Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mahonia pospolita

Mahonia aquifolium

Encyklopedia roślin: Machonia pospolita  Mahonia aquifolium  ma zolte k

Kolor kwiatów

żółte

Pora kwitnienia

wiosna

Rodzaj gleby

próchniczna

Stanowisko

cień, półcień

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 2 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Mahonia pospolita, ościał (Mahonia aquifolium). Zimozielone krzewy o żółtych kwiatach zebranych w wiechy lub grona oraz błyszczących, ciemnozielonych, pierzastych liściach z kolczastymi brzegami. Kwiaty są drobne, pachnące o kulistym lub dzwonkowatym kształcie zebrane w kwiatostany. Owoc- jagoda.

Rozmiary Wysokość 1-2m, szerokość 60 cm.

Odmianyi inne gatunki Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium) - kwiaty żółte w gronach, liście lśniące i ciemnozielone - jesienią purpurowe, wysokość 1-2m, szerokość 60 cm. Odmiany: 'Apollo' - niska odmiana, liście ciemnozielone z czerwonymi ogonkami, 'Smaragd' - o brązowych młodych liściach i gronach. Inne gatunki: Mahonia japońska ( Mahonia japonica) - krzew o wzniesionym pokroju, z dużymi złożonymi liśćmi, kwiaty pachnące, cytrynowo-żółte w zwisających gronach, gatunek nie w pełni mrozoodporny - może rosnąć w Polsce zachodniej. Wysokość do 3 m. Mahonia pośrednia (Mahonia media) jest mieszańcem Mahonii pospolitej i japońskiej. Zimozielony krzew ze sztywno wzniesionymi pędami. Ma liście błyszczące, skórzaste, złożone, zielone, jesienią czerwienieją. Kwiaty cytrynowo-żółte świecowatych w kwiatostanach. Wysokość do 2,5 m. Nie w pełni mrozoodporna. W centralnej i wschodniej Polsce przemarza.

Kwitnienie IV - V

Wymagania Gleba dowolna, jednak nie sucha. Stanowisko półcieniste, cieniste.

Uprawa i pielęgnacja Mahonia dobrze rośnie przy ściółkowanym podłożu. Rośliny należy osłaniać przed silnym słońcem, szczególnie na przełomie zimy i wiosny. Rozmnażanie Nasiona, sadzonki, odkłady, odrosty korzeniowe. Cięcie Niekonieczne. Podlewanie i nawożenie Podlewamy, gdy nie ma opadów. Przed zimą należy obficie podlewać.

Choroby i szkodniki Na ogół nie występują.

Zastosowanie Ze względu na zimozielone, efektownie lśniące liście mahonia jest ozdobą ogrodu w zimie. Nadaje się na solitery, do nasadzeń grupowych, na nieformowane żywopłoty, a także jako roślina okrywowa w przypadku mniejszych gatunków. Stosowana również jako roślina lecznicza na choroby skóry i roślina barwierska. Owoce jadalne, z których sporządza się galaretki, kompoty, wina.

1 z 2Encyklopedia roślin: Machonia pospolita  Mahonia aquifolium  ma zolte k
2 z 2Encyklopedia roślin: Machonia pospolita  Mahonia aquifolium   Jej owoce

Czytaj więcej o "Mahonia pospolita"

01ACDGYV - Mahonia aquifolium SLOWA KLUCZOWE: {$kwd}
01ACDGYV - Mahonia aquifolium SLOWA KLUCZOWE: {$kwd}