Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Figowiec tępy, fikus ginseng (Ficus microcarpa, F. retusa, F. nitida)

Ficus microcarpa, F. retusa,

Encyklopedia roślin: Figowiec tepy  Ficus retusa

Kolor liści

ciemno zielone

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 3 m

Rodzaj Ficus obejmuje 800 gatunków zimozielonych krzewów, drzew i pnączy. Figowiec tępy ma błyszczące, lekko wydłużone, ciemnozielone liście, a jego główną ozdobą są grube i poskręcane korzenie powietrzne, przypominające korzeń żeń-szenia. Kora jest ciemnoszara z białawymi wypustkami. Fikus tępy bonsai? Gatunek często wykorzystywany do formowania bonsai. Fikus tępy czy jest trujący? W łodygach i liściach znajduje się sok mleczny - zawiera lateks i składa się z kauczuku, kumaryny, żywicy i białka. Po uszkodzeniu liścia pobrudzone ręce należy szybko umyć pod ciepłą wodą ponieważ jeśli dostanie się do przewodu pokarmowego może spowodować bóle brzucha i wymioty, a także wywoływać katar, astmę oskrzelową i duszności.

Rozmiary Wysokość 35-300 cm.

Kwitnienie Figowiec tępy w domowych warunkach nie kwitnie.

Stanowisko  Miejsce w pełni słoneczne, ale chronimy przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Temperatura w zimie 13-15oC, latem maksymalna 24oC.

Fikus tępy - jaka ziemia? Mieszanka ziemi gnojowej, kompostowej, torfu i piasku (4:2:2:1). Zapewniamy drenaż na dnie doniczki w postaci keramzytu, żwiru, itp.

Wilgotność powietrza Wymaga codziennego zraszania przy temperaturze powyżej 15oC.

Fikus tępy - podlewanie i nawożenie

Fikus tępy podlewanie? Latem podlewamy umiarkowanie, do 2 razy w tygodniu, zlewając nadmiar wody z podstawki. Fikus tępy - jak podlewać w zimie? Drzewko fikus porą zimową podlewamy co 7-10 dni. Woda do podlewania powinna być miękka i letnia. Figowiec nie znosi nadmiaru wody, przy którym liście żółkną i opadają. Zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, co 14 dni, w okresie wzrostu.

Fikus tępy - pielęgnacja

Fikus tępy - jak dbać?  Zimą dobrze jest zapewnić mu chłodniejsze warunki. Należy często przemywać liście (zraszanie). Fikus tępy - przycinanie? Roślina wspaniale nadaje się na bonsai - jest bardzo wytrzymała na zabiegi kształtowania (cięcie, drutowanie). Dlaczego fikus tępy gubi liście? Figowiec nie lubi przeciągów, zmiany miejsca i nagłych zmian temperatury, na co reaguje zrzuceniem liści.

Fikus tępy - jak przycinać

Drzewko bonsai ma bardzo szybki wzrost więc wymaga cięcia. By ładnie się rozrastało warto już od sadzonki przycinać boczne pędy i poprowadzić pień główny. Jeśli zapomnimy na jakiś czas o korekcji to można po prostu usunąć cienkie wybujałe pędy by zachować zwarty kształt.

Przesadzanie Młode figowce przesadzamy do większej doniczki co roku, na wiosnę, a starszym wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi.

Fikus tępy - rozmnażanie

Sadzonki pędowe. Po ścięciu wstawiamy sadzonki do ciepłej wody, by usunąć wypływający sok mleczny.

Fikus tępy choroby i szkodniki

Mączliki, przędziorki, tarczniki i miseczniki.

 

1 z 2Encyklopedia roślin: Figowiec tepy  Ficus retusa
2 z 2Encyklopedia roślin: Figowiec tepy  Ficus retusa