Encyklopedia roślin  >  Krzewy liściaste  >  Figowiec sprężysty

Figowiec sprężysty

Ficus elastica

 • Figowiec sprężysty (Ficus elastica)

  Figowiec sprężysty (Ficus elastica) (Fot. Lukasz Zandecki / AG)

 • Figowiec sprężysty (Ficus elastica)

  Figowiec sprężysty (Ficus elastica) (Fot. materiały prasowe)

 • Figowiec sprężysty (Ficus elastica)

  Figowiec sprężysty (Ficus elastica) (Fot. Flora Dania)

 • Figowiec sprężysty (Ficus elastica)

  Figowiec sprężysty (Ficus elastica) (Fot. Flora Dania)

Kategoria
krzewy liściaste
Zastosowanie
rośliny doniczkowe
Stanowisko
słońce
Wysokość
do 2 m
Kolor liści
zielone, wielobarwne, szaro-zielone, zielono-purpurowe
Kolor kwiatków
-
Pora kwitnienia
-
Rodzaj gleby
piaszczysta, próchniczna, torfowa
Wilgotność gleby
umiarkowanie wilgotna
Odczyn gleby
obojętny

Figowiec sprężysty (Ficus elastica). Rodzaj Ficus obejmuje 800 gatunków zimozielonych krzewów, drzew i pnączy. Figowiec sprężysty ma duże (25 cm długości i 15 cm szerokości), owalne, skórzaste i błyszczące z wierzchu, ciemnozielone liście.

Rozmiary Wysokość do kilku metrów, w naturalnym środowisku osiąga do 30 m.

Odmiany 'Variegata' - liście ciemno, szaro-zielone o biało-żółtym obrzeżeniu, 'Robusta' - liście zielone, błyszczące, długości 20 cm, wysokość 1,5 m, 'Doescheri' - liście pstre, w odcieniach zieleni, szarości, bieli i żółci, a ogonki i nerw główny różowe.

Kwitnienie W domowych warunkach nie kwitnie.

Stanowisko Mieszanka ziemi gnojowej, kompostowej, torfu i piasku (4:2:2:1). Zapewniamy drenaż na dnie doniczki w postaci keramzytu, żwiru, itp. Miejsce w pełni słoneczne, ale chronimy przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Znosi cień, jednak gorzej rośnie. Temperatura w zimie 16oC, latem maksymalna 29oC.

Wilgotność powietrza Wymaga zraszania co tydzień, częściej przy temperaturze powyżej 20oC.

Podlewanie i nawożenie Latem podlewamy umiarkowanie, 2 razy w tygodniu, w zimie co 7-10 dni, po uprzednim przeschnięciu ziemi. Woda do podlewania powinna być miękka i letnia. Figowiec nie znosi nadmiaru wody, przy którym liście żółkną i opadają. Zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, co 14 dni, w okresie wzrostu.

Pielęgnacja Liście czyścimy regularnie wilgotną szmatką, podtrzymując je drugą ręką. Zbyt wysokim roślinom można przyciąć wierzchołek, co spowoduje ich rozgałęzienie.

Przesadzanie Młode i szybko rosnące figowce przesadzamy do większej doniczki co roku, na wiosnę, a starszym wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi.

Rozmnażanie Sadzonki pędowe z 1 liściem, wierzchołkowe z 3-4 liśćmi. Po ścięciu wstawiamy sadzonki do ciepłej wody, by usunąć wypływający sok mleczny. Odkłady powietrzne.

Najczęstsze choroby i szkodniki Przędziorki, tarczniki, miseczniki i wełnowce.

Czytaj więcej o "Figowiec sprężysty"

 • 9 najlepszych roślin do domu na zimę

  9 najlepszych roślin do domu na zimę

  należałoby jej wymieniać doniczkę na nieco większą. Spośród roślin okazałych, tworzących w mieszkaniu spore drzewka, właśnie fikus, a bardziej elegancko - figowiec sprężysty najmniej grymasi w ciepłym i suchym mieszkaniu. Ma duże lśniące liście (są pokryte woskiem - stąd odporność na suche powietrze