Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Komarzyca - Plektrantus koleusowaty (Plectranthus coleoides)

Plectranthus coleoides

Encyklopedia roślin: Plektrantus koleusowaty  Plectranthus coleoides

Kolor kwiatów

fioletowe

Kolor liści

biało-zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Pora kwitnienia

lato

Stanowisko

półcień, słońce

Wysokość

do 2 m

Zastosowanie

rośliny balkonowe

Jak wygląda komarzyca (plektrantus koleusowaty)?

Komarzyca to stale zielona ciepłolubna roślina wieloletnia o zwisającym pokroju. Początkowo młode rośliny tworzą luźne wzniesione kępy. Pojedyncze, delikatnie owłosione liście, szerokojajowate o karbowanych brzegach i krótkich ogonkach, wyrastają na długich mięsistych i czerwono podbarwionych pędach, które silnie się rozgałęziają. Komarzyca pokazuje swój pełny urok dopiero wtedy, gdy jej zwisające pędy mają swobodę wzrostu. Drobne wargowe jasnofioletowe kwiaty zebrane w grona o długości 1,5 m u rzadko się pojawiają i są mało ozdobne. Nagrzane słońcem liście wydzielają silny zapach podobny do cytryny, który odstrasza komary. Popularne nazwy rośliny to komarzyca lub komarnica. Sporadycznie, pod koniec lata. Roślina ozdobna z liści. Dorasta do 1,5 m długości.

Odmiany komarzycy

  • komarzyca 'Variegata' - liście z białym nieregularnym obrzeżeniem.
  • 'Green Mountain' – o atrakcyjnych, trójkolorowych, biało-żółto-zielonych liściach
  • komarzyca 'Nico'- o okrągłych liściach z unerwieniem i dolną stroną blaszki liściowej o barwie purpurowej

Jak dbać o komarzycę? Uprawa komarzycy

Komarzyca a właściwie plektrantus koleusowaty, to jedna z najpopularniejszych ozdobnych z liści roślin balkonowych. To piękna i pożyteczna roślina doniczkowa na balkon, która tworzy bardzo długie pędy (1,5 m) z ładnymi, dekoracyjnymi białoobrzeżonymi liśćmi.

A czy komarzyca kwitnie? Kwitnienie w tym przypadku to nic spektakularnego. Co więcej, kwiatostanów warto się pozbywać od razu po ich pojawieniu się, by roślina nie traciła siły na ich wytwarzanie.

Podłoże i stanowisko

Przeciętne podłoże, próchniczne lub piaszczysto gliniaste, w pojemnikach typowa ziemia balkonowa o odczynie lekko kwaśnym. Stanowisko lekko ocienione lub słoneczne. Uprawa i pielęgnacja Roślina wytrzymała, ale silne światło słoneczne hamuje przyrost pędów. W niskich temperaturach biało zabarwione części liści różowieją. Ginie od mrozu. Może zimować w jasnych, chłodnych pomieszczeniach.

Rozmnażanie komarzycy czyli jak zrobić sadzonki

Z ośmiocentymetrowych sadzonek pędowych w lutym-marcu oraz lipcu-sierpniu.

Ukorzenione sadzonki przycina się, by się rozkrzewiły.

Roślina jednoroczna czy wieloletnia? Jak przezimować komarzycę?

Sadzonki sporządzone pod koniec lata przechowuje się do wiosny w jasnych, chłodnych (około 12oC) pomieszczeniach. Zimowanie komarzycy może być praktykowane ale nie musi. Większość osób traktuje roślinę jako jednoroczną i na wiosnę kupuje nowe okazy. Jeżeli jednak przezimujemy nasze egzemplarze, wiosną będziemy mogli pozyskać z nich sadzonki na kolejny sezon wegetacyjny.

Podlewanie - czy komarzyca lubi dużo wody?

Wymaga umiarkowanego podlewania, ziemia powinna być stale lekko wilgotna, roślina lepiej znosi niedosyt wody niż zalanie korzeni. W sezonie zasilanie nawozami wieloskładnikowymi, roślin w pojemnikach często i małymi dawkami, roślin w gruncie 2-3 krotnie dawkami uzależnionymi od żyzności ziemi. Rośliny zimujące w pomieszczeniach podlewa się skąpo i nie nawozi.

Komarzyca -nawożenie

Od maja do końca sierpnia komarzyca powinna otrzymywać co dwa tygodnie porcję nawozu razem z wodą do podlewania . Wyjątek stanowią świeżo przesadzone albo nowo zakupione rośliny: te powinny dostać pierwszą porcję nawozu najwcześniej po sześciu tygodniach. Alternatywą może być nawóz o przedłużonym działaniu , przykładowo w postaci sztabek wkładanych do doniczki albo skrzynki.

Choroby i szkodniki

Choroby grzybowe mogą powodować zamieranie sadzonek, poza tym rzadko choruje.

Przycinanie komarzycy

Rosnące pędy przycinamy, aby roślina się rozkrzewiła, a gdy miną późnowiosenne przymrozki, a zatem zazwyczaj od połowy maja. Cięcie starszych okazów jest zbędne.

Czy kwiat komarzyc można trzymać w domu?

Roślina do skrzynek balkonowych, najczęściej stosowana w połączeniu z gatunkami kwitnącymi lub sadzona w wiszących doniczkach, także jako całoroczna roślina pokojowa. Na rabatach może służyć do tworzenia gęstych kobierców.

Czy komarzyca odstrasza komary?

Tak, komarzyca jest rośliną znana z potencjalnych właściwości odstraszania komarów. Jej zapach, zawierający substancje odpychające owady, może pomóc w uniknięciu ukąszeń komarów. Jednak skuteczność komarzycy jako środka odstraszającego może być ograniczona i może nie działać na wszystkie gatunki komarów. Warto eksperymentować z różnymi metodami, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie ochrony przed komarami.

1 z 1Encyklopedia roślin: Plektrantus koleusowaty  Plectranthus coleoides