Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sosna górska

Pinus mugo

Encyklopedia roślin: Sosna gorska  Pinus mugo   Mops

Kolor liści

ciemno zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Rodzaj gleby

próchniczna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

sucha

Wysokość

do 3 m

Sosna górska, kosodrzewina, kosówka (Pinus mugo) Gatunek wolno rosnącego, zimozielonego drzewa, o zróżnicowanym pokroju i wysokości ze względu na występowanie licznych podgatunków botanicznych. W Polsce jest gatunkiem chronionym. Igły ciemnozielone, podwójne, grube i sztywne. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe. Tworzy jajowate, spiczaste, żółtobrązowe szyszki.

Rozmiary 1-3 m wysokości

Podgatunki i odmiany Pinus mugo ssp. mugo - forma krzaczasta, wolno rosnąca, dorasta do 2 m wysokości Pinus mugo ssp. uncinata - drzewo osiągające do 20 m wysokości lub wysoki krzew z uniesionymi, prostymi pędami, podgatunek występujący w zachodniej Europie. Pinus mugo ssp. pumilio - niski, płożący krzew, szyszki okrągłe i ciemnobrązowe 'Gnom'- odmiana zwarta i silnie rozgałęziona, osiąga do 2 m wysokości i szerokości tworząc gęsty stożek, 'Humpy' - zwarta, stożkowata odmiana o wysokości i szerokości do 1m, do uprawy w pojemnikach, 'Mops' - karłowaty krzew, gęsto rozgałęziony i zaokrąglony, wysokość docelowa wynosi 1-2 m, 'Ophir'- płaski krzew o wymiarach 50-60 cm wysokości i około 100 cm szerokości, zielone igły przebarwiają się jesienią na złoto-żółto, 'Winter Gold' - karłowaty, płożący i rozłożysty krzew, osiąga rozmiary 1m wysokości i 2 m szerokości, igły skręcone, zimą złocisto-żółte.

Wymagania Roślina tolerancyjna względem podłoża, jego odczynu i wilgotności. Stanowisko słoneczne.

Uprawa i pielęgnacja Bardzo wytrzymała i mało wymagająca sosna. Mrozoodporna. Rozmnażanie Gatunki rozmnażane są z nasion, natomiast odmiany przez szczepienie i sadzonkowanie. Cięcie Cięcie regulujące wzrost wykonujemy w maju, tnąc młode przyrosty o połowę długości. Podlewanie i nawożenie Podłoże suche.

Choroby i szkodniki Problem stanowią choroby grzybowe: opieńka miodowa, rdza, Phytophtora. Szkodniki atakujące sosny to mszyce, rośliniarki i gąsienice zwójki sosnowej.

Zastosowanie Sosna górska znajduje wiele zastosowań: w parkach, zadrzewieniach krajobrazowych, przy rekultywacji terenów, w zieleni publicznej, w ogrodach przydomowych, wrzosowiskowych i skalnych, a także na rabatach. Dobrze prezentuje się w grupach i jako soliter.

1 z 3Encyklopedia roślin: Sosna gorska  Pinus mugo   Mops
2 z 3Encyklopedia roślin: Sosna gorska  Pinus mugo   Ophir
3 z 3Encyklopedia roślin: Sosna gorska  Pinus mugo

Czytaj więcej o "Sosna górska"

Sosna górska (kosodrzewina) (Pinus mugo) 'Ophir'