Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Świerk kłujący

Picea pungens

Świerk kłujący (Picea pungens) 'Białobok'. Iglaki
Fot. Joanna Filipczak archiwum Agencji Promocji Zieleni

Odczyn gleby

kwaśny

Rodzaj gleby

piaszczysta

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

sucha

Wysokość

do 1 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Świerk kłujący, świerk srebrny (Picea pungens) Gatunek zimozielonego drzewa o gęstej, regularnej i stożkowatej koronie, występujący naturalnie w Ameryce Północnej, sprowadzony do Europy w XIX w. Igły są sztywne, kłujące, barwy niebiesko-zielono-srebrzystej, stąd częsta nazwa świerk srebrny. Promieniście ułożone, długości 2-3 cm. Tworzy zwisające szyszki: jasnobrązowe i walcowate, o długości 4-7 cm.

Rozmiary 30-40 m wysokości

Odmiany 'Glauca'- najpopularniejsza odmiana, z wyselekcjonowanych siewek, o bardzo regularnym i stożkowatym pokroju, osiąga 3-4 m wysokości po 10 latach 'Koster' - odmiana szczepiona, pokrój dość regularny, efektowne, srebrzysto- niebieskie igły, po 10 latach osiąga około 2 m wysokości. 'Hoopsi'- dość regularny, gęsty i stożkowaty pokrój, intensywne srebrzysto-niebieskie igły, dorasta do 10 m wysokości. 'Glauca Globosa'- odmiana karłowa, o półkulistym, szeroko-stożkowym i bardzo gęstym pokroju, wolno rosnąca, osiąga 2-3 m po 30 latach. 'Białobok'- polska odmiana, wolno rosnąca, pokrój nieregularny, osiąga 2 m wysokości po około 10 latach, bardzo efektowna ze względu na młode przyrosty o barwie kremowo-żółtej, które ciekawie kontrastują z zeszłorocznymi, jasnoniebieskimi lub ciemnozielonymi pędami.

Wymagania Małe wymagania glebowe. Stanowiska słoneczne. Źle znosi zacienienie.

Uprawa i pielęgnacja Świerk kłujący jest mrozoodporny, dobrze znosi susze i zanieczyszczone powietrze. Rozmnażanie Szczepienie, siew nasion i selekcja siewek. Okazy z siewu rosną szybciej i mają bardziej regularny pokrój, jednak zabarwienie igieł jest mniej intensywne niż u odmian szczepionych. Cięcie Można formować strzyżone żywopłoty, polecane na suche i słoneczne stanowiska. Podlewanie i nawożenie Małe wymagania wilgotnościowe. Dobrze rośnie na glebach suchych i piaszczystych.

Choroby i szkodniki Przędziorki, opieńka miodowa, zgnilizna korzeni i pnia.

Zastosowanie Świerki są sadzone jako solitery lub w luźnych grupach, w parkach, ogrodach, zieleni osiedlowej. Wykorzystywane są na szpalery i żywopłoty, a także w bukieciarstwie i jako choinki bożonarodzeniowe. Odmiany karłowe znajdują zastosowanie w ogrodach przydomowych, skalnych i wrzosowiskowych.

1 z 1Świerk kłujący (Picea pungens) 'Białobok'. Iglaki
Fot. Joanna Filipczak archiwum Agencji Promocji Zieleni

Czytaj więcej o "Świerk kłujący"

Świerk kłujący (Picea pungens) 'Białobok'. Iglaki