Encyklopedia roślin  >  Byliny  >  Rudbekia naga

Rudbekia naga

Rudbeckia laciniata

 • Rudbekia naga inaczej rudbekia sieczna (Rudbeckia laciniata)

  Rudbekia naga inaczej rudbekia sieczna (Rudbeckia laciniata) (Fot. wikipedia)

 • Rudbekia naga inaczej rudbekia sieczna (Rudbeckia laciniata) 'Goldenquelle'

  Rudbekia naga inaczej rudbekia sieczna (Rudbeckia laciniata) 'Goldenquelle' (Fot. www.dobrepole.pl)

Kategoria
byliny
Zastosowanie
rośliny ogrodowe
Stanowisko
słońce
Wysokość
do 2 m
Kolor liści
zielone
Kolor kwiatków
żółte
Pora kwitnienia
lato
Rodzaj gleby
żyzna
Wilgotność gleby
umiarkowanie wilgotna
Odczyn gleby
kwaśny, obojętny, zasadowy

Rudbekia naga inaczej rudbekia sieczna (Rudbeckia laciniata) Szybko rosnąca okazała bylina letnia. Pędy proste niezbyt sztywne, rozgałęziające się na wierzchołku. Liście dolne składają się z 5-7 jajowatych wcinanych listków, na środkowej części pędu są pojedyncze i głęboko powcinane, a blisko wierzchołka są całobrzegie. Skórka gładka, bez włosków. Koszyczki o średnicy 7-12 cm tworzą się na wierzchołkach pędów. U najbardziej popularnych odmian składają się wyłącznie z długich kwiatów języczkowatych. Roślina łatwo dziczejąca, występuje nad rzekami lub na przydrożach.

Rozmiar Może przekraczać 2 metry wysokości.

Odmiany ?Golden Glow? inaczej ?Goldball? ? pełna o jaskrawożółtych kwiatkach, wysokość do 3 m, 'Goldquelle' - pełna o cytrynowych kwiatkach, wysokość 70 cm - 80 cm.

Kwitnienie Od lipca do września.

Wymagania Gleba żyzna, średnio zwięzła, przeciętnie wilgotna. Roślina tolerancyjna co do odczynu gleby. Stanowisko umiarkowanie nasłonecznione lub w pełnym słońcu, osłonięte od wiatru.

Uprawa i pielęgnacja Roślina znosi krótkotrwałą suszę, wrażliwa na zalanie korzeni. Wymaga podpór i podwiązywania. Całkowicie odporna na mróz. Kępy powinno się co 4-5 lat dzielić i rozsadzać.

Rozmnażanie Pod koniec lata i wczesną wiosną przez podział bryły korzeniowej.

Cięcie Wycinanie przekwitających kwiatostanów przedłuża okres kwitnienia. Po przekwitnięciu należy ściąć pędy około 10 cm nad ziemią, a wiosna usunąć martwe części.

Podlewanie i nawożenie Wiosną zasilanie nawozem wieloskładnikowym. Przedawkowanie związków azotowych sprzyja wyleganiu roślin. W czasie suszy wymagane jest co jakiś czas obfite podlewanie.

Choroby i szkodniki Jesienią może pojawiać się na liściach białawy nalot będący objawem chorób grzybowych - mączniaka rzekomego lub mączniaka prawdziwego.

Zastosowanie Do obsadzania ogrodzeń, jako element okazałych rabat typu angielskiego lub przy oczkach wodnych w miejscach, gdzie ziemia nie jest zalewana. Nadaje się na kwiat cięty.

Czytaj więcej o "Rudbekia naga"

 • Co urośnie na wapiennej glebie

  Co urośnie na wapiennej glebie

  języczniki. Rabata w angielskim stylu. Na glebie wapiennej możemy uprawiać także wiele popularnych bylin, jak na przykład: rudbekię nagą, piwonie czy liliowce, z których możemy tworzyć efektowne rabaty piętrowe. Na podłożu wystarczająco głębokim i bogatym w próchnicę rabata będzie bujna i okazała. Jednak z

 • Byliny najatrakcyjniejsze w sierpniu [Przegląd gatunków]

  Byliny najatrakcyjniejsze w sierpniu [Przegląd gatunków]

  dzielżanu ogrodowego (H. hybridum) o ognisto czerwono-brązowych kwiatach. Pośród najwyższych bylin rozkwita ją odmiany rudbekii nagiej (Rudbeckia laciniata): 'Herbstsonne' o dużych złocistych kwiatach oraz 'Goldball' o kwiatach przypominających żółte pompony. Przód rabaty mogą zdobić niższe gatunki, jak

 • Najpiękniejsze kwiaty z ogrodów naszych babć. Podpowiadamy jakie wybrać.

  Najpiękniejsze kwiaty z ogrodów naszych babć. Podpowiadamy jakie wybrać.

  do dwóch tygodni. Rudbekia naga to świetna roślina dla ogrodników cierpiących na brak czasu. Jest mrozoodporna, a jedyne, co musimy jej zapewnić to wilgotna gleba. Urośnie nawet w piachu. Jest niezwykle żywotna i łatwa do rozmnożenia. Wystarczy podzielić karpę jesienią lub na wiosnę, a szybko