Encyklopedia roślin  >  Begonia mieszańcowa

Begonia mieszańcowa

Begonia hybrida

 • Oto mała próbka zaprezentowanych w tym roku na światowej wystawie roślin Chelsea Flower Show w Londynie premier odmian mieszańców begonii rozłogowych: czerwono nakrapiana 'DIAMOND QUEEN'

  Oto mała próbka zaprezentowanych w tym roku na światowej wystawie roślin Chelsea Flower Show w Londynie premier odmian mieszańców begonii rozłogowych: czerwono nakrapiana 'DIAMOND QUEEN' (Fot. Tomasz Ciesielski)

 • Oto mała próbka zaprezentowanych w tym roku na światowej wystawie roślin Chelsea Flower Show w Londynie premier odmian mieszańców begonii rozłogowych (inaczej kłączowych): srebrzysto-zielona 'ABEL CARRIERE'

  Oto mała próbka zaprezentowanych w tym roku na światowej wystawie roślin Chelsea Flower Show w Londynie premier odmian mieszańców begonii rozłogowych (inaczej kłączowych): srebrzysto-zielona 'ABEL CARRIERE' (Fot. Tomasz Ciesielski)

 • Oto mała próbka zaprezentowanych w tym roku na światowej wystawie roślin Chelsea Flower Show w Londynie premier odmian mieszańców begonii rozłogowych: fioletowo -srebrna 'HELEN LEWIS'

  Oto mała próbka zaprezentowanych w tym roku na światowej wystawie roślin Chelsea Flower Show w Londynie premier odmian mieszańców begonii rozłogowych: fioletowo -srebrna 'HELEN LEWIS' (Fot. Tomasz Ciesielski)

Kategoria
-
Zastosowanie
rośliny ogrodowe, rośliny balkonowe, rośliny doniczkowe
Stanowisko
półcień, cień
Wysokość
do 2 m
Kolor liści
purpurowe, czerwono-zielone, szaro-zielone, zielono-purpurowe
Kolor kwiatków
różowe
Pora kwitnienia
wiosna, lato, jesień, zima
Rodzaj gleby
próchniczna, przepuszczalna
Wilgotność gleby
wilgotna
Odczyn gleby
kwaśny

Begonia mieszańcowa (Begonia hybrida) Ze skrzyżowania dzikich gatunków begonii powstały liczne odmiany i ich grupy, które dominują w uprawie ze względu na bardzo dekoracyjne kwiaty lub ozdobne liście. Większość to stale zielone byliny. Mogą tworzyć włókniste korzenie, kłącza lub bulwy. Wszystkie mają mięsiste pędy, niesymetryczne liście i kwiatostany składają się ze znacznie różniących się budową kwiatów męskich i żeńskich. Tzw. begonie trzcinowe tworzą długie sztywne pędy o srebrzysto-zielonych liściach i kiście licznych drobnych kwiatów. Pozostałe grupy są dużo niższe. Begonie kłączowe rozrastają się po powierzchni mięsistymi kłączami. Wyróżniają się barwnymi, wzorzystymi liśćmi, ale mają mało efektowne kwiaty. Do najbardziej atrakcyjnych należą mieszańce Rex pochodzące od begonii królewskiej (B. rex). Inne grupy to: begonie kwitnące zimą, begonie stale kwitnące, begonie bulwiaste i sukulentowe begonie krzaczaste. Wiele jest odmian o pośrednich cechach.

Rozmiary Wysokość od 30 cm do 2m.

Odmiany 'Tamaya' - begonia trzcinowa, niskie drzewko szczepione na pniu, ma obfite grona różowych kwiatów o średnicy około 2 cm; 'Diamond Queen' - begonia kłączowa, liście ciemnobordowe czerwono nakrapiane, 'Oliver Twist' - begonia kłączowa o owalnych grzebieniasto fryzowanych zielonych liściach z brązowymi znaczkami wzdłuż nerwów; 'Royal Colors' - mocno rozrastająca się begonia kłączowa o licznych średnio dużych liściach podobnych do begonii królewskiej; seria Bellaconia - o zwisającym pokroju i pełnych, dużych kwiatach w atrakcyjnych barwach, polecana na balkony i tarasy; seria Solenia - o pokroju podobnym do begonii zimowej, polecana na balkony i tarasy, obficie kwitnienie przez cały sezon.

Kwitnienie W zależności od grupy - od maja do pierwszego jesiennego przymrozku, wiosną i latem lub zimą.

Wymagania Próchniczna, przepuszczalna lekko kwaśna ziemia i półcieniste lub cieniste stanowisko. Uprawa i pielęgnacja Begonie kłączowe, trzcinowe, krzaczaste, kwitnące zimą i królewskie wykorzystywane są jako wieloletnie lub krótkowieczne rośliny pokojowe, begonie stale kwitnące i bulwiaste do jako sezonowe rośliny ogrodowe lub balkonowe.

Rozmnażanie W zależności od grupy - przez nasiona, podział bulw, sadzonki pędowe i liściowe.

Cięcie Stale zielonym odmianom skraca się pędy po kwitnieniu, a przechodzącym spoczynek begoniom bulwiastym po jesiennym przymrozku usuwa się pędy i przez zimę przechowuje jedynie bulwy.

Podlewanie i nawożenie Podłoże nie powinno być mocno wilgotne. Należy unikać moczenia liści i kwiatów. Okazy pokojowe należy wiosną i latem podlewać bardzo rozcieńczonym (4-krotnie) nawozem do roślin kwitnących. W pojemnikach większość z nich wymaga częstego podlewania i zasilania nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących. Posadzona w żyznej ziemi nie wymaga zasilania

Choroby i szkodniki Stojące wilgotne powietrze sprzyja rozwojowi szarej pleśni na liściach i kwiatach. W mokrej ziemi gniją korzenie.

Zastosowanie<

Czytaj więcej o "Begonia mieszańcowa"

 • Rośliny które kwitną jesienią. Ogród atrakcyjny jesienią

  Rośliny które kwitną jesienią. Ogród atrakcyjny jesienią

  odmiany np. begonii mieszańcowej imponują wytrzymałością na temperaturę około zera i potrafią przetrwać jej pierwszy krótki okres. Kolorowe są też kępy rozchodników okazałych, nadal pojawiają się kwiaty jeżówek, słoneczniczków, zawilców japońskich oraz rudbekii owłosionej. Barwy lata prezentują również