Hiacynt wschodni

Hyacinthus orientalis

 • Hiacynt Top White. Kwiaty cebulowe

  Hiacynt Top White. Kwiaty cebulowe (Fot. www.cebule.pl)

 • Hiacynt Delf Blue. Kwiaty cebulowe

  Hiacynt Delf Blue. Kwiaty cebulowe (Fot. www.cebule.pl)

 • Hiacynt Apricot Passion. Kwiaty cebulowe

  Hiacynt Apricot Passion. Kwiaty cebulowe (Fot. www.krokusy.pl)

 • Hiacynt Hollyhock. Kwiaty cebulowe

  Hiacynt Hollyhock. Kwiaty cebulowe (Fot. www.cebule.pl)

 • Hiacynt (Hyacinthus)

  Hiacynt (Hyacinthus) (Fot. FLORA DANIA)

 • Hiacynt Woodstock. Kwiaty cebulowe

  Hiacynt Woodstock. Kwiaty cebulowe (Fot. www.cebule.pl)

Kategoria
rośliny cebulowe i bulwiaste
Zastosowanie
rośliny ogrodowe, rośliny balkonowe, rośliny doniczkowe
Stanowisko
słońce
Wysokość
do 20 cm
Kolor liści
zielone
Kolor kwiatków
białe, czerwone, fioletowe, niebieskie, różowe, żółte, kremowe
Pora kwitnienia
przedwiośnie, wiosna
Rodzaj gleby
żyzna, przepuszczalna
Wilgotność gleby
wilgotna
Odczyn gleby
obojętny

Hiacynt (Hyacinthus orientalis). Wieloletnia roślina cebulowa, mrozoodporna, zimująca w gruncie, w Polsce może przemarzać. Kwiaty silnie pachnące, zebrane we wzniesione, gęste lub luźne grona. Liście odziomkowe równowąskie. Owoc- torebka.

Rozmiary Wysokość 20-30 cm.

Gatunki i odmiany Hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis) - od tego gatunku pochodzą wszystkie współczesne odmiany hodowlane, kwiaty w luźnych gronach na pędach długości 20 cm, barwy białej, różowej, czerwonej, żółtej, fiołkowej lub niebieskiej. 'Borah' - odmiana o perłowo niebieskich kwiatach, 'Pink Pearl' - kwiaty ciemnoróżowe, 'Carnegie' - kwiaty białe w gęstych gronach, 'Yellow Hammer' i 'City of Harlem' - kwiaty żółte, 'Hollyhock' - odmiana o kwiatach pełnych, czerwono-różowych.

Kwitnienie Hiacynty nie pędzone kwitną od późnej zimy do wczesnej wiosny, pędzone od Świąt Bożego Narodzenia do późnej zimy. Uprawiane w gruncie kwitną w połowie wiosny (IV-V). Kwiaty utrzymują się przez okres 3-4 tygodni.

Wymagania Gleba żyzna, przepuszczalna. Stanowisko słoneczne i osłonięte.

Uprawa i pielęgnacja Cebule sadzimy w gruncie pod koniec IX i w X, na głębokość 10-20 cm. Okrywamy na zimę warstwą kory, słomy, etc. W jednym miejscu mogą przebywać przez wiele lat, o ile zapewni się im odpowiednie warunki. Hiacynty można też uprawiać, wykopując je na przełomie VI/VII (cebule przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu) i sadząc w tym samym roku jesienią, co zmniejsza ryzyko porażenia przez choroby grzybowe i bakteryjne. Cebule pędzimy od połowy XI do początku V, w tym celu sadzimy je od połowy IX do połowy XII i umieszczamy w chłodnym i ciemnym miejscu na 8-10 tygodni, a następnie przenosimy do ciepłego i jasnego pomieszczenia (18-23oC), gdzie zakwitną po 3-4 tygodniach.

Rozmnażanie Cebule przybyszowe- nacinanie lub drążenie piętki cebul matecznych (5 letnich) powoduje liczne wytwarzanie cebul przybyszowych (w VII), sadzonki z łusek cebul z kawałkiem piętki, sadzonki liściowe, nasiona.

Cięcie Ścinamy kwiatostany po przekwitnięciu.

Podlewanie i nawożenie Podlewamy w małych ilościach, gdy wiosna i jesień są bezdeszczowe. Nawozimy nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących.

Choroby i szkodniki Większość chorób spowodowana jest nadmierną wilgotnością podłoża. Szara pleśń, zgnilizna twardzikowa, mokra zgnilizna cebul, mozaika hiacynta, nekroza, ospowatość cebul, rozdęte i żółte liście powoduje miękka zgnilizna cebul, żółta bakterioza hiacynta i zgnilizna korzeni. Rozkruszki, węgorki.

Zastosowanie Rośliny ozdobne uprawiane w pojemnikach, na rabatach i kwietnikach, jako obwódki. Popularne rośliny doniczkowe. Nadają się na kwiat cięty. Wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym.

Czytaj więcej o "Hiacynt wschodni"

 • Hiacynt [Prezentacja odmian]

  Hiacynt [Prezentacja odmian]

  Keukenhof w Holandii Fot. Ibulb Na zdjęciu powyżej: Mały ogródek zdobią pojemniki stojące na murkach. Dzięki temu można z bliska podziwiać urodę kwiatów Na naturalnych stanowiskach hiacynt wschodni (Hyacynthus orientalis) występuje w Azji Mniejszej, od Turcji po Palestynę, i ma niebieskie kwiaty

 • Hiacynt w doniczce (Hyacinthus) w domu i ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja

  Hiacynt w doniczce (Hyacinthus) w domu i ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja

  odrodzenie. Gdzie naturalnie występuje hiacynt? Na naturalnych stanowiskach hiacynt wschodni ( Hyacynthus orientalis ) występuje w Azji Mniejszej, od Turcji po Palestynę, i ma niebieskie kwiaty. Należy do rodziny szparagowatych. Kiedy kwitnie hiacynt Kwitną długo, od kwietnia do maja, i to zdecydowanie