Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rudbekia naga

Rudbeckia laciniata

Encyklopedia roślin: Rudbekia naga inaczej rudbekia sieczna  Rudbeckia

Kategoria

byliny

Kolor kwiatów

żółte

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

lato

Rodzaj gleby

żyzna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 2 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Rudbekia naga inaczej rudbekia sieczna (Rudbeckia laciniata) Szybko rosnąca okazała bylina letnia. Pędy proste niezbyt sztywne, rozgałęziające się na wierzchołku. Liście dolne składają się z 5-7 jajowatych wcinanych listków, na środkowej części pędu są pojedyncze i głęboko powcinane, a blisko wierzchołka są całobrzegie. Skórka gładka, bez włosków. Koszyczki o średnicy 7-12 cm tworzą się na wierzchołkach pędów. U najbardziej popularnych odmian składają się wyłącznie z długich kwiatów języczkowatych. Roślina łatwo dziczejąca, występuje nad rzekami lub na przydrożach.

Rozmiar Rudbekia naga może przekraczać nawet 2 metry wysokości.

Odmiany 

  • 'Golden Glow' inaczej 'Goldball' pełna o jaskrawożółtych kwiatkach, wysokość do 3 m,
  • 'Goldquelle' - pełna o cytrynowych kwiatkach, wysokość 70 cm - 80 cm.

Kwitnienie Rudbekia naga kwitnie od lipca do września.

Wymagania Gleba żyzna, średnio zwięzła, przeciętnie wilgotna. Roślina tolerancyjna co do odczynu gleby. Stanowisko umiarkowanie nasłonecznione lub w pełnym słońcu, osłonięte od wiatru.

Rudbekia naga uprawa i pielęgnacja

Rudbekia naga znosi krótkotrwałą suszę, wrażliwa na zalanie korzeni. Wymaga podpór i podwiązywania. Całkowicie odporna na mróz. Kępy powinno się co 4-5 lat dzielić i rozsadzać.

Rudbekia naga rozmnażanie

Rudbekię nagą można rozmnażać pod koniec lata i wczesną wiosną przez podział bryły korzeniowej.

Cięcie Wycinanie przekwitających kwiatostanów rudbekii nagiej przedłuża okres kwitnienia. Po przekwitnięciu należy ściąć pędy około 10 cm nad ziemią, a wiosna usunąć martwe części.

Podlewanie i nawożenie Wiosną zasilanie nawozem wieloskładnikowym. Przedawkowanie związków azotowych sprzyja wyleganiu roślin. W czasie suszy wymagane jest co jakiś czas obfite podlewanie.

Choroby i szkodniki Jesienią na rudbekii nagiej może pojawiać się na liściach białawy nalot będący objawem chorób grzybowych - mączniaka rzekomego lub mączniaka prawdziwego.

Rudbekia naga zastosowanie

Do obsadzania ogrodzeń, jako element okazałych rabat typu angielskiego lub przy oczkach wodnych w miejscach, gdzie ziemia nie jest zalewana. Nadaje się na kwiat cięty.

1 z 2Encyklopedia roślin: Rudbekia naga inaczej rudbekia sieczna  Rudbeckia
2 z 2Encyklopedia roślin: Rudbekia naga inaczej rudbekia sieczna  Rudbeckia