Encyklopedia roślin  >  Drzewa liściaste  >  Figowiec tępy

Figowiec tępy

Ficus microcarpa, F. retusa,

 • Figowiec tępy (Ficus retusa)

  Figowiec tępy (Ficus retusa) (Fot. Flora Dania)

 • Figowiec tępy (Ficus retusa)

  Figowiec tępy (Ficus retusa) (Fot. Flora Dania)

Kategoria
drzewa liściaste
Zastosowanie
rośliny doniczkowe
Stanowisko
słońce
Wysokość
do 3 m
Kolor liści
ciemno zielone
Kolor kwiatków
-
Pora kwitnienia
-
Rodzaj gleby
piaszczysta, próchniczna, torfowa, mieszana
Wilgotność gleby
umiarkowanie wilgotna
Odczyn gleby
kwaśny, obojętny

Figowiec tępy, fikus ginseng (Ficus microcarpa, F. retusa, F. nitida). Rodzaj Ficus obejmuje 800 gatunków zimozielonych krzewów, drzew i pnączy. Figowiec tępy ma błyszczące, lekko wydłużone, ciemnozielone liście, a jego główną ozdobą są grube i poskręcane korzenie powietrzne, przypominające korzeń żeń-szenia. Kora jest ciemnoszara z białawymi wypustkami. Gatunek często wykorzystywany do formowania bonsai.

Rozmiary Wysokość 35-300 cm.

Kwitnienie W domowych warunkach nie kwitnie.

Stanowisko Mieszanka ziemi gnojowej, kompostowej, torfu i piasku (4:2:2:1). Zapewniamy drenaż na dnie doniczki w postaci keramzytu, żwiru, itp. Miejsce w pełni słoneczne, ale chronimy przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Temperatura w zimie 13-15oC, latem maksymalna 24oC.

Wilgotność powietrza Wymaga codziennego zraszania przy temperaturze powyżej 15oC.

Podlewanie i nawożenie Latem podlewamy umiarkowanie, do 2 razy w tygodniu, zlewając nadmiar wody z podstawki. W zimie co 7-10 dni. Woda do podlewania powinna być miękka i letnia. Figowiec nie znosi nadmiaru wody, przy którym liście żółkną i opadają. Zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, co 14 dni, w okresie wzrostu.

Pielęgnacja Roślina wspaniale nadaje się na bonsai - jest bardzo wytrzymała na zabiegi kształtowania (cięcie, drutowanie). Figowiec nie lubi przeciągów, zmiany miejsca i nagłych zmian temperatury, na co reaguje zrzuceniem liści. Zimą dobrze jest zapewnić mu chłodniejsze warunki. Należy często przemywać liście (zraszanie).

Przesadzanie Młode figowce przesadzamy do większej doniczki co roku, na wiosnę, a starszym wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi.

Rozmnażanie Sadzonki pędowe. Po ścięciu wstawiamy sadzonki do ciepłej wody, by usunąć wypływający sok mleczny.

Najczęstsze choroby i szkodniki Mączliki, przędziorki, tarczniki i miseczniki.

Czytaj więcej o "Figowiec tępy"

 • Fikus ginseng. Ficus bonsai pielęgnacja i przycinanie. Ciekawe odmiany ficusa

  Fikus ginseng. Ficus bonsai pielęgnacja i przycinanie. Ciekawe odmiany ficusa

  doglebowymi środkami owadobójczymi.Zastosowanie. Roślina uprawiana jako pokojowe drzewko w jasnych pomieszczeniach. Efektowne drzewka uzyskuje się przez zaplatanie pędów kilku roślin, które z czasem zrastają w pień w formie warkocza. Ficus ginseng Figowiec tępy, fikus ginseng (Ficus microcarpa, F. retusa, F