10 najpopularniejszych jadalnych chwastów, które rosną w każdym ogrodzie

Mniszek lekarski zwany też dmuchawcem lub mleczem (Taraxacum officinale) rozwija listki nawet pod śniegiem. Zawierają one m.in. cenne związki organiczne. Im liście są starsze, tym bardziej gorzki mają smak. Można go złagodzić, mocząc je przez 30 min w zimnej wodzie, ale wówczas stracą część wartościowych substancji. Zagęszczony syrop z kwiatów używany jest jak miód. Liście mniszka działają m.in. odtruwająco, przeciwwirusowo i pobudzają wydzielanie soków trawiennych.

Mniszek lekarski zwany też dmuchawcem lub mleczem (Taraxacum officinale) rozwija listki nawet pod śniegiem. Zawierają one m.in. cenne związki organiczne. Im liście są starsze, tym bardziej gorzki mają smak. Można go złagodzić, mocząc je przez 30 min... (Mniszek lekarski/ Fot. Zanna Holstova shutterstock)

Rosną w ogrodach i na łąkach... Doceńmy chwasty. Ich młode liście i pędy są bardzo smaczne i zdrowe. Mogą być wspaniałym uzupełnieniem diety oczyszczającej.

Wszyscy poszukujemy zdrowej, dobrze zbilansowanej diety, ale także oryginalnych smaków. Chwasty mamy na wyciągniecie ręki i to za darmo. Rośliny te przez wieki bywały przyprawą, lekarstwem, dodatkiem do pożywienia, a wreszcie ratunkiem w czasach głodu. Nauka i dzisiaj potwierdza ich dobrodziejstwa.

Zebraną zieleninę dodajmy do sałatki, ziemniaków lub zupy. To prawdziwa kopalnia cennych substancji, także tych, których nie ma w aptecznych pigułkach. Oczyszczają one organizm, uzupełniają braki witamin i minerałów, zapobiegają chorobom.

Gdy zioła podrosną, też warto je zbierać i ze świeżych lub suszonych parzyć wzmacniające herbatki.

Oto najłatwiejsze do zdobycia chwasty: pokrzywa zwyczajna, mniszek lekarski, podbiał, babka lancetowata, szczaw zwyczajny, szczawik zajęczy, krwawnik pospolity, podagrycznik, bluszczyk kurdybanek i czosnek niedźwiedzi.

Mniszek pobudza trawienie, pokrzywa dobrze wpływa na krążenie, a liście babki pomagają usunąć toksyny z organizmu. Zobacz zestawienie roślin!

Jak zbierać chwasty?

Zioła zbierajmy z dala od dróg, unikajmy też miejsc, gdzie biegają psy. Na sałatki nadają się wyłącznie młode delikatne rośliny, jeszcze przed kwitnieniem. Są wyjątkowo bogate w związki odżywcze i mają niewielką ilość trudnego do strawienia błonnika.

Przede wszystkim zbierajmy tylko te rośliny, które doskonale znamy, aby przypadkiem nie pomylić ich z gatunkami, które bywają trujące. Róbmy to ostrożnie, zbierając tylko niezbędne ich części. Nie niszczmy niepotrzebnie korzeni i kłączy. Nie wyrywajmy wszystkich okazów z danego stanowiska - dajmy im szansę przetrwania. Pozostawmy również na miejscu przejrzałe owoce, by rośliny mogły się odrodzić.

e-ogrody na wideo

Zobacz także
 • Podlewanie ogrodu to zadanie, którym można obarczyć już kilkuletniego ogrodnika. Dzieci w ogrodzie
 • owoce na raka Najlepsze przyprawy i owoce na raka
 • Plektrantus Sposób na komary. Rośliny, które skutecznie odstraszają komary
Komentarze (9)
10 najpopularniejszych jadalnych chwastów, które rosną w każdym ogrodzie
Zaloguj się
 • dodatkowo_zwracam

  Oceniono 10 razy 8

  Chwasty z pisu sa niejadalne.

 • antrop

  Oceniono 11 razy 5

  jak znaleźć miejsce którędy nie biegają psy? 10 milionów psów - są wszędzie.

 • natter2

  Oceniono 3 razy 3

  No nie wiem, czy czosnek niedźwiedzi i szczawik zajęczy rosną w każdym ogrodzie, ale niech wam tam będzie

 • xsawer

  Oceniono 2 razy 2

  Polecam pokrzywę (tylko majową) w formie szpinaku z dodatkiem czosnku.

 • chinagirl

  Oceniono 1 raz 1

  Odkąd to czosnek niedźwiedzi jest pospolity? Chyba na Czerskiej... Jest to roślina chroniona, pozyskiwanie jej z dzikich stanowisk jest zabronione! Występuje na południu Polski, w Puszczach Białowieskiej i rzadko w Knyszyńskiej. Następnym razem zamiast kopiować bezmyślnie z internetu, najpierw przeczytać ze zrozumieniem...

 • 09pleione

  Oceniono 1 raz 1

  Rośliny które potocznie nazywa się chwastami były przed nami i będą po nas, tak więc nieco szacunku dla roślinności która nas otacza.

 • wojteksta

  Oceniono 9 razy -3

  Autorze gimbusie - wszystkie wymienione nie są chwastami, lecz ziołami. Perz jest chwastem, podobnie jak autor nieuk jest chwastem!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o ogrodach