10 najpopularniejszych jadalnych chwastów, które rosną w każdym ogrodzie

Rosną w ogrodach i na łąkach... Doceńmy chwasty. Ich młode liście i pędy są bardzo smaczne i zdrowe. Mogą być wspaniałym uzupełnieniem diety oczyszczającej.

Wszyscy poszukujemy zdrowej, dobrze zbilansowanej diety, ale także oryginalnych smaków. Chwasty mamy na wyciągniecie ręki i to za darmo. Rośliny te przez wieki bywały przyprawą, lekarstwem, dodatkiem do pożywienia, a wreszcie ratunkiem w czasach głodu. Nauka i dzisiaj potwierdza ich dobrodziejstwa.

Zebraną zieleninę dodajmy do sałatki, ziemniaków lub zupy. To prawdziwa kopalnia cennych substancji, także tych, których nie ma w aptecznych pigułkach. Oczyszczają one organizm, uzupełniają braki witamin i minerałów, zapobiegają chorobom.

Gdy zioła podrosną, też warto je zbierać i ze świeżych lub suszonych parzyć wzmacniające herbatki.

Oto najłatwiejsze do zdobycia chwasty: pokrzywa zwyczajna, mniszek lekarski, podbiał, babka lancetowata, szczaw zwyczajny, szczawik zajęczy, krwawnik pospolity, podagrycznik, bluszczyk kurdybanek i czosnek niedźwiedzi.

Mniszek pobudza trawienie, pokrzywa dobrze wpływa na krążenie, a liście babki pomagają usunąć toksyny z organizmu. Zobacz zestawienie roślin!

Jak zbierać chwasty?

Zioła zbierajmy z dala od dróg, unikajmy też miejsc, gdzie biegają psy. Na sałatki nadają się wyłącznie młode delikatne rośliny, jeszcze przed kwitnieniem. Są wyjątkowo bogate w związki odżywcze i mają niewielką ilość trudnego do strawienia błonnika.

Przede wszystkim zbierajmy tylko te rośliny, które doskonale znamy, aby przypadkiem nie pomylić ich z gatunkami, które bywają trujące. Róbmy to ostrożnie, zbierając tylko niezbędne ich części. Nie niszczmy niepotrzebnie korzeni i kłączy. Nie wyrywajmy wszystkich okazów z danego stanowiska - dajmy im szansę przetrwania. Pozostawmy również na miejscu przejrzałe owoce, by rośliny mogły się odrodzić.

Więcej o:
Komentarze (9)
10 najpopularniejszych jadalnych chwastów, które rosną w każdym ogrodzie
Zaloguj się
 • dodatkowo_zwracam

  Oceniono 14 razy 8

  Chwasty z pisu sa niejadalne.

 • antrop

  Oceniono 11 razy 5

  jak znaleźć miejsce którędy nie biegają psy? 10 milionów psów - są wszędzie.

 • natter2

  Oceniono 4 razy 4

  No nie wiem, czy czosnek niedźwiedzi i szczawik zajęczy rosną w każdym ogrodzie, ale niech wam tam będzie

 • chinagirl

  Oceniono 2 razy 2

  Odkąd to czosnek niedźwiedzi jest pospolity? Chyba na Czerskiej... Jest to roślina chroniona, pozyskiwanie jej z dzikich stanowisk jest zabronione! Występuje na południu Polski, w Puszczach Białowieskiej i rzadko w Knyszyńskiej. Następnym razem zamiast kopiować bezmyślnie z internetu, najpierw przeczytać ze zrozumieniem...

 • 09pleione

  Oceniono 2 razy 2

  Rośliny które potocznie nazywa się chwastami były przed nami i będą po nas, tak więc nieco szacunku dla roślinności która nas otacza.

 • xsawer

  Oceniono 2 razy 2

  Polecam pokrzywę (tylko majową) w formie szpinaku z dodatkiem czosnku.

 • wojteksta

  Oceniono 9 razy -3

  Autorze gimbusie - wszystkie wymienione nie są chwastami, lecz ziołami. Perz jest chwastem, podobnie jak autor nieuk jest chwastem!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX