Rozchodnik okazały

Sedum spectabile

Encyklopedia roślin: Rozchodnik okazaly

Kategoria

byliny

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

lato, wczesna jesień

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

sucha, umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Zimotrwała bylina o zasychających jesienią grubych mięsistych łodygach i liściach. Na wierzchołkach pędów tworzy płaskie kwiatostany o średnicy do 20 cm, złożone z drobnych kwiatków w odcieniu różu i purpury, rzadziej białych. Pierwsze przymrozki warzą liście, ale kwiatostany pozostają sztywne do wiosny. Z jej odmian mieszańcowych łacznie z pochodzącymi od bardzo podobnego rodzimego rozchodnika wielkiego, inaczej karpackiego (S. telephium) stworzono gatunek hodowlany zwany rozchodnikiem ogrodowym (S. hybridum)

Rozmiary Do wysokości 40 cm.

Odmiany 'Bertram Anderson' - kwiaty wiśniowe, wysokość 25 cm; 'Brilliant' - kwiaty różowe, wysoka; 'Frosty Morn' - kwiaty biało-różowe, liście zielono-białe, wysoka; 'Raspberry Truffle' - kwiaty ciemnoróżowe, liście purpurowobrązowe, wysokość 25 cm; ?Neon? - kwiaty intensywnie różowe, wysoka.

Kwitnienie Sierpień - połowa października.

Wymagania Preferuje słoneczne i suche lub lekko wilgotne stanowiska oraz przepuszczalne piaszczysto-gliniaste gleby, roślina tolerancyjna na odczyn ziemi.

Uprawa i pielęgnacja Odporna na suszę, nie toleruje dużej wilgotności podłoża. Rosnąc w półcieniu pędy łatwo się wykładają.

Rozmnażanie Łatwo rozmnaża się wiosną, przez podział kęp, lub w kwietniu i maju przez ukorzenianie, całych pędów, nawet po zagłębieniu ich w gruncie.

Cięcie Wycinanie zaschłych od mrozu pędów, najlepiej wczesną wiosną.

Podlewanie i nawożenie Ziemię należy podlać, gdy susza się przedłuża, by pędy nie straciły części dolnych liści. Zalecane zasilanie wiosną nawozem wieloskładnikowym.

Choroby i szkodniki Rzadko choruje.

Zastosowanie Roślina polecana na rabaty i skalniaki , dekorująca je kwiatami latem i jesienią, a zimą zaschniętymi pędami kwiatostanowymi. Nadaje się też do obsadzania pojemników oraz na kwiat cięty.

1 z 4Encyklopedia roślin: Rozchodnik okazaly
2 z 4Encyklopedia roślin: Rozchodnik okazaly  Brilliant
3 z 4Encyklopedia roślin: Rozchodnik okazaly  Stardust  ma biale kwiaty
4 z 4Encyklopedia roślin: Rozchodnik okazaly  Meteor

Czytaj więcej o "Rozchodnik okazały"