fot. Pixabay,com)

Pnącza to znakomity wybór na każdy balkon, nawet cienisty. Zajmują niewiele miejsca, szybko rosną, a dobrze poprowadzone stworzą wspaniałą zieloną altanę.

Pnącza nie są wymagające – potrzebują niewiele ziemi i podpórkę, choć niektóre rosną i bez niej. Można je posadzić w skrzynkach przy ścianach. Zanim jednak pozwolimy roślinom urosnąć, sprawdźmy stan tynku – jeśli jest stary i popękany, nie pozwólmy pnączom się w niego wczepić, bo mogą rozsadzić tynk. W takim wypadku lepiej w donice wbić podpórki dla roślin i odsunąć je ok. 10 cm od ściany. Podpórki, np. kratki najlepiej, aby były chropowate, z nieheblowanych deszczułek.  Trzeba pilnować, aby pnącza wiły się wokół nich. Skrzynki z pnączami można ustawić przy balustradzie, wtedy powstanie kwitnąca zasłona.

Większość pnączy lubi ziemię urodzajną i przepuszczalną. Można je nawozić, najlepiej wolno działającymi nawozami mineralnymi. Zimą pnącza na balkonie warto osłaniać - części naziemne gałązkami iglaków lub słomianą matą. Wiosną natomiast u wszystkich pnączy należy wycinać pędy suche.

Choć większość pnączy woli stanowiska słoneczne i półcieniste, są i takie, które doskonale rosną w cieniu. Należą do nich bluszcz pospolity, hortensja pnąca, kokornak wielkolistny, przywarka japońska, niektóre odmiany powojników.

e-ogrody na wideo

Zobacz także
  • Podlewanie ogrodu to zadanie, którym można obarczyć już kilkuletniego ogrodnika. Dzieci w ogrodzie
  • owoce na raka Najlepsze przyprawy i owoce na raka
  • Plektrantus Sposób na komary. Rośliny, które skutecznie odstraszają komary
Skomentuj:
12 najlepszych pnączy na cienisty balkon
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o ogrodach