Encyklopedia roślin  >  Pnącza  >  Figowiec pnący

Figowiec pnący

Ficus pumila

 • Figowiec pnący (Ficus pumila)

  Figowiec pnący (Ficus pumila) (Fot. wikimedia commons / Forest&Kim Starr)

Kategoria
pnącza
Zastosowanie
rośliny doniczkowe
Stanowisko
słońce
Wysokość
do 4 m
Kolor liści
zielone
Kolor kwiatków
-
Pora kwitnienia
-
Rodzaj gleby
próchniczna, torfowa
Wilgotność gleby
umiarkowanie wilgotna
Odczyn gleby
kwaśny

Figowiec pnący, inaczej fikus pnący (Ficus pumila) to wiecznie zielone drewniejące pnącze tropikalne o drobnych (ok. 3 cm długości) okrągłojajowatych liściach, wspinające się po podporach za pomocą drobnych korzeni i łatwo ukorzeniające się, gdy płoży się po ziemi

Rozmiary W stanie naturalnym dorasta do 4 m długości.

Odmiany 'Quercifolia' - liście zielone dębokształtne, 'Curly' - liście zielone pomarszczone, 'Sunny' - liście z białym nieregularnym obrzeżeniem, 'Sunny and White' - liście z białym szerokim obrzeżeniem.

Kwitnienie W domu nie kwitnie.

Wymagania Miejsce jasne o świetle rozproszonym. Roślina wymaga wilgotnego powietrza i ciepła (ok. 20oC) przez cały rok. Ziemia próchniczno-torfowa, lekko kwaśna.

Uprawa i pielęgnacja Roślinie najłatwiej można zapewnić odpowiedni mikroklimat w pokojowej szklarence, w miarę potrzeby doświetlając ją zimnym światłem. Jednak gatunek ten zdolny jest zaaklimatyzować się do warunków pokojowych. W suchych pomieszczeniach trzeba mu zapewnić większą wilgotność, np. często zraszając liście. Nie wymaga częstego przesadzania.

Rozmnażanie Wiosną przez ukorzenianie fragmentów pędów. Rośliny łatwo się regenerują.

 

Cięcie Roślina dobrze znosi cięcie. Można je stosować do ograniczenia wzrostu lub odmładzania ogołoconych ze starych liści okazów. W dobrych warunkach po przycięciu silnie się rozgałęzia.

Podlewanie i nawożenie Podlewanie powinno być regularne i umiarkowane, bo roślina szybko zasycha, a po zalaniu korzeni ginie. Nie wymaga silnego nawożenia. Małym okazom wystarczy co miesiąc mała dawka nawozu wieloskładnikowego.

Choroby i szkodniki Na liściach roślin od spodu może pojawić się pajęczynka powodowana przez przędziorki. W mieszkaniach szkodniki te zwalcza się doglebowymi środkami owadobójczymi.

Zastosowanie Jako roślina doniczkowa o zwieszających się pędach, lub do pokojowych szklarenek. Często łączy się ją w kompozycjach z roślinami o innym pokroju i barwie liści.

Czytaj więcej o "Figowiec pnący"

 • Efektowne podpórki dla roślin doniczkowych

  Efektowne podpórki dla roślin doniczkowych

  siatkę czy inne materiały z recyklingu. Oryginalnym wsparciem dla pnączy może być też rama lustra, a nawet... domowa rzeźba. Kilka pomysłów przedstawiamy na zdjęciach. Domowe pnącza bluszcz, ceropegia, cissus, epipremnum, figowiec pnący, filodendron pnący, hoja, jaśmin, mulenbekia, męczennica, roicissus

 • Fikus ginseng. Ficus bonsai pielęgnacja i przycinanie. Ciekawe odmiany ficusa

  Fikus ginseng. Ficus bonsai pielęgnacja i przycinanie. Ciekawe odmiany ficusa

  , miseczniki i wełnowce. Ficus pumila Figowiec pnący, inaczej fikus pnący (Ficus pumila) to wiecznie zielone drewniejące pnącze tropikalne o drobnych (ok. 3 cm długości) okrągłojajowatych liściach, wspinające się po podporach za pomocą drobnych korzeni i łatwo ukorzeniające się, gdy płoży się po ziemiRozmiary