Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Śmiałek pogięty (Deschampsia flexuosa)

Deschampsia flexuosa

Encyklopedia roślin: Smialek pogiety

Kolor liści

szaro-zielone, brązowe

Pora kwitnienia

lato

Ta nasza krajowa trawa śmiałek ma zarówno ozdobne wąskie liście, które wiosną tworzą luźne kępki, jak i okazałe, powiewne kwiatostany, wyrastające latem na cienkich łodyżkach i utrzymujące się do jesieni. Szarawe liście kontrastują z brązem kłosów zebranych w długie wiechy, a roślina ma lekką, ażurową budowę. Świetnie prezentuje się na rabatach bylinowych w słońcu i półcieniu.

Kolor liści: szarozielony, a u odmiany ‘Tatra Gold’ (synonim ‘Aurea’) – złocistozielone.

Kolor kwiatów: (kłosów zebranych w wiechy): brązowy, a u odmiany–ziemnobrązowy.

Rozmiary: wiosną kępki liści osiągają ok. 30 cm długości, latem kwiatostany mają wysokość ok. 70 cm.

Odmiany:

  • śmiałek pogięty ‘Tatra Gold’ (Aurea’) ma złocisto zielone źdźbła (liście), zwłaszcza wiosną i brązowe kwiatostany latem.
  • ‘Muckenschwarm’ ma szarozielone źdźbła i małe ciemnobrązowe kłosy.

Wymagania: śmiałek darniowy lubi półcieniste i nasłonecznione stanowiska, chętnie rośnie na nasłonecznionych zboczach, na leśnych polanach i skałach. Lubi kwaśną glebę, dobrze znosi suszę.

Wysokość: trawa ta w postaci kępek dorasta do ok. 30 cm, a jej źdźbła rozkładają się szeroko. Kwitnące okazy osiągają wysokość ok. 70 cm.

Pora kwitnienia: brązowe lekkie wiechy na długich łodygach rozwijają się od końca czerwca do końca sierpnia. Potem roślinę zdobią zaschnięte owocostany, które można ścinać na suche bukiety lub pozostawić jako ozdobę jesienną rabaty.

Uprawa i pielęgnacja

  • Odczyn gleby: kwaśny lub lekko kwaśny,
  • Rodzaj gleby: gleba lekka, piaszczysta, średnio żyzna.
  • Stanowisko: słoneczne lub półcieniste, w cieniu kwitnie słabiej i wolniej rośnie.
  • Wilgotność gleby: po posadzeniu dbamy, by gleba wokół rośliny była wilgotna. Gdy  roślina się rozrośnie dobrze znosi suchsze podłoże.

Termin sadzenia: wczesna wiosna, przed wyrastaniem łodyg kwiatowych, a także późne lato (sierpień do początku września). Rośliny kupione pojemnikach można przesadzać na rabaty przez cały sezon wegetacyjny.

Rozstawa: młode rośliny z doniczek lub części podzielonych kęp sadzimy co 60 cm.

Podlewanie i nawożenie:

Gdy wiosna jest sucha, rośliny podlewamy, by lepiej się rozrosły. Latem robimy to tylko podczas długotrwałej suszy.

Wiosną śmiałek możemy zasilić jednym z nawozów wieloskładnikowych dla roślin ogrodowych. Zabieg może być jednorazowy, bo śmiałki mają małe wymagania co do zasobności gleby.

Rozmnażanie: starsze rozrośnięte kępy możemy podzielić na mniejsze części wczesna wiosną lub pod koniec sierpnia. Możemy też zebrać nasiona jesienią i wysiać je wiosna na rozsadniku. Dostępne są także w sklepach ogrodniczych i internetowych w cenie kilku zł za paczkę.

Inne zabiegi:

Wczesną wiosną z kępek śmiałka usuwamy martwe liście, zaschnięte końcówki źdźbeł skracamy. Usuwamy tez zaschnięte i połamane zeszłoroczne kwiatostany.

Jeśli śmiałek rozrósł się tak mocno, że zasłania inne rośliny, wykopujemy jego kępę i dzielimy ją. W starym miejscu sadzimy tylko część kępy, resztę przesadzamy na inne miejsce.

Choroby:

Szara pleśń. Atakuje zawilgotniałe pędy. W dojrzałej fazie liście zasychają, a nad nimi unosi się szary „pył” zarodników grzyba. Rośliny należy oczyścić z porażonych części, a roślinę opryskać jednym z preparatów: Biosept, Rovral Flo lub Topsin M.

Szkodniki:

Pędraki. Larwy wielkości kilku centymetrów żerują w ziemi, niszcząc korzenie trawy. Polecanym środkiem jest Nemasys.

 

1 z 1Encyklopedia roślin: Smialek pogiety