Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Perukowiec podolski

Cotinus coggygria

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria)
Fot. wikimedia commons / KENPEI

Kolor kwiatów

czerwone, zielone, żółte

Kolor liści

purpurowe, żółte

Pora kwitnienia

wczesne lato, wiosna

Rodzaj gleby

dowolna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 3 m, do 5 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria) Krzew zrzucający liście na zimę, mrozoodporny o rozłożystym i kulistym pokroju. Liście żywo zielone, jajowate, jesienią stają się czerwone i żółte. U wielu odmian uprawnych liście mają kolor purpurowy. Kwiaty początkowo żółto-brązowe, później zielonkawe lub czerwonawe, zebrane są w dwudziestocentymetrowe wiechy na szczycie pędów. Owoce - suche pestkowce na długich szypułkach powstałych z wydłużenia gęsto owłosionych szypułek kwiatów płonych, tworzą efektowne, puszyste owocostany tzw. ?peruki?.

Rozmiary Wysokość po 5 latach jest równa szerokości i wynosi 1,2 m. Maksymalna wysokość 5 m.

Gatunki i odmiany 'Royal Purple' - krzew o purpurowych liściach, które przebarwiają się jesienią na jaskrawo-czerwono, kwiaty purpurowe, odmiana nieco niższa od rośliny gatunkowej. 'Rubrifolius' - liście purpurowo-czerwone, kwiaty żółtawe, wysokość 3 m.

Kwitnienie V-VII

Wymagania Gleba dowolna, przepuszczalna. Perukowiec dobrze rośnie na glebach zasobnych w wapń. Stanowisko najlepiej słoneczne. Roślina tolerująca lekkie zasolenie.

Uprawa i pielęgnacja Roślina łatwa w uprawie, o małych wymaganiach, kserofityczna (sucholubna).

Rozmnażanie Sadzonki półzdrewniałe pobierane w I połowie lata, odkłady w I połowie jesieni, nasiona w przypadku roślin gatunkowych.

Cięcie Niekonieczne. Można wykonać wiosną cięcie ograniczające wzrost roślin oraz pozbyć się starych pędów.

Podlewanie i nawożenie Perukowiec jest kserofitem - dobrze rośnie w suchych miejscach. W okresach upalnych i zaraz po posadzeniu dobrze jest go obficie podlewać (lepiej rzadziej a obficie). Podłoże zasobne, nawożone obornikiem niekorzystnie wpływa na wybarwienie liści.

Choroby i szkodniki Na ogół brak.

Zastosowanie Roślina ozdobna o efektownych puszystych owocostanach i purpurowych liściach doskonale prezentuje się na tle zielonych roślin lub jako soliter. Sadzona w ogrodach i parkach.

1 z 2Perukowiec podolski (Cotinus coggygria)
Fot. wikimedia commons / KENPEI
2 z 2Encyklopedia roślin: Perukowiec podolski  Cotinus coggygria

Czytaj więcej o "Perukowiec podolski"

Arboretum Czarnca