Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak pielęgnować trawnik latem?

Redakcja Pressland

Lato to trudny okres dla trawnika. Jeśli zależy Państwu na posiadaniu pięknej, zielonej murawy to należy odpowiednio przygotować się do tego czasu. Najważniejsze jest właściwe koszenie jak i podlewanie trawnika, choć nie powinno się zapominać o nawożeniu i odchwaszczaniu.

Jak pielęgnować trawnik latem?
Jak pielęgnować trawnik latem?
shutterstock

Regularne koszenie

Koszenie trawy musi odbywać się regularnie. Nie można skosić trawy zbyt nisko ani zbyt słabo. Zbyt krótkie skoszenie trawy odsłoni delikatne jej części zbyt mocno a palące słońce dość szybko zniszczy jej piękny wygląd i zamiast pięknej zieleni zastaniemy trawę przypominającą ściernisko. Najlepiej trzymać się zasady, by podczas jednorazowego koszenia ścinać 1/3, góra 1/2 wysokości źdźbła trawy. W przypadku, gdy trawa urośnie zbyt mocno należy kosić ją stopniowo aż do osiągnięcia odpowiedniej wysokości. Zaleca się, aby trawa została skoszona na wysokość ok. 4-6 cm a w okresach suszy około 5-8 cm.

Nie zapominajmy, by kosiarka, którą będziemy wykonywać koszenie była wyposażona w ostry nóż. Tępe ostrze zamiast skosić trawę będzie je szarpać a to z kolei wpłynie na jej zasychanie na końcach. Pamiętajmy również by trawę kosić o właściwej porze – najlepiej rano bądź wieczorem. Dlaczego? W tej porze dnia źdźbła trawy są sprężyste i dużo łatwiej je przeciąć.

Podlewanie

Trawę zaleca podlewać się podczas wysokich temperatur – wówczas jej zawartość w ziemi może być niewystarczająca. Zbyt słabe nawodnienie może spowodować rozwój kolonii mrówek. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej na glebach lekkich bądź w przypadku młodych trawników, których korzenie znajdują się płytko w ziemi. Warto pilnować nawodnienia trawy zarówno podczas suszy jak i dreszczów, gdyż zbyt duża wilgotność gleby również może wyrządzić wiele krzywd jak powstanie mchów czy chorób grzybowych. Przyjmuje się, że w okresie letnim trawnik potrzebuje około 20-30 l wody na 1 m2 na tydzień. Podczas suchych dni, wspomnianą dawkę należy dostarczać trawie w dwóch partiach, w odstępstwie trzech bądź czterech cni. Pamiętajmy, że skuteczniejsze jest rzadsze, ale obfitsze podlewanie trawy niż codzienne przy wykorzystaniu małej ilości wody. Wszystko po to, by woda dotarła, co najmniej na głębokość 20 cm. Najlepszą porą na podlewanie trawy jest poranek – wówczas ziemia nie jest nagrzana, dzięki czemu woda rzeczywiście wsiąka w glebę a parowanie odbywa się na minimalnym poziomie.

Nawożenie trawnika

Każda trawa potrzebuje odpowiednich składników mineralnych, które pozwolą jej rosnąć. Częstotliwość stosowanych nawozów zależy od ich składu. Dostępne są różnego rodzaju preparaty np. preparaty wolno działające, które stosuje się raz w roku, w okresie wiosennych. Dostępne są również preparaty, które należy stosować, co około 4 do 6 tygodni. Pamiętajmy, by nawożenie trawnika odbywało się tuż po koszeniu, najlepiej podczas pochmurnej pogody i tuż przed deszczem. Konieczne jest równe rozsianie nawozu tak mu równomiernie przedostał się do gleby. Po jego rozprowadzeniu należy pamiętać o podlaniu trawnika. Podlanie ma na celu nie tylko dostarczenie wody, ale przede wszystkim spłukanie ziaren nawozu z trawy, gdyż zawarte w nim sole mogą uszkodzić źdźbła trawy. Pamiętajmy również, by ściśle stosować się do zaleceń z opakowań w zakresie wielkości dawki nawozu. Zbyt słabe nawożenie nie przyniesie efektu a z kolei zbyt mocne spowoduje wybujałość traw, ale też osłabi ją i zwiększy jej podatność na choroby.

Usuwanie chwastów

W każdym trawniku mogą pojawić się chwasty dwuliścienne. Małe ilości można usunąć ręcznie poprzez ich podcięcie i wyrwanie. Duże ilości niestety bardzo ciężko usunąć i w takiej sytuacji poleca się zastosowanie specjalistycznego preparatu – herbicydu, który działa na chwasty, ale nie działa na trawę. Preparat należy zastosować w pogodny, bezwietrzny i bezdeszczowy dzień. Należy zadbać o osłonięcie roślin znajdujących się w sąsiedztwie trawy. Stosowanie preparatu zalecane jest do wieloletnich trawników – z młodych traw niezwykle szybko i lekko usuwa się je ręcznie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak pielęgnować trawnik latem?