Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Świerk kaukaski (Picea orientalis)

Picea orientalis

Encyklopedia roślin: Swierk kaukaski  Picea orientalis   Aurea

Kolor liści

ciemno zielone

Odczyn gleby

obojętny

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

powyżej 5 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Świerk kaukaski, świerk wschodni to gatunek drzewa iglastego o gęstej, regularnej i stożkowatej koronie, pochodzący z Kaukazu i Turcji. Pędy odchodzą od pnia poziomo, delikatnie wywijając się ku górze. Charakterystyczne igły są bardzo krótkie, długości do 1 cm, grube, sztywne i tępe, gęsto osadzone na gałązkach, barwy ciemnozielonej, błyszczące. Tworzy zwisające szyszki: początkowo fioletowe, z czasem ciemnobrązowe, walcowate, o długości 5-10 cm.

Rozmiary 

Świerk kaukaski potrafi osiągnąć imponujące rozmiary nawet 30-50 m, ale w Polsce w naszych warunkach klimatycznych dorasta tylko  do 25 m wysokości

Świerk kaukaski - odmiany

  • 'Gracilis'- odmiana karłowa, wolno rosnąca, po 10 latach osiąga około 1 m wysokości, pokrój szeroko-stożkowy, zwarty i bardzo gęsty,
  • 'Aureospicata'- pokrój niezbyt regularny, stożkowy, po 30 latach osiąga 6-8 m wysokości, młode przyrosty złocisto-żółte, z czasem zielenieją.
  • 'Nutans' - odmiana o silnie przewisających pędach.

Świerk kaukaski - wymagania

Świerk kaukaski jest tolerancyjny co do rodzaju gleby, przy czym lepiej rośnie na glebach żyznych i przepuszczalnych. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych i cienistych.

Uprawa i pielęgnacja

W polskich warunkach niezbyt odporny na niskie temperatury, przez co polecany jest w cieplejsze i wilgotniejsze rejony.

Rozmnażanie

Gatunki z nasion, odmiany przez szczepienie i sadzonkowanie. Świerk kaukaski sadzonki? Można kupić w sklepach internetowych sadzonki z gołym korzeniem w cenie 20 zł za okaz 20 cm. 

Cięcie

Nie jest polecane ze względu na deformacje drzew. Usuwamy jedynie uschnięte i zbędne gałęzie- zimą, by nie wyciekała żywica.

Podlewanie i nawożenie

Świerk kaukaski podlewanie? Małe wymagania wilgotnościowe i nie wymaga dużego podlewania. Dobrze rośnie na umiarkowanie wilgotnym podłożu.

Świerk kaukaski - choroby i szkodniki

Drzewo narażone jest na przędziorki i opieńki miodowe. Świerk kaukaski korzenie? - często też zdarza się zgnilizna korzeni i pnia.

Zastosowanie

Świerk kaukaski może być sadzony jako soliter lub w luźnych grupach, w parkach i ogrodach. Odmiany karłowe znajdują zastosowanie w ogrodach przydomowych, skalnych i wrzosowiskowych.

1 z 1Encyklopedia roślin: Swierk kaukaski  Picea orientalis   Aurea